Anneler Günü İle İlgili Bilgiler ve İlginç Anneler Günü Gerçekleri

0
Advertisement

Anneler Günü ile ilgili olarak ilginç bilgilerin yer aldığı sayfamız. Anneler günü ile ilgili tüm dünyadan basit ama ilginç bilgiler.

Anneler Günü Mesajları
Anneler Günü İle İlgili Bilgiler

Anneler Günü, 1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. Benzer tatilleri kutlayan eski gelenekler olmasına rağmen, onlar Anneler Günü’nün kökenleri olarak kabul edilmez. Anneler Günü, anneleri ve toplumdaki etkisini, annelik bağlarını ve anneliğin kendisini onurlandırmak anlamına gelir. Türkiye’de, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanır, ancak dünyanın diğer bölgelerinde bazen Mart ayında ve diğer aylarda kutlanır.

İlginç Anneler Günü Gerçekleri:

 1. İlk Anneler Günü 1908’de kutlandı. Anna Jarvis annesi Ann Jarvis’i anma töreniyle onurlandırdı. Ann Jarvis, 1868’de “Anneler’in Dostluk Günü” ni kurmak için bir komite kurmuştu. Onun motivasyonu İç Savaş’tan sonra aileleri yeniden birleştirmek olmuştu. 1905’te, Anneler Günü resmen kabul edilmeden önce öldü.
 2. 1800’lerde ABD’nin çeşitli bölgelerindeki anneleri kutlamak için girişimlerde bulunuldu, ancak bunların hiçbiri yerel alanlarının ötesine geçmedi.
 3. Anneler Günü için en yaygın çiçek karanfildir. Yaşayan ve ölenler için beyaz olan anneler için pembe ve kırmızı olanları verilmelidir.
 4. ABD’de Anneler Günü‘nde harcanan para miktarı yaklaşık 14 milyar dolardır.
 5. Dünya üzerinde Anneler Günü’nde en fazla hediye edilen ürün ve hizmetler: bir restoranda yemek yeme, çiçek, akşam yemeği veya öğle yemeği, mücevher, hediye kartları, kıyafetler ve SPA merkezine davetiye, kitaplar, ev eşyaları ve bahçe aletleri de popüler hediyelerdir
 6. Bolivya’da, Anneler Günü için seçilen tarih, kadınların savaşa katıldığı güne dayanmaktadır.
 7. Anneler Günü dünyanın her ülkesinde kutlanmamaktadır. Anneler Günü, dünyanın farklı yerlerinde 50’ye yakın ülkede kutlanmaktadır.

Anneler Günü İle İlgili Eğlenceli Gerçekler

İşte Anneler Günü ile ilgili eğlenceli gerçekler:

 1. Anneler Günü, her yıl Mayıs’ın ikinci Pazar gününde kutlanır. İlk Anneler Günü kutlaması 1908 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşti.
 2. Anneler Günü, dünyanın farklı bölgelerinde farklı tarihlerde kutlanır. Örneğin, İngiltere’de Anneler Günü, Paskalya Pazarı’ndan üç hafta sonrasına denk gelen Domanica Günü’nde kutlanır.
 3. Anneler Günü, dünya genelinde kutlanan bir gelenek olmasına rağmen, bazı ülkelerde farklı adlarla kutlanır. Örneğin, İspanya’da Anneler Günü “El Dia de la Madre” olarak kutlanır.
 4. Anneler Günü, dünya genelinde en çok çiçek satılan özel günlerden biridir. Anneler Günü’nde en çok satılan çiçekler ise gül, krizantem ve karanfildir.
 5. Anneler Günü, ABD’deki en popüler hediye seçeneklerinden biridir. ABD’de Anneler Günü’nde en çok satılan hediye seçenekleri arasında takı, çanta, giyim ve kozmetik ürünleri yer alır.
 6. Anneler Günü, sadece insan annelerine değil, hayvan annelerine de adanmış bir gündür. Hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam alanlarında, Anneler Günü’nde hayvan anneler için özel etkinlikler düzenlenir.
 7. Anneler Günü, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından kutlanır ve annelerin sevgisine, fedakarlığına ve önemine vurgu yapar.

Bu eğlenceli gerçekler, Anneler Günü hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir ve bu özel günde annenizi sevindirmek için size ilham verebilir.


Leave A Reply