Alban Berg Kimdir? Ünlü Bestecinin Hayatı, Besteleri ve Müzik Kariyeri

0
Advertisement

Alban Berg kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü besteci Alban Berg’in hayatı, biyografisi, müzik kariyeri, eserleri ve yazdığı önemli besteler.

Alban Berg (9 Şubat 1885 Viyana doğumlu; 24 Aralık 1935 Viyana’da öldü) Avusturyalı besteciydi. Alban Berg ve Anton Webern, Arnold Schoenberg’in öğrencileriydi. Her üç besteci de 20. yüzyılın başlarında müzikal kompozisyon tarzını kendi yöntemleriyle değiştirdi. Çoğu bestecinin hala Romantik müzik yazdığı bir zamanda büyüdüler, ancak Schoenberg ve öğrencileri atonal müzik (herhangi bir tuşta olmayan müzik) ve ardından bir oktavdaki 12 notanın tamamının olduğu on iki tonlu müzik yazmaya başladılar. Berg çok sayıda on iki tonlu müzik yazmasına rağmen, Schoenberg veya Webern’den daha fazla, bazen oldukça Romantik ses çıkarmayı başardı. En önemli eserleri Wozzeck ve Lulu adlı iki operası ve Keman Konçertosu’dur.

Alban Berg

Kaynak: commons.wikimedia.org

İlk yıllar

Berg, Viyana’nın merkezinde büyüdü. Ailesinin çok parası vardı ama Berg’in babası 1900’de öldüğünde hayat onlar için çok daha zor hale geldi. Okulda pek başarılı değildi.

Müzikle ilgileniyordu, piyano çalıyordu ve beste yapmaya başlamıştı ama okul sınavlarında müzik konservatuarına girecek kadar iyi değildi. Babası gibi işle ilgilenmiyordu. Ücretsiz bir işi var. Daha sonra 1904’te Schoenberg ile çalışmaya başladı. İlk kez ona uygun müzik dersleri verilmişti. İki yıl sonra annesine bir miktar para miras kaldı ve Berg daha sonra ücretsiz işinden vazgeçip müziğe konsantre oldu.

Schoenberg ona armoni, kontrpuan ve müzik teorisini, iyi beste yapabilmek için bilmesi gereken her şeyi öğretti. Berg, 1904’ten 1911’e kadar ondan dersler aldı. İlk uygun parçaları arasında bir Piyano Sonatı ve bir Yaylı Saz dörtlüsü var. Burada kendisine uygun modern tarzı çoktan bulmuştu. Yüzüyormuş gibi görünen armoniler yazdı. Sık sık, hepsi ortak bir temayla bağlantılı birkaç hareket içeren parçalar yazdı. Ayrıca baş aşağı duyulan temaları veya melodinin geriye doğru aynı ileri doğru duyulduğu palindromları da severdi. Helene adında bir kızla tanıştı ve 1910’da evlendiler.

Yetişkinlik

Berg her türlü müziği dinlemeyi severdi. Bu şekilde Schoenberg veya Webern’den farklıydı. Berg, cazın yanı sıra Debussy gibi Fransız bestecilerle de ilgileniyordu. Modern tiyatroyu ve oyun yazarı Bertolt Brecht ile besteci Kurt Weill’in politik çalışmalarını beğendi.

Advertisement

Berg, ondan öğrendiği her şey için Schoenberg’e çok minnettardı, ama yine de ondan oldukça korkmaya devam etti. Schoenberg, kendisine bir şeyler yapmasını isteyen (örneğin, orkestra parçalarının piyano düzenlemelerini yapması) ve sık sık onu eleştiren birçok mektup yazdı.

