Ardıç Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Ardıç isimli bitki ile ilgili genel bilgilerin ve ardıç bitkisinin özelliklerinin yer aldığı sayfamız.

Açıktohumlular. altşubesinden kozalaklılar sınıfının servigiller familyasından, güzel kokulu, yapraklarını kışın da dökmeyen bir ağaççıktır. Altmış kadar türü vardır. Yaprakları ince iğnecikler veya pul şeklindedir. Kozalak pullarının birbirleriyle yapışmasından ve etleşmesinden üzüm tanesini andıran meyvası meydana gelir. Ardıç tahtasından marangozlukta faydalanılır. Kuzey Amerika’ da yetişen bir türünün odunundan kurşun kalem, sigara kutusu vs. yapılır.

Ardıçın odun kısmının kuru kuruya damıtılması ile elde edilen sarı, şurup koyuluğunda maddeye «ardıç katranı» adı verilir. İçinde türlü reçineler, fenol bileşimleri ve hidrojenli karbonlar bulunan bu madde bazen bağırsak kurtlarını düşürmek için, bazen de deri hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Ardıçın bu gibi özelliklerini bilen eski insanlar bu bitkiden ev ilaçları yaparlardı. Bugün de ardıçtan eczacılıkta istifade edilir.

Ardıcın kurutulmuş meyvalarında reçine, şeker ve «juniperin» denilen acı bir madde bulunur. «Ardıç tohumu» denilen bu meyveler idrar söktürücü, iştah açıcı olarak kullanıldığı gibi ispirto ile damıtılarak «cin» adı verilen içkinin hazırlanmasında da faydalanılır.


Leave A Reply