Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın Nedir? Atasözünün Anlamı Açıklaması

6

Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın atasözü ile ne anlatılmaktadır? Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın açıklaması.

Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın:

ANAFİKİR : Zararlı bir insanın doğrudan bize zararı dokunmadıkça, onu rahat bırakalım.

Advertisement
bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın

Arka plan kaynak: pixabay.com

Geniş anlamda düşünülünce doğru olmayan atasözlerimizdendir. Bencilce bir yaklaşımla söylenmiştir. Toplumu toplum yapan öğelerin başında, birlikte huzur içinde yaşamak ve bu huzuru sağlamak için çalışmak gelir. Doğrudan zararı bize dokunmayan, zararlı olduğunu bildiğimiz birinin toplumda yaşamasına seyirci kalmak doğru değildir. Hele zarar görene yardımı esirgemek, karşılaştığı olumsuz bir davranış karşısında onu yalnız bırakmak, hiç doğru değildir. Bugün başkasına yapılan bir kötülük, yarın bize de yapılabilir. Kötülerle hep birlikte mücadele etmeli, onları toplumdan ayıklamalıyız.

Açıklaması

Aslında bu atasözü uygulayanlar için olumsuz bir davranış şekli öğütler. Kötü ne kadar kötü olursa olsun, benden uzak dursun gibi bir anlamı vardır ki bu dünyada böyle bir yaklaşım geçerli değildir. Nitekim kötülüğe bir kere izin verildi mi yada göz yumuldu mu, kötülük büyür ve etki alanını genişletir. Asla bana zarar vermez, güvendeyim diye düşünmek ahmaklıktır. Çünkü eninde sonunda bu kötülüğe çanak tutan, kötülüğün büyümesine izin veren kişi de etkilenecektir. Dünyanın düzeni belki de bir çeşit adaleti bu şekilde işliyor.

Atasözünde yılan kötülüğü sembolize etmektedir. Bilindiği gibi yılan zehirli ve insanı sokabilen bir hayvandır. O yüzden uzak durmakta fayda var. Ancak uzak dururken başkalarını sokmasına, başkalarına zarar vermesine, nasıl olsa bana bir şey yapmıyor mantığı ile izin vermek yanlış olacaktır. Ancak maalesef bu mantaliteye sahip çok insan vardır. Zarar kendilerine gelmediği müddetçe umursamaz davranmak, kötülüğü bizzat yapmaktan farklı bir şey değildir. Bunu anlatan sevdiğim sözlerden biri de “Haksızlığa susan dilsiz şeytandır” sözüdür. Bu atasözünde böyle davranmak öğütlenmemektedir elbette. Atasözünde kendisinden uzakta olan kötülüklere karşı umursamaz davranışların varlığına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Benzer davranan kimselerin durumlarını tam olarak tanımlamak için atasözü dile getirilmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, kötülük size uğramasa da kötülüktür ve buna sessiz kalınmamalıdır. Zaten bana bir zararı yok diye yaklaşılsa bile eninde sonunda o yılan bir gün sizi de sokacaktır.

Advertisement


6 yorum

  1. aynen öyle bana dokunmayan yılan bin yaşasın doğru bir söz kendimi düşünürüm gerisi umurumda olmaz !

Leave A Reply