Afrika Fili Nasıl Bir Hayvandır? Afrika Filinin Genel Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Afrika fili nasıl bir hayvandır? Adında anlaşılacağı üzere Afrika’ya özgü bir fil türü olan Afrika filinin genel özellikleri nelerdir?

afrika fili

Kaynak : pixabay.com

6.000 kg civarı (6,6 ton) ağırlığa ve 3,3 metreye kadar bir büyüklüğe ulaşan Afrika fili, dünyanın en büyük kara memelisidir. Oldukça hünerli gövdesi, uzun kavisli dişleri ve büyük kulakları ile karakterizedir. Üst dudak ve burnun birleşimi olan Afrika filinin gövdesi son derece çok yönlüdür. Filler koku almak, nefes almak, titreşimleri algılamak, yavrularını okşamak, su emmek ve nesneleri kavramak için hortumlarını kullanırlar. Gövdesinin ucu, aşırı el becerisine izin veren iki zıt uzantıdan veya parmaktan oluşur.

Hem erkek hem de dişi filler, değiştirilmiş kesici dişler olan dişlere sahiptir. Dişler doğumda mevcut olmasına rağmen, “bebek dişleri” bir yıl sonra düşer ve kalıcı olanlar onların yerini alır. Bu dişler filin ömrü boyunca büyümeye devam edecek. Gövdede olduğu gibi fil dişleri de çok çeşitli aktivitelerde kullanılır. Kazmak, yiyecek aramak ve savaşmak için kullanılırlar. Bazen filin çok ağır gövdesi için bir dinlenme yeri görevi görürler.

Afrika filinin büyük kulakları da birçok amaca hizmet eder. Kulakların geniş yüzey alanı, sert Afrika güneşi altında aşırı ısıyı yaymaya yardımcı olur. Kulaklar ayrıca genellikle görsel olarak iletişim kurmak için kullanılır. Kulakları çırpmak, saldırganlık veya neşe anlamına gelebilir. Ve son olarak, ayak tabanları ve gövde ile birlikte kullanılan fillerin kulakları, uzun mesafelerdeki sesleri duymaya yardımcı olur. Ortalama olarak, bir fil 4 km (2,5 mil) uzaktaki başka bir filin çağrısını duyabilir. İdeal koşullar altında, işitme aralığınız 10 km’ye (6,2 mi) yükseltilebilir.

Filler çok çeşitli sesler çıkarabilmelerine rağmen (10 oktav), çoğunlukla “gürültü” adı verilen düşük frekanslı seslerle iletişim kurarlar. Aslında filler, insan işitme sınırından bir ila iki oktav daha düşük sesler üretebilir ve algılayabilir. Düşük frekanslı sesler yüksek frekanslı seslerden daha uzağa gittiği için iletişim menzilleri geniştir. Ayrıca filler, seslerinin perdesine göre başka bir filin mesafesini tahmin etme yeteneğine sahiptir. Ses mesafeler boyunca hareket ettikçe, daha yüksek perdeler kaybolacak ve daha düşük bir perde bırakacaktır.

Hayatta kalmak için bir sosyal ağa güvenen filler için iletişim hayati önem taşır. Sosyal destek birimi, daha yaşlı bir anne tarafından yönetilen bir anneler ve onların gençleri, kız kardeşleri ve kuzenlerinden oluşan bir sürüdür. Erkek filler, ergenliğe ulaştıklarında 14 yaş civarında sürüden ayrılırlar. Daha sonra, diğer boğa fillerinden oluşan gevşek bir gruba katılırlar ve bekar sürüsünü potansiyel eşler aramak için kendi istekleriyle bırakırlar.

Advertisement

Afrika Fili başarılı bir çiftleşmenin ardından erkek fil diğer sürülere geçecek ve dişi 22 aylık bir gebelik dönemine başlayacaktır. Yavrusu doğduğunda, teyzeler, kız kardeşler ve kuzenler yeni doğanın bakımına yardımcı olur. Bu şekilde sürüdeki tüm filler bebek yetiştirmek için gerekli dersleri öğrenirler. Ve filler sadece 5 yılda bir doğum yaptıklarından, yavrularını başarılı bir şekilde büyütmek hayatta kalmaları için kritik öneme sahiptir.

Afrika filleri, gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenme yeteneklerine ek olarak, çok insani başka niteliklere de sahiptir. Merhamet kapasiteleri, yaralılara baktıklarında ve ölenleri üzdüklerinde gösterilir. Son derece gelişmiş hafıza duyguları, yalnızca sevdiklerini hatırlamalarına değil, aynı zamanda kin beslemelerine ve uzun süredir kayıp olan arkadaşlarını tanımalarına da olanak tanır. Bir arkadaşlarının dönüşünde filler, daireler çizerek kulaklarını çırpıp borularını üfledikleri neşeli bir karşılama törenine katılırlar.

Afrika’nın çeşitli ekosistemlerindeki yaşama uyum sağlayan Afrika fili, ekolojik uyumun korunmasında hayati bir rol oynamaktadır. Afrika filleri bitki ve meyve yer, kilometrelerce yürür ve tohumları verimli gübre yığınlarına atar. Bu sayede yeni bitkiler farklı alanlarda büyüyebilir ve çapraz gübreleme yapabilir. Aslında, 90 farklı ağaç türü, çoğalmak için file bağımlıdır. Afrika filleri de yeraltı kaynaklarını ortaya çıkarmak için çukurlar kazıyor. Bu, daha küçük hayvanların daha kurak zamanlarda suya erişmesini sağlar.


Leave A Reply