Alexis Piron Kimdir?

0
Advertisement

Alexis Piron kimdir? Fransız oyun yazarı olan Alexis Piron hayatı ve eserleri ile ilgili kısaca bilgi veren sayfamız.

Alexis Piron

Alexis Piron Kimdir?

Alexis Piron, (d. 19 Temmuz 1689, Dijon – ö. 21 Ocak 1773, Paris, Fransa), epigramları ve La Metromanie (1738; Şiir Tutkusu) komedisiyle ünlü Fransız oyun yazarı.

Bir bankerin yanında kâtip olarak çalıştıktan sonra hukuk eğitimi gördü. 1719’da Paris’e taşındı. El yazısıyla kitap kopya ederek yaşamını kazanırken bir yandan da edebiyat dünyasına girmek için çaba gösterdi. Theâtres de la Foire için yazdığı Arlequin Deucalion (1722) gibi başarılı birkaç oyunun ardından 1728’de Comedie Française’de Le Fils ingrats (Nankör Evlat) adlı oyunu sahnelendi. Ama en seçkin yapıtı, gözü edebiyattan başka bir şey görmeyen, tutkulu bir genç şair olarak kendini betimlediği, nükte dolu incelikli bir komedi olan La Metromanie idi. Bu oyun Comedie Française’de 19. yüzyılın ortalarına değin oynandı. Bir trajedi olan Gustav Wasa (1733) bir ölçüde başarı kazandı. Piron çok fazla ünlenmediyse de soylu koruyuculardan destek görerek birkaç edebiyat salonuna girdi; ama hep bağımsız ve tasasız bir yaşam sürdürmeyi yeğledi, hazırcevaplığı ve epigramlarıyla tanındı.

Kral XV. Louis 1753’te Piron’un Academie-Française’e seçilmesini, gençliğinde yazdığı müstehcen nitelikli Ode a Priape nedeniyle engelledi. Ama daha sonra Piron’a saray tarafından emekli maaşı bağlandı. Piron, ünlü epigramlarından biriyle Academie’den öcünü almıştır: “Burada, Academie üyesi bile olamayan Piron yatıyor.”

Advertisement

Leave A Reply