Aman Diyene Kılıç Kalkmaz Atasözünün Anlamı ve Açıklaması Nedir?

1
Advertisement

Aman Diyene Kılıç Kalkmaz atasözüyle ne anlatılmaktadır? Aman Diyene Kılıç Kalkmaz atasözünün anlamı ve örneklerle açıklaması.

Aman Diyene Kılıç Kalkmaz

Arka resim kaynak: pixabay.com

Aman Diyene Kılıç Kalkmaz

Atasözü : “Aman” diyene kılıç kalkmaz.
Açıklaması : Mert insan kendisine sığınıp af dileyen kimselere karşı acımasız davranmaz. Her zaman bağışlayıcı ve affedici olmak gerekmektedir. Mertliğinize güvenip size teslim olan düşmanın canına kıyılmamalıdır, anlamında kullanılan bir söz.

BAĞIŞLAMA

Bağışlama, herhangi kötü bir davranış karşısında ceza vermekten vazgeçme yani affetmedir. Affetmek bir olgunluk göstergesidir. Koruyuculuk ve bağışlayıcılıkta fazla aşırılığa kaçarsak karşı tarafa zarar veririz. O zaman kişi her zaman bağışlanacağı düşüncesiyle hatalarını düzeltme gereği duymaz.

Atasözünün Açıklaması

Mertlik, düşmana karşı, saldırana karşı kendini savunmak; güçsüze, af dileyene karşı da merhametli olmakla mümkündür. Aksi taktirde af dileyen, güç sahibi olmayan yada yaptığı hatayı anlayan kişinin üzerine sırf güç sahibi olduğunuz için gitmek mertliğe sığmaz. İnsanların gerçekten güçlüsü, gücü üzerinde kontrole sahip olabilenidir. Merhamet, bağışlama insan olmanın gerekleridir. Eğer bir insan sizden af diliyorsa affetmek büyüklüktür. Sırf güç sahibi olduğunuz için ve o kişiye zarar verebileceğiniz için zarar vermek insanlığa yarışmaz.

Bu atasözünde aman diyen, af dileyen anlamındadır. Kılıç kalkmaz ise bu kişiyi af dilenen kişinin zarar vermemesi gerektiği anlatılıyor. Savaşlarda bile  bu mevcuttur. Teslim olan kimse öldürülmez. Çünkü o insan aman demiştir. Ancak bu durum sürekli hata yapıp yada düşmanlık yapıp, güçsüz düştüğü yada yakalandığı zaman sürekli af dileyen insanlar için geçerli değildir. Bunun adı iyi niyeti su istimal etmektir. Bu tür durumlarla da karşılaşmak mümkündür. O yüzden aman dileyen kişinin gerçek niyetinin ve geçmişte yaptıklarının değerlendirilmesi gereklidir. Onun haricinde mertlik bağışlamayı da yanında getirir. Merhamet sahibi insanlar sayesinde bir çok kişinin hatasından dönmesi ve kazanılması mümkündür. Bu durumu ayıran çizgi son derece incedir. Bu ince çizgide doğru hareket etmeli gerçekten aman dileyen insanlar, arsız insanlardan ayırt edilmelidir. Tıpkı bir başka sözde de söylendiği gibi affetmek büyüklüktür. Ancak hangi durumlarda affedici olacağını kestirmek ise zordur.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply