Ardanuç Nerededir? Hangi İlimize Bağlıdır? Tarihi, Belde ve Köylerinin İsimleri

0
Advertisement

Ardanuç nerededir? Ardanuç hangi ilimize bağlıdır? Ardanuç ilçesi tarihçesi, özellikleri ve Ardanuç ilçesine bağlı olan belde ve köylerin isim listesi.

Ardanuç - Artvin

Ardanuç – Artvin

Ardanuç; Artvin İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Aşağıırmaklar) ve 48 köyü vardır. İlin doğusunda, kuzeyden Şavşat, batıdan Merkez, doğudan Ardahan’ın Merkez, güneyden Kars’ın Olur ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlık, engebeli, ırmaklar tarafından parçalanmış vadilerle kaplı ilçe toprakları, doğu ve güneyden, Doğu Karadeniz Dağları’nın iç kesimlerini oluşturan sıralardan Yalnızçam Dağları (2.900-3.000 m) ile kuşatılmıştır. Bu dağlar üzerinde birçok yayla vardır. Yalnızçam Dağları’ndan inen suların birleşmesiyle oluşan Ardanuç Çayı, ilçenin başlıca ırmağıdır. Çay, Berta Deresi’ni aldıktan sonra Merkez İlçe’nin batısında Çoruh Irmağı’na katılır. İğne yapraklı ormanlar, çayırlıklar, doğal bitki örtüsünü oluşturur. İklim karasaldır. Ancak, kışın Karadeniz’de görülen alçak basıncın etkileri, iklimi bir ölçüde yumuşatır. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar serin geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11.5°C, yağış tutarı 650 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, mısır, kuru fasulye, patates, kurusoğan, kiraz, elma) ve hayvancılık (koyun, kılkeçisi, inek, dana) etkinliklerine dayanır. Karagöl adıyla anılan bazı küçük göllerde alabalık üretimi denemeleri yapılmaktadır.

Ardanuç Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 900 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezinde 42 km uzaklıktadır.

Tarih.

Ardanuç’ta yazılı tarih Hititlere kadar uzanır. Sırasıyla Pers, Roma, Arap, Bizans egemenlikleri altında kaldı. 1551’de Erzurum Beylerbeyi İskender Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. 1878’de imzalanan Berlin Antlaşması ile Ardanuç ve çevresi Ruslara verildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında kısa bir süre Osmanlı yönetiminde kalan yöre, 1915’in ilk aylarında yeniden Rusya’nın eline geçti. 1917 Ekim Devrimi’nin ardından Brest-Litovsk Antlaşması ile Sovyet topraklarından ayrılan yöre; Mondros Antlaşması‘nın ardından önce İngilizlerin, sonra da Gürcülerin işgaline uğradı. Kurtuluş Savaşı sürerken 23 Şubat 1921’de kesin olarak Türkiye sınırları içinde kaldı. 25 Haziran 1945’de ilçe durumuna getirildi.

ARDANUÇ BELDELERİ

Aşağıırmaklar

Advertisement

ARDANUÇ KÖYLERİ

Akarsu – Anaçlı – Aşıklar – Avcılar – Aydınköy – Bağlıca – Ballı – Beratlı – Bereket – Boyalı – Bulanık – Cevizli – Çakıllar – Çıralar – Ekşinar – Ferhatlı – Geçitli – Gökçe – Güleş – Gümüşhane – Hamurlu – Harmanlı – Hisarlı – İncilli – Kapıköy – Karlı – Kaşıkçı – Kızılcık – Konaklı – Kutlu – Meşeköy – Müezzinler – Naldöken – Ovacık – Örtülü – Peynirli – Sakarya – Soğanlı – Tepedüzü – Torbalı – Tosunlu – Tütünlü – Ustalar – Yaylacık – Yolağzı – Yolüstü – Yukarıırmaklar – Zekeriyaköy


Leave A Reply