Balıklar kaç grupta incelenir?

0
Advertisement

Balıklar kaç grupta incelenir? Omurgalı hayvanların beş büyük grubundan birisi olan Balıkların ayrıldığı gruplar ve özellikleri, açıklamaları.

Balık

Balıklar kaç grupta incelenir?

Omurgalı hayvanların bütün türlerin-de gelişmiş bir beyin ve beyni koru- ‘ yan kafatası vardır. Sırt kısımlarında bulunan omurga aynı zamanda omuriliğin korunmasını sağlar.

Omurgalıların bazılarında kıkırdak ve kemik dokudan yapılmış bir iç iskelet vardır. Köpek balıkları ve vatoz balıklarında iskelet sadece kıkırdaktan meydana gelir.

Omurgalıların tamamında kapalı dolaşım sistemi ve ağızla başlayıp farklı bir açıklıkla sonlanan sindirim sistemi vardır.

Omurgalı hayvanlar balıklar, iki yaşamlılar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler olarak beş sınıfta toplanır.

Advertisement

Balıklar
Balıklar çenesiz, kıkırdaklı ve kemikli olmak üzere üç gruba ayrılır.

Çenesiz balıklar: Çeneleri ve dişleri olmayan balıklardır. Diğer balıklardan farklı olarak vücutlarında pul yoktur.

Kıkırdaklı balıklar: Kıkırdak yapılı iskeletleri vardır. Derileri pul benzeri yapılarla kaplıdır. Bir çift solungaçları bulunur. Tuzlu su ortamlarında yaşarlar. Genellikle balıklar olmak üzere fok ve omurgasızlarla beslenirler.

Döllenmenin vücut içinde olduğu eşeyli üreme yöntemiyle çoğalırlar. Köpek balıkları ve vatozlar kıkırdaklıdır.

Kemikli balıklar: Kemik yapılı bir iskelete, yüzme keselerine ve pullara sahiptirler. Yüzme kesesi balığın su içindeki konumunu belirler. İçindeki gaz miktarının değişimine bağlı olarak balığın su yüzeyine çıkmasını ya da suyun derinliklerine dalmasını kolaylaştırır.

Derilerindeki pullar ince disk şeklinde olup, sert yapılıdır ve vücudu korur. Kalpleri iki odacıklıdır. Vücuttan kalbe gelen kirli kan solungaçlara pompalanır.

Advertisement

Solungaçlarda gaz değişimi yapılır ve temiz kan buradan vücuda gönderilir. Bu nedenle kalplerinde her zaman kirli kan (karbondioksit bakımından zengin kan) bulunur.

Çoğunda dış döllenme ve dış gelişme görülür. Az türde ise iç döllenme ve doğum gerçekleşir.


Leave A Reply