Autocannibalism (Kendini Yeme Hastalığı, Oto Yamyamlık) Nedir? Belirtileri

0
Advertisement

Autocannibalism olarak bilinen oto yamyamlık nedir, ne kadar tehlikelidir? Autocannibalism belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Çoğu insan, sıkıntıdan veya olumsuz bir duygudan kurtulmak için beyaz saçlarını koparır, yara kabuğunu koparır, hatta tırnaklarını koparır. Nadir durumlarda, bu aktiviteye, bir kişinin saç, kabuk veya tırnağı yiyebileceği otokannibalizm eşlik edebilir. Otokannibalizm, öncelikle kendini yeme zorunluluğu ile karakterize zihinsel bir sağlık bozukluğudur.

tırnak yemek

Bu yazıda, oto-yamyamlığın altında yatan nedenlerin yanı sıra farklı oto-yamyamlık türlerini ve nasıl tedavi edildiklerini inceleyeceğiz.

Oto yamyamlık nedir?

Kendi kendini yemek veya ototosarkofaji olarak da bilinen otokannibalizm, kendini yeme uygulamasını bir yamyamlık türüdür. Çoğu form aşırı değildir. Yaygın formlar aşağıdaki gibi şeyleri yemeyi içerir:

 • yara kabukları
 • tırnaklar
 • cilt
 • saç
 • sümük

Birçoğu beden odaklı tekrarlayan davranışlar olarak sınıflandırılır.

Advertisement

Birçok otokannibalizm türü, vücut odaklı tekrarlayan davranışlar (BFRB) olarak sınıflandırılır.

BFRB’ler, örneğin gergin olduğunda tırnaklarını ısırma pasif alışkanlığından daha şiddetlidir. BFRB’ler vücuda gerçek zarar verebilecek tekrarlayan davranışlardır.

Bazıları kaygı veya depresyonla bağlantılı olabilir

Otokannibalizm ve BFRB’ler, genellikle anksiyete veya depresyon gibi altta yatan zihinsel sağlık koşullarına bağlı karmaşık bozukluklardır. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) veya pika gibi dürtü kontrolünü içeren diğer koşullara da eşlik edebilirler.

Farklı otokannibalizm türleri var mı?

Otokannibalizmin en ciddi şekli tüm vücut parçalarını yemektir. Bununla birlikte, bu tip otokannibalizm o kadar nadirdir ki üzerinde çok az araştırma vardır.

Otokannibalizm olarak sınıflandırılabilecek diğer zihinsel sağlık koşulları şunları içerir:

 • Pika olarak da bilinen allotriofaji, bir kişi besin değeri olmayan öğeleri yediği zaman olur. Bunlar, buz gibi nispeten zararsız gıda maddeleri veya boya gibi daha zararlı maddeleri içerebilir.
 • Onikofaji, tırnakları yemek için kontrol edilemeyen bir dürtü ile karakterizedir. Endişe durumunda tırnak ısırma alışkanlığının aksine, bu durum tırnaklarda önemli hasara neden olur.
 • Dermatofaji, cildi parmaklarda veya ellerde yemek ile karakterizedir. Bu durum, genellikle cildin hasar görmesine ve kanamasına yol açar.
 • Trichophagia veya Rapunzel sendromu, bir kişi kendi saçlarını yemek zorunda hissettiğinde ortaya çıkar. Saçlar sindirilemediğinden, bu sindirim sisteminde tıkanıklıklara veya enfeksiyonlara yol açabilir.

Tedavi edilmezse, otokannibalizm yara izi, enfeksiyonlar ve bazı durumlarda ölüme neden olabilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Advertisement

Otokannibalizmin belirti ve bulguları nelerdir?

Otokannibalizm, belirli zihinsel sağlık koşullarının bir yan etkisi olarak veya yönetilmeyen bir BFRB nedeniyle ikincil bir alışkanlık olarak gelişebilir.

Otokannibalizm belirtileri, bozukluğun tipine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Bunlar:

tırnak yemek

Vücuda zararları

Her türlü otokanyamlık vücuda zarar verebilir, örneğin:

 • morarma
 • kanama
 • yara
 • solma
 • sinir hasarı
 • enfeksiyon

Gastrointestinal sorunlar

Otokannibalizm ayrıca eşlik eden gastrointestinal semptomlara neden olabilir:

 • mide bulantısı
 • Ağrı
 • mide ülseri
 • Dışkıda kan
 • GI kanalında tıkanma veya hasar
 • Kaygı veya sıkıntı

Otokannibalizme, kompulsiyon öncesi, sırasında ve sonrasında anksiyete veya sıkıntı hissi eşlik edebilir.

