Arif Oruç Kimdir? Ünlü Gazetecinin Hayatı ve Eserleri Hakkında

0
Advertisement

Arif Oruç kimdir ve ne yapmıştır? Arif Oruç hayatı, biyografisi, gazetecilik kariyeri, yazdıkları ve eserleri hakkında bilgi.

Arif Oruç

Arif Oruç

Arif Oruç; (d. 1894, Dimetoka [bugün Didymöteikon, Yunanistan] – ö. 1950, İstanbul), gazetecidir.

Mekteb-i Mülkiye’deki (sonradan Siyasal Bilgiler Fakültesi) öğrenimini yarıda bırakarak gazeteciliğe başladı. Tanin, Tasvir-i Efkâr ve Sabah’ta çalıştı; bu gazetelerin Balkan ülkeleri muhabirliğini yaptı. İstanbul’un işgalinden (16 Mart 1920) sonra Anadolu’ya geçerek Eskişehir’de “İslamcı Bolşevik” eğilimli Seyyare-i Yeni Dünya’yı yayımladı. Aynı gazeteyi, Ankara’da bir süre resmi Türkiye Komünist Fırkası’nın (Partisi) yayın organı olarak çıkardı (22 Kasım 1920-2 Ocak 1921).

Ankara Hükümeti’ne karşı ayaklanan (Ocak 1921) Çerkez Ethem‘i desteklediği için tutuklanarak İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı. Sürgün cezasına çarptırıldıysa da bir süre sonra özel bir yasayla affedildi. Ankara Hükümeti’nin yanında yer aldığı bu dönemde sosyalist eğilimli Yeni Dünya gazetesini çıkardı (Kasım 1921-Mart 1922). Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul’da yayımlamaya başladığı (1929) Yarın gazetesinde Serbest Cumhuriyet Fırkası’nı destekledi. Partinin kapatılmasından sonra Bulgaristan’da aynı adı taşıyan yeni bir gazete daha yayımladı. Uzun yıllar Avrupa’da kaldı. Yaşamının son yıllarında “Ayhan” takma adıyla Milliyet’te tarih tefrikaları yazdı.

Arif Oruç’un Yarın’ı

Çok partili sisteme geçildiğinde Müstakil Türk Sosyalist Partisi’ni kuracak olan bir “maceraperest gazeteci”: Arif Oruç… Ve Arif Oruç’un, her tür muhalifliğin yasak olduğu tek parti döneminde, T. C. yönetimine yönelik eleştirilerini ifade etmek için Bulgaristan’da eski yazıyla yayımladığı Yarın broşürleri… Arif Oruç’la ilgili bazı başka belgelerle birlikte.

Advertisement

Leave A Reply