Bağ İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Bağ ile ilgili cümleler. Bağ kelimesi içeren “Bağ” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Bağ İle İlgili Cümleler

 1. *** Ankaios bağcılık yaparken bir kâhinin ona, bu bağın ürünü şaraptan hiç içemeyeceğini haber verdiği söylenir.
 2. *** Bahamalar’da Nassau ve Freeport’u çevreye bağlayan karayolları asfalt kaplıdır.
 3. *** Aramızda artık herhangi bir bağ kalmadı.
 4. *** Beyindeki sinirler arasındaki bağlarda oluşan iltihap sebebi ile hastaneye yattı.
 5. *** Habsburglar tarafından 1291’de kurulan Baden, 1415’te Aargau ile birlikte İsviçre Konfederasyonu’na bağlandı.
 6. *** Boya bu bağlı bölümlere giremez.
 7. *** Parana 1853’te Brezilya İmparatorluğu’na bağlı ayrı bir eyalet, 1891’de de Brezilya Cumhuriyeti’nin eyaleti oldu.
 8. *** Bir mineralin parlaklığı, ışığı kırma gücüne, saydamlık derecesine ve yapısına bağlıdır.
 9. *** Manisa’da bulunan üzüm bağlarının güzelliği dünyaca ünlüdür.
 10. *** Amerikan İç Savaşı sırasında Güney eyaletlerinin oluşturduğu federasyona bağlı bölgeden gelen göçmenler, 1868’de buraya yerleştiler.
 11. *** Dolayısıyla Kanada, iki dilin konuşulduğu, çok kültürlü, İngiltere ve Batı Avrupa’yla sıkı bağları olan bir ülkedir.
 12. *** Ekonomik bakımdan ise ABD’ye bağımlıdır.
 13. *** Büyük bir kıtasal yay oluşturarak Kanada kalkanını Colorado Platosuna bağlayan çatal yapının yaşlı gövdesi, Kayalık Dağların önünde bulunan havzaların altındaki Batı kömür alanlarını iç bölgelerden ayırır.
 14. *** Kanada kalkanında göllerden beslenerek platonun kenarından dökülen ırmaklar, özellikle Ouebec ve Ontario’daki birçok yere su taşır. Bu ırmaklar Büyük Göller -Saint Lawrence bölgesindeki Niyagara ve International çavlanlarıyla bağlantılıdır.
 15. *** Bunlar da, Apalaşlar’ın ırmakları üzerinde kurulmuş enerji şebekesine bağlanır.
 16. *** Modern sanayi, artık yakıt ve hammaddenin rahatça sağlanabildiği yerlere bağımlı olmaktan kurtularak, daha çok pazara yöneldi.
 17. *** Küçük bir nüfusu, ama yoğun kaynakları ve yüksek bir verimlilik düzeyi olan Kanada’da iç tüketim düzeyi düşüktür ve bu ülke, öteki gelişmiş ülkelerden daha çok dış ticarete bağımlıdır.
 18. *** Zincirleme adı verilen bir yönteme göre aralarında bağlantı kurulan bir çift eşya (örn. bir kalem ve iskemle) üçüncü bir eşyaya bağlanır ve zincir sonsuza kadar uzanır.


Leave A Reply