Atmosferin Şekli ve Tabakaları

0
Advertisement

Atmosferin şekli ve tabakaları ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Atmosferin tabakaları nelerdir ve özellikleri hakkında bilgiler.

atmosfer

Atmosfer, dünyayı çepeçevre sarar. Yapılan incelemeler atmosferin şeklinin tam bir küre olmayıp üst ve altından basık bir küre biçiminde olduğunu ortaya koymuştur.

Genel olarak atmosfer iki büyük tabakaya ayrılır: Troposfer ve Stratosfer.

1 — Troposfer yeryüzüne en yakın olan tabakadır. Kutuplardan 9 kilometre, ekvator üzerinden de 17 kilometre kadar kalınlığında bir tabaka meydana getirir ki, yağmurlar, bulutlar, rüzgârlar gibi meteoroloji olayları bu tabaka içinde cereyan eder.

2 — Stratosfer troposferin üzerinde bulunur. Bu tabakada gazların basıncı çok düşüktür Belirli bir mesafeden daha yükseğe çıkılınca bu gazlar iyonlanmaya uğrarlar, ya ni, bu gazların atomları elektrik yüklü küçücük parçacıklara (iyonlara) ayrılırlar.

Advertisement

Stratosferin bu tabakasına iyonosfer adı verilir. Hertz dalgalarının çarpıp geri dönmeleri sayesinde 70 – 80 kilometre civarında D tabakası adı verilen iyonlanmaya uğramış bir gaz tabakası, 100 kilometre civarında E tabakası adı verilen diğer bir gaz tabakası, 250 kilometre civarında do F tabakası adı verilen başka bir gaz tabakası bulunduğu anlaşılmıştır. Bunlardan son ikisi radyoelektrik dalgalarının kırılmasına ve yeryüzüne dağılmasına yol açarlar.


Leave A Reply