Aile İle İlgili Kompozisyonlar, Ailenin Önemini Anlatan Kompozisyon Örnekleri

48

Aile sevgisi ve aile önemini anlatan kompozisyon örnekleri. Aile kavramı ve önemi konulu kompozisyonlar, yazılar.

aile

Kaynak : pixabay.com

Ailenin Önemi

Aile, toplumun en yaygın ve kalıcı kurumudur. Aile, ebeveynler ve çocuklardan oluşur. Her birey, köken ailesi ve üreme ailesi olmak üzere iki ailenin parçasıdır.

Ailenin katkıları ve önemi, açık ara en geniş tartışma konusudur. Bir aile, bireyin hayatındaki her hayati işlevi yerine getirir. Başlangıç ​​olarak, aileler bir sonraki neslin yetişmesini sağladığı için öne çıkıyor. Ailenin üreme kapasitesi, insanlığın varlığını sürdürmesi için esastır.

Aile, bireyin hayatında sosyalleştirme işlevini yerine getirir. Bir çocuk doğduğunda, insan varlığı ve toplumdaki rolü hakkında hiçbir şey bilmez. Büyüdükçe, sadece insan olduğunu ve insan etkileşiminin hayatta kalmak için çok önemli olduğunu öğrenir. Bir aile, sosyal olarak aktif olmayan bir kişiyi uygun bir sosyal varlığa dönüştürür.

Günümüz dünyasında, ebeveynlerin çocuklarının sosyalleştirme işlevine karşı daha uyanık olması, ailenin sosyalleştirme işlevine maksimum düzeyde odaklanmıştır. Bir aile, çocuğa normatif davranışı öğretir ve onu sosyal normlar, gelenekler ve adetlerle tanıştırır. Çocuk bir toplumda, diğer insanlarla birlikte nasıl davranacağını öğrenir. Hangi tutumların sosyal olarak uygun olduğunu ve toplum tarafından onaylandığını belirler.

Aile aynı zamanda bir çocuğun ilk öğretmenidir. Çocuk, ailedeki en temel değerleri ve erdemleri öğrenir. Bir çocuk sadece akademik temeline aile içinde başlamaz, aynı zamanda ahlaki eğitimini de alır. Aile önce saygı, nezaket ve dürüstlük kavramlarını öğretir. Bir aile, çocuklara bir ev sağlanmasını sağlar. Aile, çocuğun güvenliğini garanti eder. Ebeveynlerinin birincil bakıcıları olduğunu ve evinin en güvenli olduğu yer olduğunu biliyor. Aile, tüm sosyal ilişkilerin çekirdeğidir. Birey, ailedeki farklı bağların sınırlarını öğrenir.

Değişen zaman ve modern eğitimin başlamasıyla birlikte, aileler önemli ölçüde küçülmüştür. Asırlık geniş aile kavramı neredeyse yok oldu. Bireysel görüşe duyulan ihtiyaç, geniş ailelerin dağılmasına neden olmuştur. Daha küçük ailelerin ekonomik programları daha yoğundur, çünkü çoğu zaman hem erkek hem de kadın aile gelirini artırmak için çalışır.

Ailenin önemi, üyelerine koşulsuz desteğinde yatmaktadır. İster geniş aile, ister çekirdek aile; çocuğa uyum sağlamayı ve uzlaşmayı öğretir. Bir aile, üyelerini uyumlu hissettirmeli ve dayanışma fikirleri geliştirmelidir.

Aile – Kompozisyon 2

Aile bireylerin bir arada olmasıdır. Aile toplumun temel yapısını oluşturur. Toplumun yapı taşlarını oluşturan bireyler, saygı ve sevgiyi birbirlerine karşı olan desteklerini paylaşımları birbirlerine olan bağlılıkları büyük önem taşır. Aile yapısını ve genişliğini çekirdek ve geniş aile olarak ayırabiliriz.

Çekirdek aile anne, baba ve çocuktan oluşur. Sıcak bir yuva, sevgi, saygı çerçevesinde bireylerden oluşur. Geniş aile ise, anne, baba, kardeş, nine ve dededen oluşur.

Aile ortamında oluşan sorunlarda en çok çocuklar ortada kalır. Problem olan bir ailede o ailenin bütün fertleri ondan etkilenmektedir.

Aile yapıları şehir ve köy aileleri olarak da farklılıklar gösterir ve bu durumdan özellikle çocuklar daha çok etkilenir. Köy yerinde büyümüş bir çocuk çoğu zamanını bağda bahçede geçirir. Aile büyüklerinden kalan işleri yapmak zorunda kalırlar fakat bir büyük şehirde büyümüş bir çocuk etrafa daha çabuk uyum sağlar. Tüm aile yapıları birbirinden farklıdır. Ailelerin neşe kaynağı çocuklardır ve maalesef bazı yerlerde çocukları erken yaşta evlendirmeler, başlık parası karşılığında kendinden yaşça büyük kişilerle evlendiren aileler de vardır.

Türkiye’de aile kavramı çok önem taşır. Ailedeki bireylerin de kendine özgü görevleri vardır. Zaten birbirlerine sıkıca bağlı olan aile fertleri birbirlerinin görevlerini de bilir ve ona göre davranırlar.

