Ampul Nedir? Ampul Nasıl Çalışır?

5

Ampül nedir ve nasıl çalışır, ampüller ya da floresan lambalar nasıl ışık verir bu konu hakkında kısa bilgi.

ampul

Kaynak: pixabay.com

Ampul, elektrik akımı yardımıyla ışık elde etmekte kullanılan lamba. Aydınlatmada kullanılan ampuller akkor ve floresan olarak başlıca iki tiptir. Akkor tipi ampuller, bazı madenlerin elektrik akımı etkisiyle aşırı ısınarak akkor haline gelmesi özelliğinen yararlanılarak yapılır. Ampul teli olarak kullanılan madenler en başta tungsten olmak üzere karbon, osmium ve tantalumdur.

AMPUL NASIL ÇALIŞIR?

Çok ince bir tungsten teli üzerinden elektrik akımı geçirilince, telin sıcaklığı 2.600 °C’nin üstüne kadar çıkar. Bu sıcaklıkta ince tel akkor haline gelerek ışık verir. Telin sıcaklıktan eriyip kül olmaması için ampulun içi bir gazla doldurulur. Verimi artırmak için iç içe helis biçiminde ince bir tel sargı kullanılır. Böylece gaz içindeki ısı kaybı azaltılmış olur. Floresan lambalar, ısı yoluyla değil de elektrik akımıyla uyarılan maden atomlarının elektromanyetik radyasyon yayma özelliklerinden yararlanarak ışık verirler.

Floresan lambalarda en çok cıva gibi alçak basınçlı bir gazdeşarj (boşalma) tüpü kullanılır. Tüpün iç yüzeyi fosfor tabakasıyla örtülüdür. Tüp içinden akım geçirilince oluşan morötesi radyasyon, fosfor tabakasına çarparak fosfor parçacıklarının ışıldamasına neden olur. Cıva ve sodyum buharlı sokak lambaları tipinde fosfor tabakası kullanılmaz. Bu tür floresan lambalarda gaz boşalması olunca, salınan gaz elektronları buhar içindeki atomları uyararak bu atomların olağan konumlarına geçerken floresans yoluyla ışık yaymasına neden olurlar.


5 yorum

Leave A Reply