Dünyaca Ünlü En Büyük Yiyecek İçecek Şirketleri, Top 10 Yemek Zincirleri

0
Advertisement

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinin hangileri olduğunu ve ne kadar yayıldıklarını hiç merak ettiniz mi? İşte Top 10 liste.

En sevdiğiniz yiyecekleri nerede bulabileceğiniz, seyahat ederken aklınıza gelen ana şeylerden biri olabilir. Neyse ki dünya çapında McDonald, KFC, Starbucks ve Domino’nun Pizza gibi fast-food hizmetleri mevcut. İşte dünyanın en büyük 10 fast food servisidir.

10 – Papa John’s Pizza

Papa John's Pizza

Papa John ABD’deki dördüncü büyük Pizza dağıtım servisidir. Bu hizmet toplam 34 ülkede mevcuttur. Papa John’un 4000 restoranından 3200’ü ABD’de bulunuyor. Kurucu John Schnatter 1984 yılında Indiana’da Papa John’un Pizza’nın ilk restoranını açtı. “Daha iyi malzemeler, Daha iyi pizza” Papa John’un pizza servisinin sloganıdır.

2002 yılında Papa John’, Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi sipariş olanağı sunan ilk pizza zinciri oldu. Bugün, Papa John’da 205.000’den fazla çalışan bulunuyor ve net geliri 1.4 milyar dolar.

9 – Dairy Queen

Dairy Queen

Advertisement

Dairy Queen servisi tüm dünyada 6000 lokasyonda mevcuttur. Dairy Queen, Amerika Birleşik Devletleri dışında 18 ülkede faaliyet göstermektedir. ABD’de Teksas, en fazla Dairy Queen restoranına sahiptir – 600 restoran.

Dairy Queen, 1940 yılında John Fremont McCullough tarafından kuruldu. İlk Dairy Queen mağazası Illinois eyaletinin Joliet şehrinde başladı. Yumuşak servis dondurma, Dairy Queen’in imza ürünüdür. Ayrıca şirket logosuna da yer verilmiştir. DQ mağazalarında ayrıca hamburger, patates kızartması, işlenmiş kızarmış tavuk, dondurulmuş ikramlar ve sosisli sandviçler servis edilmektedir.

8 – Dunkin’ Donuts

Dunkin’ Donuts

Dunkin Donuts 3 ülkede faaliyet göstermektedir ve toplamda 11000 restoran bulunmaktadır. Unlu mamuller, sıcak ve buzlu içecekler, sandviçler ve alkolsüz içecekler Dunkin’in Donuts’un ana ürünleridir.

Dunkin ‘Donut’un ilk mağazası 1950’de Quincy Massachusetts’te açıldı.’ Dunkin’de Amerikan koşusu ‘2006 yılından bu yana şirketin sloganı.

7 – Domino’s Pizza

Domino’s Pizza

Advertisement

Domino’s Pizza, listemizdeki en büyük ikinci pizza dağıtım hizmetidir. İlki Pizza Hut. Bu şirketin 70 ülkede toplam 10000 mağazası bulunmaktadır. Domino’s Pizzanın pizzaları, mağazanın bulunduğu yere göre çeşitli pizza stillerinde mevcuttur. Ekmekler, makarna ve sandviçler Dominos’un menüsündeki diğer ana ürünlerdir.

ABD’de binlerce mağaza olmasına rağmen, Dominos’un pizza dağıtıcıları her hafta milyonlarca mil seyahat ediyor.

6 – Burger King

Burger King

Bu küresel hamburger servisi zinciri, dünyanın 79 ülkesinde 13000 restorana sahiptir. Amerika’nın en büyük üçüncü burger zinciri hizmetidir. Her gün dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişi burger king mağazalarını ziyaret ediyor. Whopper sandviç, 1957 yılında tanıtılan burger king’in imza ürünüdür. Burger King, dünya çapında her gün 1.9 milyondan fazla whopper sandviç satmaktadır.