Otokannibalizmin altında yatan nedenler var mı?

Otokannibalizmin kesin nedenleri hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, BFRB’lerin altında yatan nedenler otokannibalizme neden olanlarla ilişkili olabilir. İçerirler:

Genetik. Araştırmalar, BFRB’lerin gelişiminde kalıtsal bir bileşen olduğunu göstermektedir. BFRB’li bir aile üyesine sahip olmanın benzer bir durum geliştirme riskinizi artırabileceği görülmektedir.

Yaş. Otokannibalizme neden olan bazı durumların çocuklukta ortaya çıkması daha olasıdır. Örneğin, bir vaka çalışması, 1 yaş civarında otokannibalizm belirtileriyle ortaya çıkan Lesch-Nyhan sendromu (LNS) adı verilen bir durumu açıklar.

Duygular. Çeşitli duyguların BFRB’ler için altta yatan tetikleyiciler olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, can sıkıntısı, hayal kırıklığı ve sabırsızlığın, çalışma grubundaki BFRB’lerin tetiklenmesinde önemli bir rol oynadığını buldular.

Zihinsel hastalık. Durumla ilgili sadece bir avuç vaka çalışması var. Örneğin, bir vaka çalışması, psikoz ve madde kötüye kullanımı öyküsü olan 29 yaşındaki bir bireyde otokannibalizmi bildirmektedir.

Advertisement

Bazı BFRB’ler ve otokannibalizm arasında bir bağlantı olsa da, bu durumun altında yatan nedenler üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Otokannibalizm nasıl tedavi edilir?

Otokannibalizm üzerine çok az araştırma ile, bu durumun tedavi seçenekleri öncelikle BFRB’ler için etkili bulunanlara dayanmaktadır.
Bu tedavi seçenekleri arasında terapi, ilaç ve alternatif terapiler bulunur.

Terapi

Bilişsel davranışçı terapi, anksiyete, depresyon ve BFRB’ler gibi zihinsel sağlık koşulları için etkili olan bir tür psikoterapidir.
Bu terapi, düşüncelerinizin davranışlarınızı ve ruh halinizi nasıl etkilediğine ve bu düşünce ve inançları olumlu bir şekilde nasıl ayarlayacağınıza odaklanır.

Alışkanlıkların tersine çevrilmesi eğitimi, otokannibalizm gibi spesifik durumlar için yararlı olabilir. Alışkanlıkların tersine çevrilmesine odaklanmak, zahmetli veya tehlikeli olabilecek değişen alışkanlıkların daha derinine inmektir.

İlaç tedavisi

Otokannibalizm, anksiyete gibi altta yatan bir psikiyatrik bozukluğa eşlik ettiğinde, ilaç tedavisi ile birlikte kullanılabilir.

Bu tip zihinsel sağlık durumları için en yaygın ilaçlar seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) veya trisiklik antidepresanlardır. Kesin durumunuz için doğru ilacı ve dozu bulmak biraz zaman alabilir, bu nedenle doktorunuzla iyi iletişim ve takip önemlidir.

Alternatif terapiler

Terapi ve ilaç otokannibalizm gibi durumlar için en etkili tedavi olsa da, bazı insanlar alternatif tedavileri dahil etmeyi seçmektedir. Araştırmalar, dikkatin düşünce sürecini günümüze geri getirerek stres ve endişe duygularını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.
Otokannibalizmi olan insanlar için dikkat tekniklerinin uygulanması sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Masaj terapisi veya akupunktur gibi diğer alternatif yaklaşımlar, otokannibalizm ve BFRB’lerin bazı semptomları için fiziksel rahatlama sağlayabilir.

Bu tür terapilerin de daha fazla terapötik fayda sağladığı düşünülmektedir, ancak yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özetle

Otokannibalizm, cilt, tırnak ve saç gibi kendi parçalarını yeme uygulaması ile karakterize zihinsel bir sağlık durumudur. Otokannibalizmi olan çoğu insanın terapi veya anksiyete gibi altta yatan başka zihinsel sağlık koşulları vardır. Otokannibalizm, tedavi edilmediği takdirde, özellikle allotriofaji ve trichophagia gibi durumlarda fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Otokannibalizm ve BFRB’ler için ilk tedavi yöntemi terapi ve gerekirse ilaçtır. Doğru yardım ve sağlam bir tedavi planı ile bu durumun görünümü olumludur.

Advertisement


Leave A Reply