Allium Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı

0
Advertisement

Allium çiçeği, soğan çiçeği nasıl yetiştirilir? Allium çiçeği güneş, toprak ve su ihtiyacı nasıldır? Allium Çiçeği bakımı hakkında bilgi.

Allium Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? Bakımı

Alliumlar büyük Alliaceae ailesinin üyeleridir. Aslında ailenin çok ünlü üyeleri de var. Soğan, sarımsak, pırasa onların gözbebeği. Tanımayan yok onları, Mumlar pek bir övünüyor aile bireyleriyle. Geri planda kalmayı sevenlerse bahçelerde kendilerine has bir köşe bulup, gözleri şenlendirmeyi tercih ediyor. Aslında hemen hemen hepsi yenebiliyor ve çok lezzetli. Ülkemizde ormanlık alanların çevresinde doğal olarak yetiştirilen bir türü var örneğin: Karga soğanı Allium ursinum. Yapraklarını ince ince kıyarak otlu peynir yapımında kullanıyorlar. Ağzının tadını bilenlere duyurulur!

Yaprakları bazen taze soğan gibi borumsu, bazense sarımsakta olduğu gibi geniştir.

Yetiştirilmesi, Bakımı

■ Tüm soğanlı türler gibi onlar da uzun yıllar bahçede kalır. Çok yıllık bitkilerdir.

■ Sonbaharda toprak üzerinde yaşayan kısmı yok olur. Soğanları, toprağın altında besin toplamaya devam eder.

Advertisement

■ İlkbaharda yeniden açar.

■ Pembe, sarı, mor ve beyaz çiçekli birçok türü vardır.

■ Beş santimetreden 150 santimetreye kadar boylanabilir.

■ 1250 farklı türü vardır.

■ Birçoğu kendi kendine küçük soğanlar oluşturur ve çoğalır. Ülkemizde rahatlıkla yetiştirilir.

Advertisement

■ Soğanını, süs bitkileri satan marketlerden ya da fidanlıklardan poşet içerisinde alabilirsiniz.

■ Kasım ayında 8-10 santimetre derinlikte bir çukura dikmeniz gerekiyor. Çok nemli olmayan bir alan idealdir. Tohumdan da yetiştirmek mümkün.

■ Fide olarak aldığınızda, türüne göre bahar başından, yaz sonuna kadar dikebilirsiniz, f; Tam güneş alan yerleri sever.

■ Fakir topraklarda bile yetişir. Topraktan tek isteği geçirgen olmasıdır.

■ Taş bahçenize dikerseniz sizi utandırmaz. Şık bir görüntü elde etmiş olursunuz.

■ Saksıda mı yetiştirmek istiyorsunuz? Ona da tamam. Büyük saksılar seçmeye dikkat edin. Ama, her yıl toprağa yaprak çürükleriyle hazırladığınız kompostu eklemeyi unutmayın. Nerede yetiştirirseniz yetiştirin, toprağını zaman zaman havalandırın.

■ Bir kere diktiğinizde o zaten toprak altında her sene yeni soğanlar üretir.

■ Kesme çiçek olarak kullanabilirsiniz. Kurutup sonbaharda ev dekorasyonunuza katkıda bulunabilirsiniz.

Bazı çiçekler daha mı fedakar, yoksa bana mı öyle geliyor bilmiyorum, Allium görüntüsüyle yetebilecek bir çiçekken, neler yapmaya çalışıyor düşünsenize. Kendi kendine yenilerini üretiyor ve çoğalıyor. Kesme çiçek olarak ev içerisinde mükemmel görünüyor, kurutunca dört mevsim yanınızda oluyor. Bunlar da yetmiyor biraz koparıp ondan böreğinize, peynirinize koyuyorsunuz damağınız bayram ediyor. Hadi tüm bunları yapıyor, sizden ne istiyor? Hiçbir şey! “Hiç mi kusuru yok?” derseniz. Çok güzel koktuğunu söyleyemem ama o kadar kusur kadı kızında da olur değil mi?


Leave A Reply