5 – Starbucks

Starbucks

Seattle merkezli Starbucks, dünyanın en büyük kahve şirketidir. Starbucks’ın 64 ülkede 23187 mağazası var. Bunların 12973’ü ABD’de bulunuyor. Starbucks soğuk ve sıcak içecekler, şaraplar, bira ve atıştırmalıklar satıyor. Starbucks müşterilere 87000 içecek kombinasyonu sunuyor.

Starbucks 1971 yılında Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegl tarafından kuruldu. İlginçtir, 1987’den beri Starbucks her gün en az 2 yeni mağaza açıyor. Ayrıca hizmet için yılda 93 milyon galon süt ve 2.3 milyar kağıt bardak kullanıyorlar.

4 – Pizza Hut

Pizza Hut

Pizza Hut dünyanın en büyük pizza dağıtım hizmetidir. ABD’de 6000 restoran ve 93 ülkede 5139 mağaza bulunuyor. 1958 yılında Kansas City’deki Dan ve Frank Carney tarafından kuruldu.

2001 yılında, Pizza Hut Soyuz uzay aracından uluslararası uzay istasyonuna pizza teslim eden ilk şirket oldu. Pizza Hut her yıl 360 milyon galon sütten 300 milyon pound peynir kullanıyor.

3 – Subway

subway

Advertisement

107 ülkede faaliyet gösteren subway fastfood servisi, toplam 42174 restorana sahiptir. Müşteriler için 38 milyon subway sandviç seçeneği mevcuttur. Günlük olarak 7,6 milyon sandviç sunmaktadır. Aslında, subway bir yılda Dünya’yı 14 kez kapsayacak kadar sandviç yapar.

Deniz ürünü sandviçi, Subway’in en önemli ürünüdür. Ancak sunduğu ürünler, bulunduğunuz yere göre değişir. Kavrulmuş tavuk, ton balığı, subway kulübü, tavuk teriyaki diğer popüler ürünlerdir.

2 – KFC

KFC

KFC veya Kentucky Fried Chicken, dünyanın ikinci büyük restoran zinciriDİR. Harland Sanders tarafından 1930 yılında Kentucky’de kuruldu. Harland Sanders’ın imajı KFC’nin reklamlarında ve logosunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Şimdi KFC’nin 118 ülkede 18875 mağazası var. KFC her gün yalnızca ABD’de yaklaşık 8 milyon müşteriye hizmet ediyor.

Kızarmış tavuk parçalarının tarifi, hala dünyaca bilinmeyen KFC’nin imza ürünüdür. Kentucky Eyaletindeki Louisville’de bir kasada saklanır. Tazeliği sağlamak için, KFC 90 dakika içinde satılmayan tavuk parçalarını atar. KFC’nin menüsündeki ana ürünler arasında tavuk burgerleri ve çeşitli parmak yiyecekleri de bulunuyor.

1 – Mc Donalds

Mc Donalds

McDonald’, dünyadaki en büyük fast food zinciridir. Bu gıda zincirinin 119 ülkede toplam 35000 yeri var. Her gün yaklaşık 68 milyon müşteri McDonald’yı ziyaret ediyor. Bu, İngiltere’nin toplam nüfusundan fazla.

Hamburger, McDonald’ların en önemli ürünüdür. Şirket her saniyede 75 hamburger satıyor. Tavuk sandviçleri, patates kızartması, tatlılar ve alkolsüz içecekler McDonald’s’ın diğer önemli ürünleridir.

McDonald’nın işi 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald’ın Kaliforniya’daki San Bernadino’da başladı. Bugün McDonald’da 1,7 milyondan fazla kişi çalışıyor. Bu küresel gıda zinciri aynı zamanda eğlence şirketleri ile ortaklık kurdu ve en büyük oyuncak distribütörü oldu.


Leave A Reply