Atatürk’ün İleri Görüşlülüğü ve Neden Benim Kahramanım?

1
Advertisement

Atatürk her zaman büyük bir insan olduğunu bizlere ispat etmekten yorulmuyor. Geçmişte yaptığı her hareket ve her söylem bugün değerini hergün arttıran değerli bir tablo gibi ATATÜRK’ün de değerinin artmasına yol açıyor.
Atatürk'ün İleri Görüşlülüğü

Atatürk Neden Benim Kahramanım Olmayı Hakediyor?

Bir zamanlar birçok ülkenin işgal ettiği bir toprak vardı. İnsanlar karanlık bir gökyüzü altında kötü günler geçirdi. Bir adam çıktı. “Halkım bağımsız olmalı” dedi. Güneş gibiydi. Ortaya çıktı ve kara bulutlar ortadan kayboldu. Ona inanan insanlarla ulusal bir efsane yazdı. İnsanlar ona iyi bir lider olduğu için inandı; güçlü, kararlı, planlı, disiplinli.

Birçok gelişmekte olan ülke için öncü bir model oldu. Kurtuluş savaşından sonra yeni, modern, demokratik ve laik bir ülke olan Türkiye Cumhuriyeti yarattı.

1881 yılında Selanik’te doğdu ve 1938’de öldü. Uzun yaşamıyordu, ancak yaşam boyu etkileri olan birçok şey yaptı. Hayatın her alanında birçok reform yaptı; eğitim, sağlık, ekonomi, politika, sanayi, tarım, ulaşım, sosyal yaşam, kültür, müzik tiyatrosu, sinema. Kendisi Latin alfabesinden yeni bir alfabe oluşturdu. Ülkeyi dolaştı ve halka okuma yazma öğretti.

Ülkedeki okuryazarların oranı hızla arttı. Cumhuriyet kadar önemli bir eğitim aldı. Çocukların bilim, edebiyat, sanat ve müzik öğrenmelerini istedi. Giyim reformları yaptı. Böylece kadınlar siyah peçe giymeyi bıraktılar ve modern kıyafetler giymeye başladılar. Erkekler fez değil şapka giyiyordu. Atatürk reformları ile yüzyıllardır ihmal edilen Türk kadınlarına oy kullanma ve oy kullanma hakkı da dahil olmak üzere yeni haklar tanındı. Erkeklerle aynı haklara sahiptiler.

En çok çocukları severdi. Ne zaman olursa olsun onlarla zaman geçirmeye çalıştı. Onlara dünyanın eşsiz bir festivalini sundu çünkü dünyanın geleceği olduklarını düşünüyordu. Her yıl 23 Nisan’da, diğer ülkelerden birçok çocuk ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Festivali’ni kutlamak için Türkiye’ye geliyor. Ülkem çok renkli çiçeklerden oluşan büyük bir bahçe haline geliyor.

Advertisement

Atatürk benim kahramanım çünkü hayatını ülkesine adamaktan çekinmedi. Yaptığı şeyler yüzünden kendi ülkemde rahatça nefes alabiliyorum. Bir okula gidebilir ve dünyadaki diğer öğrenciler gibi birçok konuda çalışabilirim. Şimdi giydiğim kıyafetleri giyebilirim. Bu yüzden ona minnettarım.


1 Yorum

Leave A Reply