Amerika Birleşik Devletleri, Kentucky Eyaleti Coğrafi ve Tarihi Bilgileri

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Kentucky Eyaleti hakkında bilgi. Önemli şehirleri, coğrafi özellikleri, bayrağı, arması, önemli kentleri ve tarihi.

Kentucky Eyalet Bayrağı

Kentucky Eyalet Bayrağı

  • Kentucky; Amerika Birleşik Devletleri’nin 15. eyaletidir.
  • Yüzölçümü: 104.623 \displaystyle k{{m}^{2}}.
  • Başlıca kentleri: Frankfort (merkez), Louisville, Lexington-Fayette, Owensboro.

Kuzeyden İndiana ve Ohio, doğudan Virginia, güneyden Tennessee, batıdan Arkansas eyaletleriyle çevrilidir. Appalaş Dağları’nın batı etekleri, eyalet topraklarının büyük bir bölümünü kaplar. Batıda, Ohio Irmağı vadisinde yer yer düzlükler göze çarpar. Doğuda, Virgina sınırı boyunca uzanan Cumberlend Dağları üzerinde 600 m dolayında düzlüklerle en yüksek noktası Mt. Black’den (1.263 m) yükseltiler yer alır. Batı yönünde yükselti 400 m’ye düşer. Yaylalar derin vadilerle yarılmıştır.

Kentucky Eyaletinde Bir Tiyatro

Kentucky Eyaletinde Bir Tiyatro

Eyalet topraklarında doğan ırmakların büyük bölümü, İllinois ile Kentucky eyaletleri arasında sınır oluşturan Ohio Irmağı’na dökülür.Ohio Irmağı, Missisippi Irmağı’na katıldığı noktadan sonra, bir süre Missouri Eyaleti ile sınır çizer. Doğuda Batı Virginia ile sınır, Big Sandy Irmağı ve kolu Tug Fork tarafından oluşturulur. Doğuda dağlık bölgeden doğan Kentucky Irmağı (417 km), kuzeybatı yönünde akarak, başkent Frankfort’u geçtikten sonra Ohio Irmağı’na katılır. Orta, bölümde Knabbs, kuzeyde Bluegrass, güneyde Pennyroyal engebeli düzlükleri uzanır. Güneyde yeraltı sularının oyması sonucu oluşan, yüzlerce kilometrelik mağaralar bulunur. Mamut Mağarası (Mammoth Cave) Ulusal Parkı, bunların en ünlüsüdür. İklim genelde ılımandır. Dağlık bölgeler zengin ormanlarla kaplıdır.

Roebling Köprüsü - Kentucky

Roebling Köprüsü – Kentucky

Başta tütün (ABD’nin Kuzey Karolina’dan sonra ikinci büyük üreticisi) olmak üzere, yem bitkileri, mısır soyafasulyesi, buğday, arpa, yulaf, çavdar, en önemli tarım ürünleridir. Elektrik donanımı besin, makine, kimya, metalürji, temel endüstri etkinlikleridir. Güneyde Cumberland Yaylası ve çevresi turizm yönünden çok ilgi çekicidir. Ünlü Kentucky ırkı yarış atları, sığır, domuz, süt ineği, koyun yetiştiriciliği yapılır. Paducah Kenti, ABD’nin en büyük tütün pazarlarından biridir. Dünyaca ünlü “Bourbon” viskisi Kentucky’de üretilir. Yeraltı kaynakları zengindir (kömür, petrol, doğalgaz, alçıtaşı, kil). Nüfusun % 92.5’ini Beyazlar, % 7’sini Zenciler, % 0.5’ini Kızılderi ve Asya kökenliler oluşturur. Hristiyan mezhepleri içinde en büyük topluluklar; Güney Babtistleri, Katolikler, Birleşik Metodistlerdir.

Tarih.

Beyazlar, bölgeye ilk kez 1750’de ayak bastılar. Yörenin yerli halkı Kızılderililerle, Fransızlar arasındaki savaşlar (1754-1763). Beyazların ilerlemesini durdurdu. 1774’te Harrodsburgh’da ilk sürekli Beyaz yerleşimi (1774), ardından Owensboro kuruldu. Ohio Irmağı boyunca bölgeye yeni göçler gerçekleşti.

Yandan Çarklı Vapur - Louisville

Yandan Çarklı Vapur – Louisville

1792’de Kentucky Anayasası’nın yürürlüğe (1861-1865), yansızlığa girmesiyle, bölge, Birleşik Devletler’e bağlandı. İç Savaş’ta (1861 -1865), yansız kalmaya özen gösterdi. Eyaletin bir bölümünü ele geçiren Güneyliler, Kuzey’den gelen güçlerin yardımıyla püskürtüldü. 19. yüzyıl başlarında tütün fiyatları, yeni iç çatışmaların kaynağı oldu. 1908’e kadar karmaşa sürdü. Birinci Dünya Savaşı ile 20. yüzyılın ortalarında bayındırlık etkinlikleri, turizm, ekonomide büyüme süreci devam etti.

Advertisement

1891 Anayasası’nın yürürlükte olduğu Kentucky’de, Eyalet Parlamentosu; A yıl için genel oyla seçilen, yarısı iki yılda bir yenilenen, 38 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyalet, Federal Kongre’ye 7 temsilci, 2 senatör gönderir.


Leave A Reply