Baoji Nerededir? Çin’in Batısında Bir Kavşak Noktası Olarak Kullanılan Şehir Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Çin’de bulunan Baoji hakkında kısa bilgi. Çin’İn batı kısmında yer alan Baoj kentinin coğrafi ve tarihi özellikleri hakkında bilgiler.

baoji

Baoji, Çin Halk Cumhuriyetinin kuzeydoğusunda, Şensi Eyaleti’nde kent. Vey Irmağı kıyısında, Sian’ın 161 km batısında yer alır.

Sosyalist devrim sonrasında Batı Çin’in endüstri merkezlerinden biri durumuna gelen kent, doğu-batı ve Çinlinşan Dağları’nı güney yönünde aşan demir yolları kavşak noktasındadır.

Coğrafya

2010 Çin nüfus sayımına göre vilayet düzeyinde Baoji şehri 3.716.731 nüfusa sahiptir ve 18.172 kilometrekare (7.016 km2) alana sahiptir. 3 kent bölgesinden oluşan yerleşim alanı, 2010 nüfus sayımından itibaren yaklaşık 1.437.802 nüfuslu bir nüfusa sahiptir. Üç tarafı tepelerle çevrili olan Baoji, doğuya açılan bir vadide. Konumu, Wei Nehri vadisi ile Jialing Nehri arasındaki Qin Dağları üzerindeki bir geçişi kontrol ederek stratejiktir. Baoji’den geçmek, eski Çin İpek Yolu, yaklaşık 2.600 kilometre (1.616 mil) uzunluğundaki en kuzeydeki rota, Xi’an’ın antik Çin başkentini Wushao Ling Dağı üzerinden Batı’ya Wuwei’ye bağlayan ve Kaşgar’da bağlantı kurmadan önce Eski Parthia’ya uğramaktadır.

Tarih.

Tang hanedanlığının başlarında gelişen şehrin tarihi MÖ 2000’lere kadar dayanmaktadır. Bugün büyük bir sanayi merkezidir. Demiryolları ilk olarak 1937’de Baoji’ye ulaştı ve modern bir şekilde büyümesinin ana sebebi oldu.

Advertisement

Pekin, Şanghay ve Xi’an’dan gelen çoğu tren Gansu, Sichuan, Xinjiang ve Tibet’e (Lhasa) giderken Baoji, batı ve doğu Çin arasındaki geçit olarak kabul edilir. Buda’nın parmak kemiklerinden birine ev sahipliği yapan Fa Men Si (Famen tapınağı), Baoji County’de. Baoji bölgesi, Han Çin atalarından biri olan efsanevi Yandi’nin eviydi. Mezarı kentin güneyindedir ve tapınağı kuzeydedir.

Antik Çin’in Üç Krallığı ile ilgilenen insanlar, Baoji’ye yaklaşık 20 km (12 mil) uzaklıkta Zhuge Liang’ın Anıt Tapınağı’nı ziyaret edebilirler.

Baoji

Eski yollar.

Taibai Dağı, Üç Krallık Dönemi’nde (M.Ö. 220-280) inşa edilmiş olan ve hala çürüme nedeniyle genellikle kullanılamayan bazı yol izlerine sahiptir. Popüler bir cazibe merkezi olmaya devam ediyorlar çünkü dağın kenarı boyunca ahşap tahta köprüler yaparak inşa edilmişler.

Baoji’nin güneyinde, Qin Dağları’na giden tahta yolun başlangıcı yatar. Küçük şelaleleri ve ormanlarıyla Jialing Jiang Fountainhead gibi çeşitli doğal alanlar da vardır. Kuzeyde, panoramik şehir manzaralı ve yerel mutfaklar sunan küçük tarım köyleriyle dolu bir manzaradan ibaretten yapılmış dev bir tepe olan Bei Puo var.

Wei Nehri’nin kuzeyinde, Kuzey İpek Yolu’nun yakınında bir dizi Longshan arkeolojik alanı bulunmuştur.

Advertisement
Baoji Bronz Müzesi.

Baoji, başta Zhou hanedanı kökenli 120.000’den fazla kültürel kalıntı içeren Baoji Bronz Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müze Baoji şehrinin gözde mekanları arasında ilk sırada yer almaktadır.


Leave A Reply