Berg, Beş Orkestra Parçası yazdı. Schoenberg’in yardımı olmadan yazdığı ilk önemli eserlerden biridir. Müzik, Viyanalı dinleyicilere çok şok edici gelen bazı modern akorlara sahip. 31 Mart 1913’te Schoenberg Viyana’da Berg’in bazı şarkılarını içeren bir konser verdi. Seyirciler kavga etmeye başladı ve polis çağrılmak zorunda kaldı. Schoenberg, Berg’e müziğini eleştirdiğini yazdığında, Berg kendine olan güvenini kaybetti. Yavaş yavaş tekrar güven kazanmaya başladı. Three Orchestral Pieces op 6’yı yazdı. Müzik Mahler’e oldukça benziyor. Birbirine dönüşen ve zengin bir ses çıkaran pek çok müzikal fikir var.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Berg bir ordu eğitim kampında biraz zaman geçirdi. Bu deneyim, operası Wozzeck’i yazarken aklına gelmiş olmalı. Bu opera çok meşhur oldu. İçinde birçok yeni fikir vardı. Bu büyük bir kahraman hakkında değil, insanlar tarafından kötü muamele gören basit bir adam hakkındadır. Müzik de o zamana kadarki opera müziğinden çok farklı. Çok modern olmasına rağmen büyük bir başarıydı ve Berg’i dünyaca ünlü yaptı. Ona daha fazla para kazandırdı ve zamanının çoğunu beste yapmakla geçirmesine izin verdi.

Alban Berg

Kaynak: commons.wikimedia.org

Şöhret Yılları

Wozzeck’in içinde on iki tonlu bir müzik var ama sonraki çalışmalarında on iki ton sistemi çok daha önemli. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü için Lirik Süit ve formun matematiksel kurallarla oluşturulduğu bir Kammerkonzert (Oda Konçertosu) yazdı. Müziğinde bir şeyler saklamayı severdi, ör. insanların isimlerindeki favori sayılar veya harfler. Bunlar gizli kodlar gibidir ve daha sonraki yıllarda müzisyenler, Berg’in ne yapmaya çalıştığını çözmeye çalışmak için çok zaman harcadılar.

1928’de Berg ikinci ve son operası Lulu üzerinde çalışmaya başladı. Uzun yıllar operayı düşünmüştü. 1905’te Die Büchse des Pandora (Pandora’nın Kutusu) adlı bir oyun görmüştü. Karındeşen Jack rolünü Wedekind oynamıştı. İnsanlar oyunun müstehcen olduğunu düşündüler, ancak özellikle Almanya’da artık sansür olmadığı 1918’den sonra çok popüler oldu. 1934’e kadar operada çalıştı. Daha sonra Keman Konçertosunu yazmak için bu opera üzerinde çalışmayı bıraktı. Manon Gropius adında tanıdığı genç bir kızın çocuk felcinin üzücü ölümünü duyduğunda, konçertosunu onun anısına adadı. “Bir meleğin anısına” yazdı. Manon’un annesi Alma, Gustav Mahler’in karısıydı.

Ölümü

Keman Konçertosunu bitirdikten kısa bir süre sonra Berg bir böcek tarafından sokulmuştu. Bu bir apse oluşturdu ve hastaneye kaldırıldı ama öldü. Konçerto henüz icra edilmemişti. Lulu’yu bitirmemişti. Üçüncü perde sadece kısa nota olarak çizildi (ana notaları gösteriliyor, ancak her enstrümanın çaldığı şeyi tam olarak göstermiyor). Opera ilk kez yapıldığında, III. Perde sadece mimde oynanırken, Berg tarafından bazı başka müzikler çalındı. Berg’in dul eşi Helene başka kimsenin operayı bitirmesini istemedi, bu yüzden III. Perde, Helene 1976’da ölünceye kadar gerçekleştirilmedi. Friedrich Cerha tarafından bitirildi ve 1977’de yapıldı, ancak bir mahkeme eyleminin gerçekleştirilmesini durdurmaya çalıştı.

Advertisement

Başlıca eserleri

Opera: Wozzeck (1921), Lulu (tamamlanamadı) sahnelenişi 1937. Orkestra müziği: Üç orkestra parçası (1914), Keman Konçertosu (1935). Vokal müzik: Soprano ve orkestra için Der Wein konser aryası (1929). Oda müziği: Yaylılar dörtlüsü (1910), Kammerkonzerl (1923-1925), Lirik Süit (1925-1926). piyano sonatları: Şarkılar.


Leave A Reply