Bağdat Hatun Kimdir?

0
Advertisement

Tarihte güzelliği ile ünlü olmuş olan Moğol İlhanlıların sultanlarından birisi olan Bağdat Hatun ile ilgili bilgiler. Bağdat Hatun kimdir?

İran Moğol İlhanlıları’nın büyük devlet adamlarından Emîr Çoban Sulduz’un kızı, Emîr Hasan Celâyir’in karısıdır.

Sultan Ebu Said 1325 yılında Uçan Yaylası’nda bulunduğu sırada, eşsiz güzelliğiyle ün safmış olan Bağdat Hatun’u görüp âşık olmuştu. Emîr Çoban’a bu aşkından bahsetti, ona Cengiz yasasını hatırlatarak iki yıllık evli olan Bağdat Hatun’un kocasından alınıp kendisine verilmesini istedi. Cengiz yasasına göre, hakanın istediği kadın, kocası tarafından, hakana verilmeliydi. Emîr Çoban, hakanın bu isteğinden hoşlanmadı. Yasaya bağlı bir Moğol noyanı olduğu gibi, şeriat hükümlerini de ihmalden kaçınan bir Müslüman emîriydi. Sultan Ebu Said kışlamak üzere Bağdat şehrine girmeye hazırlanırken Emîr Çoban -Sulduz, kızı ile damadını sultandan uzaklaştırmak için Arran’a gönderdi. Emîr Çoban’ın düşmanları bunu fırsat bilerek, sultanı kışkırttılar. Sultan Ebu Said, 1326’da Emîr Çoban ile oğullarını öldürttü, Bağdat Hatun’u istemek üzere de kadı Mübarek Şah’ı, Bağdat Hâtun’un kocası Emîr Hasan Celâyir’e gönderdi. Emîr, yasaya göre, Bağdat Hatun’u boşıyarak, sultana gönderdi..

Bağdat Hatun sarayda birinci kraliçe yerini tuttu. Ebu Said’i nüfuzu altına aldı. Fakat kaynanası Haciye Sultan, Çoban ailesinin amansız düşmanıydı. Çoban Sulduz’un kızının, biricik oğlunu böyle tesiri altına almasına tahammül edemiyordu. 1331 yılında Bağdat Hatun’un, ilk kocası ile haberleştiği ve münasebette bulunduğu hakkında bir dedikodu çıkarıldı. Emîr Hasan, Kemah kalesine atıldı. Bağdat Hatun da gözden düştü. Sonradan, yapılan soruşturma sonucunda bu haberleşmede, yasaya ve ahlâka aykırı birşey bulunmadığı anlaşılarak Emîr Hasan serbest bırakıldı, Rûm eyaletine emîr yapıldı. Bağdat Hatun da yeniden eski yerini aldı.

Sultan Ebu Said, son yıllarında, Bağdat Hatun’un genç ve cazibeli yeğeni Dilşat Hatun’u severek onunla evlendi. Bağdat Hatun büsbütün sultanın gözünden düştü. Ebu Said’in 1335’te ölümünden sonra İlhan tahtına Arpa Han çıktı. Arpa Han, Ebu Said’i zehirlemekle suçlandırarak Bağdat Hatun’u hamamda yıkanırken boğdurttu.

Advertisement

Leave A Reply