Atatürk’ün Ölümünden Sonra Dünya Neler Dedi?

1

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihindeki ölümünden sonra dünyadan gelen tepkiler ve açıklamaların yer aldığı sayfamız.

Atatürk'ün Ölümünden Sonra Dünya Neler Dedi?

Advertisement

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı:

«Benim üzüntüm iki türlüdür, önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya insanları gibi müteessirim. İkinci teessürüm ise bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun yerine gelmemesi ve artık bu olanağın kalmamış olmasıdır.»

İngiliz Basını ve halkı:

«Büyük bir devlet adamı, büyük bir asker, yüksek derecede meziyet sahibi bir şahsiyet olarak ağlıyor ve cesur bir düşman, sadık bir dost olarak da kendisini selamlıyoruz.»

Advertisement

Finlandiya’lılar:

«Atatürk, üstün bir devlet adamı, savaş sonrası dünya tarihinin en önemli şahıslarından biriydi. Atatürk’süz Türkiye, büyük bir devlet olamazdı.»

Polonyalılar:

«Atatürk Türkiye’yi silah kuvvetiyle kurtarmış, Washington’un Birleşik Amerika’yı yaratması gibi yeni Türkiye’yi yaratmıştır. Atatürk’ün eseri, uluslarası büyük işlerde etkisini göstermiştir.»

Fransızlar:

«Çelik mavisi gözlerini doğunun güzel aydınlığına yummuş olan adam, doğanın ne kadar üstünde bir damdı.»

Advertisement

Almanlar:

«Atatürk şahsiyetinin kuvvetiyle milletlerin iç ve dışını değiştiren savaş sonrası şefleri arasında, daima özel bir yer tutacaktır.»

İtalyanlar:

«Atatürk şahsında bütün memleketin politik, ekonomik ve sosyal bütün faaliyetini sevk ve idare etmekte olan bir adam, on beş yılda Türkiye’de yeni bir zihniyet yaratmış bir adam olmuştur.»

Suriyeliler:

«Türk vatanının yapıcısı, Türkiye’nin kuvvet ve büyüklüğünün yaratıcısı, insanlığın en büyük koruyucusu Atatürk’ün ölümüyle Türk milletinin duyduğu acıya Suriyeliler bütün kalbleriyle ortaktırlar.»

Yugoslavlar:

«Yugoslav ulusu, bu büyük adama karşı samimi bir sempati besliyor ve onu takdir ediyordur.»

Lübnanlılar:

«Bütün dünyayı baştan başa sarsan bu büyük ölünün hayatını tasvire olanak yoktur. Atatürk, dünyanın pek az yetiştirdiği dâhilerdendir. O, büyük bir tarihin gidişini değiştirmiştir.»

İngiliz Başbakanı Winston Churcill :

Advertisement

«Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.»


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  OKULLARI BİTİRDİN
  İŞE GİRDİN
  EVLENDİN
  MAL MÜLK MAKAM SAHİBİ OLDUN
  TORUNLARI BÜYÜTTÜN
  SAĞLIĞINI YİTİRDİN
  YA SONRA
  Ankara,14.8.2019, Nuri Hakan Tataroğlu

Leave A Reply