Asansör Düşerken Son Anda Zıplarsak Ne Olur? Kurtulabilir Miyiz?

2
Advertisement

Hızla serbest düşüşe geçmiş bir asansörün içinde olduğunuzu düşünün. Tam yere çarpacakken zıplamak, yaralanmaktan sizi korur muydu? Zıplamak iyi bir fikir mi?

Kentsel alanlarda yaşayanlar, özellikle gökdelenleri ev olarak adlandıranlar için asansörler günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. 25. katta oturduğunuzu ve her gün sadece kendi evinize ulaşmak için bu yıkıcı tırmanışı yapmak zorunda kaldığınızı hayal edebiliyor musunuz? İyi ki asansörler var..

düşen asansörde zıplamak
Yine de, asansörler fikri birçokları için biraz korkutucu olabilir ve haklı da olabilirler. Bir asansöre tırmandığınızda, aslında tamamen makinelere dayanan kapalı bir metal ‘kutuya’ girersiniz ve bu da elektriğe bağlıdır. Bu oldukça doğal bir soruya yol açar, ya asansördeyken elektrik kesintisi olursa?

Asansörlerle ilgili olarak bir de “söylenti” vardır. Temel olarak, Serbest düşmekte olan bir asansörde bulunuyorsanız, asansörün yere çarpacağı an zıplayabilirsiniz. Böyle küçük bir zıplama hayatınızı kurtaracak veya en azından yaralanmalarınızın derecesini azaltacaktır.

Kulağa hoş geliyor, ama bunun bir gerçeklik payı var mı?

düşen asansör

Asansörde Serbest Düşme

Bir asansörün, güvenliğinden sorumlu alet ve sistemlerin etkisinden veya kontrolünden çıkıp “serbest bırakıldıktan” sonra aşağıya inişe geçmesine serbest düşüş denir. Başka bir deyişle, asansörün serbest düşüşü çok kötü bir haber. Bir asansör, bir dizi sistemin yardımıyla bir binanın farklı seviyelerinde dolaşır; bu ‘güvenlik’ sistemleri asansörü yerinde ve binicileri güvende tutar. Bununla birlikte, bazı teknik karmaşıklıklar nedeniyle, bu sistemler aniden çalışmayı durdurabilir (bunun olma olasılığı çok düşük olsa da).

Advertisement
Eğer gerçekten şanssızsanız ve yere düşen asansörün içindeyseniz ne olurdu?

Serbest Düşen Asansörde Ayakta Durmak

Asansör serbest düşüşte olduğundan, düşüşüne katkıda bulunan tek kuvvet yerçekimi kuvvetidir. Bu nedenle, asansör saniyede 9,8 metre hızlanma ile aşağıya doğru hareket edecektir (yerçekimi nedeniyle standart hızlanma değeri). Asansörün içindeyseniz, asansörün hızıyla da aşağı doğru hareket ediyorsunuz.

Bunun sadece tamamen durduğunuzda, serbest düşen asansörün içinde hiç hareket etmediğinizde gerçekleştiğini unutmayın.

Asansör Yere Düştüğünde Atlama

Diyelim ki serbest düşen bir asansöre girmeden hemen önce bir Fizik sınıfından çıktınız. Fizikte öğrendikleriniz asansör tam yere çarpacağı anda size zıplama fikrini verdi ve bunu denediniz. Bu panikli an için etkileyici bir başarı, ama aslında işe yarar mı?

HAYIR.

Burada yer alan faktörlere bakalım; Öncelikle, bir serbest düşüş yaşarken hangi katta olduğunuzu bilmek neredeyse imkansız olurdu. Bir elektrik kesintisi olduğunu varsayarsak, atlayacağınız kesin anı nasıl bilebilirsiniz? Bir mucize ile, tam olarak doğru zamanda atlasanız bile, yara almadan kurtulabilir misiniz?

Hayır, kesinlikle yaralanmaya devam edersiniz. Bu yaralanmaların şiddeti düşüşünüzün yüksekliğine bağlı olacaktır; ne kadar yüksekten düşerseniz, yaralanmalarınızın şiddetini artıracak daha fazla hızlanma ve etki gücü o kadar yüksek olur.

Advertisement

Zıplama ile ilgili sorun nedir?

Başlangıç olarak, yere vuracağınız kuvvet momentumunuza bağlıdır. Momentum, kütlenizin ve hızınızın ürünüdür. Asansör daha uzun bir süredir düşüyorsa, yaralanmalar çok daha üzücü olurdu. Serbest düşüşte daha fazla zaman = daha fazla momentum = daha fazla genel hasar.

Ayrıca, asansör yere çarpmadan biraz önce bile atladıysanız, daha fazla hasara neden olarak başınızı asansörün tavanına doğru vurursunuz. Tam etki anında atlasanız bile, hızınızı sadece küçük bir miktarla değiştirirsiniz. Hızınızdaki bu küçük değişiklik, yaşayacağınız yaralanmaların ciddiyeti açısından önemsiz olacaktır.

Tüm bunları öğrendikten sonra, kimsenin serbest düşen bir asansöre zıplamanın yaralanmayı önleyeceği fikrine kapılmasına izin vermeyin; Gerçekten, gerçekten şanslı değilseniz, böyle bir felaketten yaralanmadan kurtulmanın hiçbir yolu yoktur. Ancak endişelenmeyin! Asansörler son derece güvenlidir. Üzülmeyin ve tadını çıkarın!


2 yorum

  1. tam tersi en az zarar için mümkünse tabana oturmak gerekir taban bir zırh gibi darbeyi karşılayacaktır.

Leave A Reply