Anne bir ailenin tüm sorumluluğunu ve yükünü üzerine alan kişidir. Aile ortamının sıcaklığını en çok anne yansıtır. Çocukların daha iyi iletişim kurabildiği kişidir. Sürekli ailesi için çabalar sarf eder. Onun için uğraşır. Et tırnaktan nasıl ayrılmaz ise anne de çocuklarından ve eşinden ayrılamaz

Ailede babanın görevi ve sorumlulukları da çok büyüktür. Baba ailenin demirbaşı gibidir. Maddi ve manevi her yönden ailesi ile ilgilenir. Aile sıcaklığını bireylerine yansıtır. O sıcaklığı onlarla yaşar.

Çocuklar ise ailenin vazgeçilmez parçalarıdır. Ne yaparsa onlar yapar üzülürler,  ağlarlar, sevinirler, mutlu olurlar ve aileleri de bu duyguları onlarla yaşar.


48 yorum

 1. ya çok tşk ederim sayenizde hem yüz aldım hemde bütün sınavlara karrşı bu notuma hocam bana artı sınavlarımada yüz=100den5 verdi çok tşk ederim….:)

 2. Aile, bizi bütün yapan varlıktır. Yaratıcının bizlere gönderdiği bir birliktir. Zor zamanlarımızda bize yardımcı olan, mutluluklarımızı bizimle paylaşandır. Ne yazık ki bazen bunun değerini bilmiyoruz…

  Oysa bu mutluluğu yaşamak isteyen o kadar çok çocuk, o kadar çok insan var ki, içlerindeki bu dileği tahmin bile edemezsiniz. Bir ailesi olsun diye Allah’a dua edenler çok. Ailede evin direği baba, herkesi düşünmek zorundadır. Çünkü geçindirmesi gereken bir yuvası vardır. Sadece ihtiyaç yönünden değil, sevgi bakımından da geçindirmelidir. Yoksa sadece ihtiyaçları karşılayan bir babanın aile diye bir şeyi olmaz. Kişi ailesinden öğrendiği ile yaşar. Ne kadar iyi yetiştirilse o kadar iyi yaşar. Evin en önemli ve en değerli olanı ise annedir. İşte o her şeyin en iyisini hak edendir. Bizimle en çok ilgilenen, bizi en iyi şekilde yetiştirendir. En önemlisi bizden sevgisini esirgemeyendir. Kimi çocuklar annesiz büyüyor. Onun sevgisinden mahrum kalıyor. Bu yüzden dolayıdır ki annemizin, babamızın, ailemizin değerini çok iyi bilmeliyiz!

  Aile, çocukların en değerli varlıklarıdır. Bizden hiçbir zaman sevgilerini esirgemeyen ailemizi hiç üzememeliyiz. Unutmayın bir aile bin dünyaya bedeldir…

 3. gerçekten çok güzll bu kompozisyon beni anlatıyr ben bu sorunları yaşadım allah kimseye göstermesin çok kötü bir dönemdi halada sorunlar var benim hayat sınavım aile sorunu kardeşlerimden daha çok ben etkileniyoruımm haytta en çok korktuğum şey annemi kaybetmekttir onu çok seviyorum onu dünyalara değişmemm aslında tüm erkekler aynı biri bile inan dğil peygamerimiz s.a.v ahlaklı olamıyorlar hep kendilerini üstün görüyolar hayyatta erkeklere güvenmeyin çünkü sizi yarı yolda bırakırlar ben okucam kaznacam başaracam hayatımı kurtaracam allah izin verirse doktor veya mimar olacam İNŞALLAH herkes hedefine ulaşırr ….. ELLERİNE SAĞLIK

  • Hadi ordan sence hangi insan peygamberimiz kadar ahlaklı olabilir erkek düşmanı bütün erkekler aynımı Allah doğru yola soksun feminist seni

  • senin arkadaşın olmaz ancak her insanın bir kusuru vardır ha babandan etkilenip tüm erkeklere suç atma bu dünya sadece kızların da değil

 4. ramazan canbaz on

  gerçekten çok güzll bu kompozisyon beni anlatıyr ben bu sorunları yaşadım allah kimseye göstermesin çok kötü bir dönemdi halada sorunlar var benim hayat sınavım aile sorunu kardeşlerimden daha çok ben etkileniyoruımm haytta en çok korktuğum şey annemi kaybetmekttir onu çok seviyorum onu dünyalara değişmemm aslında tüm erkekler aynı biri bile inan dğil peygamerimiz s.a.v ahlaklı olamıyorlar hep kendilerini üstün görüyolar hayyatta erkeklere güvenmeyin çünkü sizi yarı yolda bırakırlar ben okucam kaznacam başaracam hayatımı kurtaracam allah izin verirse doktor veya mimar olacam İNŞALLAH herkes hedefine ulaşırr ….. ELLERİNE SAĞLIK
  canım annem ,canım babam

 5. ailem benim için önemlidir ile ilgili komposizyon istiyorum lütfen seri olun çok acil arkadaşlar da yardım edebilir bana cevap die yazabilir

Leave A Reply