Amoksisilin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Amoksisilin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Amoksisilin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Amoksisilin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Amoksisilin

Amoksisilin

Kullanımları

Amoksisilin, çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç penisilin tipi bir antibiyotiktir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlar için çalışmamasına neden olabilir.

Amoksisilin ayrıca, H. pylori bakterilerinin neden olduğu mide / bağırsak ülserlerini tedavi etmek ve ülserlerin geri dönmesini önlemek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Amoksisilin nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle 8 veya 12 saatte bir, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

Doktorunuz aksini söylemedikçe, bu ilacı kullanırken bol miktarda sıvı tüketin.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma veya ishal oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir vajinal maya enfeksiyonu (oral veya vajinal mantar enfeksiyonu) ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: koyu idrar, sürekli bulantı veya kusma, mide / karın ağrısı, gözler veya ciltte sararma, kolay morarma veya kanama, kalıcı boğaz ağrısı veya ateş.

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Amoksisilin genellikle genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Amoksisilin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya penisilin veya sefalosporin antibiyotiklere; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, belirli bir viral enfeksiyon türü (bulaşıcı mononükleoz).

Amoksisilin de canlı bakteri aşılarının (tifo aşısı gibi) çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Amoksisilin anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Aynı anda başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alırsanız bazı ilaçların etkileri değişebilir. Bu ciddi yan etki riskinizi artırabilir veya ilaçlarınızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bu ilaç etkileşimleri mümkündür, ancak her zaman gerçekleşmez. Doktorunuz veya eczacınız, ilaçlarınızı kullanma şeklinizi değiştirerek veya yakından izleme yoluyla etkileşimleri sıklıkla önleyebilir veya yönetebilir.

Doktorunuzun ve eczacınızın size en iyi bakımı vermesine yardımcı olmak için, bu ürünle tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında doktorunuza ve eczacınıza bildirin. Bu ürünü kullanırken, doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız diğer ilaçların dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: metotreksat.

Amoksisilin, bazı diyabetik idrar test ürünleriyle (kuprik sülfat tipi) yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir. Bu ilaç ayrıca belirli laboratuvar testlerinin sonuçlarını da etkileyebilir. Laboratuvar personelinin ve doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun. Ciddi ilaç sorunları riskinizi azaltmak için bu listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply