Ak Gün Ağartır Kara Gün Karartır Hakkında Kompozisyon

0
Advertisement

Ak Gün Ağartır Kara Gün Karartır atasözünün anlamı ile ilgili olarak yazılmış açıklayıcı kompozisyon parçası.

Ak Gün Ağartır Kara Gün Karartır Hakkında Kompozisyon

Ak Gün Ağartır Kara Gün Karartır Hakkında Kompozisyon

Ak Gün Ağartır

Atalarımız aslında günümüzdeki pozitif yaşa sağlıklı ol mottosunu uygulamaya yüzyıllar önce koymuşlar bile. Bunu nereden biliyoruz. Ak gün ağartır kara gün karartır atasözümüzden bunu net bir şekilde anlayabiliyoruz.

Mutlu yaşayan ya da çevresindeki kötü olaylardan en asgari düzeyde etkilenen ve hep mutlu olmaya çabalayan kişilere bir bakmışsınız ki oldukça sağlıklı bir hayat sürmeye sağlıklı olmanın yanıs sıra hem de mutlu bir hayat sürmeye başlamışlar. Ancak etrafında olup bitenden her daim kötü sonuçlar çıkartan karamsar ve kendini üzemeye pek bir meraklı tiplerde çok çabuk çöker, kolay hasta olur ve etraflarına da huzur vermeden öylece yaşamaya devam ederler.

Bu sebeple batı edebiyatlarında da haklı olarak kendine yer edinmiş bu yaşam felsefesi (Pollyanna buna güzel bir örnektir) aslında insanlık tarihinin ortak paydalarından ve hemen hemen tüm ulus ve toplulukların da ortak insanlık hafızasını bize hatırlatır. Çünkü çok benzer atasözleri hem Afrika’da hem Avrupa’da, hem Güney Amerika’da yani insanın olduğu her yerde vardır. Yani insanlar nerede ve nasıl olurlarsa olsunlar insan insandır ayrım zaten yapılamaz ve tüm insanlık eğer kendini ne olursa olsun mutlu olucam derse mutlu olur ama olumsuzlukları hayatının merkezine yerleştirirse hep mutsuz olur.

Mutlu bir yaşama tarzı, insanları daha dinç ve hayatta iyimser kılar. Üzüntülü yaşayış ise yıpratır, düşüncelere sokar ve karamsar olmasına neden olur. Ne olursa olsun mutlu olmaya çalışmalı, yaşadığımız her olayın kötü yanlarını değil iyi yanlarını görerek düşünmeliyiz. Bu şekilde çok daha sağlıklı kalabilir, çok daha iyi şeyler yapabilmek için mutlu olabiliriz.

Advertisement

Leave A Reply