Anna Sewell Kimdir? Siyah İnci’nin Yazarının Hayatı ve Yazarlık Kariyeri

0
Advertisement

Anna Sewell kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Siyah İnci kitabının yazarı Anna Sewell’in hayatı, biyografisi ve yazarlık kariyeri hakkında bilgi.

Anna Sewell

Anna Sewell

Anna Sewell, 30 Mart 1820’de Yarmouth, Norfolk, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası bir bankada yöneticiydi ve annesi popüler bir gençlik kitapları yazarıydı. Aile Quaker’dı ve herkese, daha az şanslı koşullarda olanlara sevgi ve şefkat göstermeleri gerektiğine inanıyordu. Buna hayatlarını paylaşan hayvanlar da dahildi. Viktorya dönemi İngiltere’sinde, endüstride atlar kullanılırdı ve genellikle kötü muamele görüyordu. Anna ve annesi bir ata kötü muamele edildiğini gördüklerinde dehşete düşerlerdi.

Anna on dört yaşındayken dizini incitmesine sebep olacak şekilde düştü. Bu durum hiç iyileşmedi ve onu sakat bıraktı. Koltuk değneği yardımı olmadan yürüyemez hale geldi. Yıllar geçtikçe sakatlığının dozu arttı. Ancak o at arabası kullanmayı öğrendi ve babasını istasyondan işe götürüp getirmeye başladı. Çok yetenekli bir şofördü ve atları sesle kontrol etme yeteneğine sahipti. Sık sık çok gevşek bir dizginle araba kullanıyordu ve asla kırbaç kullanmazdı.

Anna Sewell

Yetişkin yaşamı

1836’da Sewell’in babası, iklimin Anna’yı iyileştirmeye yardımcı olacağı umuduyla Brighton’da bir işe girdi. Yaklaşık aynı zamanda, hem Sewell hem de annesi, İngiltere Kilisesi’ne katılmak için Dostlar Cemiyeti’nden (Society of Friends ) ayrıldı, ancak her ikisi de evanjelik çevrelerde aktif kaldılar. Sewell, örneğin, bir işçi kulübü kurmasında annesine yardım etti ve onunla birlikte alkol ve kölelik karşıtı kampanyalarda çalıştı.

Advertisement

1845’te aile Lancing’e taşındı ve Sewell’in sağlığı bozulmaya başladı. Ertesi yıl tedavi görmek için Avrupa’ya gitti. Aile dönüşünde, 1858’de Wick’e ve 1864’te Bath’a taşınmaya devam etti.

1867’de Sewell ailesi, Norfolk’taki Norwich şehrinin dışındaki bir köy olan Old Catton’a taşındı.

Siyah İnci

siyah inci

Sewell, Old Catton’da yaşarken, 1871 ile 1877 arasındaki dönemde Siyah İnci’nin el yazmasını yazdı. Bu süre zarfında sağlığı kötüye gidiyordu; genellikle o kadar zayıftı ki yatağına hapsedildi. Yazmak bir meydan okumaydı. Annesine romanı dikte ederek yazdırmaya başladı ve 1876’dan sonra küçük kâğıt parçalarına yazdıktan sonra annesi bu metinleri kağıda geçirdi.

Kitap, bir hayvanın, bu durumda bir atın perspektifinden yazılan ilk İngiliz romanıdır. Artık bir çocuk klasiği olarak kabul edilmesine rağmen, Sewell aslen atlarla çalışanlar için yazdı. “Amacım atlara şefkat, sempati ve anlayışlı muameleyi teşvik etmekti” dedi. Kitap pek çok açıdan at yetiştiriciliği, ahır yönetimi ve taylar için insani eğitim uygulamaları için bir rehber olarak okunabilir. Atlara zulmü azaltmada etkisi olduğu düşünülmektedir; örneğin, özellikle bir at için acı verici olan dizginlerin kullanımı romanda vurgulanan uygulamalardan biriydi ve kitabın yayınlanmasından sonraki yıllarda dizginler daha az popüler hale geldi ve gözden düştü.

Sewell romanı 24 Kasım 1877’de 57 yaşındayken Norwich yayıncısı Jarrolds’a sattı. Tek bir ödeme olarak 40 sterlin aldı ve kitap aynı yıl yayınlandı.

Advertisement

Ölüm

Tek romanı yayınlandıktan sonra Sewell ciddi şekilde hastalandı. Sewell, sonraki aylarda aşırı ağrı içindeydi ve tamamen yatalaktı ve 25 Nisan 1878’de, Siyah İnci’nin yayınlanmasından sadece beş ay sonra, 58 yaşında hepatit veya tüberküloz nedeniyle öldü. 30 Nisan 1878’de Norwich’ten çok uzak olmayan Buxton, Norfolk yakınlarındaki Lamas’taki Quaker mezarlığına gömüldü.


Leave A Reply