Alexander Fleming Kimdir? Hayatı, Penisilinin Bulunması ve Bilime Katkıları

6
Advertisement

Alexander Fleming kimdir ve neyi bulmuştur? Alexander Fleming hayatı ve Penisilinin bulunması, bilime katkıları hakkında bilgi.

Alexander Fleming

Alexander Fleming

Sir Alexander FLEMING (1881-1955)

Penisilini bulan tanınmış İngiliz bakteriyologdur. İskoçya’da doğdu. Öğrenimini orada tamamladıktan sonra Londra Üniversitesi’ne geldi, çalışkanlığıyla dikkati çekmişti. Tıp fakültesini bitirdikten sonra bakteriyolojiye merak sardı. Birinci Dünya Savaşı’na doktor olarak katıldı, pek çok yararlılıklar gösterdi. Savaşın ona mesleği bakımından çok faydası olmuştur. Antiseptikler üzerindeki çalışma ve denemelerini savaş sırasında arttırabilmiş, gayet faydalı sonuçlar elde etmiştir. Savaştan sonra, bir yandan çeşitli öğrenim kurumlarında ders verirken, bir yandan da laboratuvarında bakteriler üzerinde çalışıyordu.

Fleming, bu çalışmaları sırasında bir gün tesadüf eseri, aletlerinden birinin küflenmiş kısmına bakterilerin yaklaşamadıklarını fark etti. Demek ki küfte doktorların bilmediği bir özellik vardı. Fleming çalışmalarını ilerletti, stafilokok mikrobunun küfe dayanamadığını buldu. Araştırmalarının sonuçlarını 1929’da yayımladı. Fakat ondan sonra nedense penisilin de mucidi de unutuldu. Ancak İngiltere Başkanı Winston Churchill zatüreye yakalandığı zaman penisilinden faydalanmanın çareleri araştırıldı. Ölüm derecesinde ağır hasta yatan Churchill, bu ilaç sayesinde ölümden kurtuldu. Ondan sonra da penisilin gündelik hayatımıza giren ilaçlar arasında yer aldı. Churchill’in hayatını kurtarmış olmak, Alexander Fleming için büyük önem taşıyordu. Çünkü Churchill’i gençlik yıllarında tanımış, onunla arkadaş olmuştu. Churchill onu yıllar önce bir kazada ölümden kurtarmıştı. Fleming bu kıymetli dostuna olan şükran borcunu böyle güzel bir şekilde ödeyebildiği için seviniyordu. Alexander Fleming’e 1943’te Sir ünvanı verildi, 1945’te de Nobel Tıp Ödülünü kazandı.

Kaynak 2 

Alexander Fleming

Alexander Fleming

Alexander Fleming; İngiliz hekimi, bakteriyologdur (İskoçya / Lochfield 6 Ağustos 1881 – 11 Mart 1955, Londra, Birleşik Krallık).

St. Mary Hastanesi Tıp Okulu’nda ve Londra Üniversitesi’nde okudu. St. Mary’de aşı tedavisi öncülerinden Sir Almroth Wright’in yanında çalıştı. Birinci Dünya Savaşı’nda yüzbaşı rütbesiyle hekim olarak görev yaptı (1914-1918). Savaştan sonra laboratuvar çalışmaları yanı sıra St.Mary’de bakteriyoloji dersi verdi. 1921’de uzun araştırmalarının sonucunu antibiyotik lisozimi bularak gördü.

Alexander Fleming

Advertisement

1928’de stafilokok basili kültürleriyle bir deney gerçekleştirirken, birkaç gün için laboratuvar havasına açık bırakılan kültür tabakalarından birinin küflenmiş olduğunu, bakterilerin küf tabakasının çevresinde büyümekten yoksun kaldıklarını gördü. Küfü Pénicilliumun bir türü olarak tanımladıktan sonra bu güçlü karşı bakterin maddesine Penisilin adını verdi.

Daha sonra penisilinin zehirleyici olmadığını ve birçok zararlı bakterinin gelişimini engellediğini buldu. 1943’te Royal Society’ye üye kabul edildi; 1944’te şövalye unvanıyla birlikte John Scott onur madalyasını aldı; ertesi yıl meslektaş ve yurttaşları Sir Howard Walter Florey ve Ernst Boris Chain ile 1945 Nobel Tıp Ödülü’nü paylaştı. 12 yıl sonra Florey ile Chain, klinik bir deneme için yeterli nicelikte penisilin saflaştırıp elde etmeyi başardılar.


6 yorum

Leave A Reply