Beyazlı Kadın (The Woman In White) Kitap Özeti, Wilkie Collins

0
Advertisement

Willie Collins’in Beyazlı Kadın (The Woman in white) isimli kitabının konusu nedir? Beyazlı Kadın kitabının özeti ve kitap, karakterler hakkında açıklama

Beyazlı Kadın

Beyazlı Kadın, ilk gizem romanlarından biri ve aynı zamanda “heyecan” romanları türünde bir ilk olarak kabul edilir. Wilkie Collins tarafından 1859’da yazılmıştır ve Londra’da bir entrika hikayesi anlatır.

beyazlı kadın

Kitabın Özeti

Walter Hartright, genç bir sanat öğretmenidir. Londra’da bir gece, tamamen beyaz giyinmiş sıkıntılı bir kadın görür. Daha sonra polisten bu kadının, yakınlardaki bir akıl hastanesinden kaçtığını öğrenir. Bu olaylardan kısa bir süre sonra Cumberland’daki Limmeridge House’daki yeni görevine gider.

Walter, Limmeridge’e vardığında orada ikamet edenlerle tanışır: İlk evliliğinden merhum Mrs. Fairlie’nin kızı Marian Halcombe, kız kardeşi Laura Fairlie ve Laura’nın bekar amcası Frederick Fairlie. Walter, Marian’a Londra’da tanıştığı garip kadından bahseder. Laura, beyazlı kadına çarpıcı derecede benziyordur. Ev halkı, adı Anne Catherick olan ve kendisini Laura’nın annesine adayan bir kadınla tanışmaktadır. Anne, Laura’ya çok benzemektedir.

Hartright ve Laura, Laura başka bir adamla, Sir Percival Glyde ile, nişanlı olmasına rağmen birkaç ay içinde birbirlerine aşık olurlar. Marion, Walter’a evi terk etmesini tavsiye eder. Laura ise Glyde ile evlenmemesi konusunda uyaran gizemli bir mektup alır. Walter, mektubu Anne’in gönderdiğini keşfeder.

Advertisement

Laura ve Glyde, Laura’nın avukatının evlilik sözleşmesiyle ilgili endişelerine rağmen evlenir. Laura, bir varisi olmadan ölürse Glyde, Laura’nın tüm servetini miras alacaktır. Çift, altı aylığına İtalya’ya seyahate gider ve Walter, Honduras’a bir keşif gezisine katılır.

Laura ve yeni kocası geri döndüğünde Marian, Glyde’ın mali zorluklar içinde olduğunu keşfeder. Glyde, Laura’ya evlilik anlaşmasını kullanmasına izin veren bir belgeyi imzalaması için zorbalık yapmaya çalışır, ancak Laura bunu reddeder. Anne, Laura’ya Glyde’ı mahvedecek bir sırrı bildiğini söyler ve Glyde ise Laura’nın sırrını bildiğini düşünerek paranoyaklaşır. Arkadaşı Fosco ile Glyde, Laura ve Anne’nin yerlerini değiştirerek Laura’yı akıl hastanesine yerleştirmek ve hasta olan Anne’yi öldüğünde Laura adı altında gömmek için bir plan yapar.

Kimlikler değişiyor

Marian planın bir kısmına kulak misafiri olur, ancak Laura’ya, Glyde ve Fosco’nun planını söyleyemeden hastalanır. Bu arada Anne hastalığına yenik düşer ve Laura uyuşturularak akıl hastanesine yatırılır. Marian, Anne’den daha fazla şey öğrenmek umuduyla akıl hastanesini ziyaret eder, ancak onun yerine karşısında Laura’yı bulur. Hemşireye rüşvet verir ve oradan birlikte kaçarlar. Londra’ya Walter ile birlikte yaşamaya giderler ve Laura’nın kimliğini geri kazanmak için bir plan yaparlar.

Durumu anlamaya çalışırken Walter, Glyde’nin gayri meşru olduğunu ve bu nedenle unvanını ve topraklarını miras olarak almaya uygun olmadığını öğrenir. Glyde, durumu ortaya koyan belgeleri yok etmeye çalışır ancak yangında ölür. Trajik bir şekilde Walter, Anne’nin sırrını asla bilmediğini keşfeder.

Glyde, Laura’nın mirasını devralmakta sorun yaşamamıştır, ancak borç almak için evlilik cüzdanına ihtiyacı vardır. Kiliseye gitmiş ve orada sahte bir sertifika çıkartmıştır. Bayan Catherick, bu konuda ona yardım etmiş ve çabaları karşılığında bir altın saat, bir miktar para almıştır.

Glyde öldüğünde üçlü artık güvendedir, ancak Laura’nın kimliğini geri kazanmak için gerçek Anne Catherick’in öldüğünü kanıtlamaları gerekiyordur. Walter, Anne’nin Laura’nın Londra gezisinden önce öldüğünü düşünür, ancak Fosco durumu kesin olarak bilen tek kişidir. Fosco ülkeden kaçmaya çalıştığı sırada, Walter ona İngiltere’den güvenli bir şekilde çıkış karşılığında bir itiraf yazmaya zorlar. Bu itiraf ile, Laura kimliğini geri kazanır. Walter ve Laura evlenir.

Advertisement

Kitap Hakkında

Kitabın ana temalarından biri kimlik. Beyazlı kadının kim olduğunu bilmiyoruz ve kimliği hikayenin önemli bir dönüm noktası oluyor. Daha sonra Glyde’nin de söylediği kişi olmadığı anlaşılır. Aksine, varlıklı bir adamın gayri meşru oğludur ve mülküne sahip değildir. Sonunda Laura ve Anne’nin kimlikleri, Anne öldüğünde Laura’nın bütün parası  Glyde’e kalabilsin diye değiştirilir.

Beyazlı Kadın yayınlandığında, kadınların miras veya mülkleri üzerinde neredeyse hiçbir yasal hakkı yoktu. Romanın önemli bir yanı, Collins’in evlilik kurumu ve kadınların kendi sınırları içinde nasıl muamele gördüğü konusunda doğası gereği adaletsiz olduğunu düşündüğü şeylere ilişkin incelemesidir.

Hikaye aldatma ve yalanlarla dolu, tüm karakterler çeşitli zamanlarda kandırılıyor ve yanlış yönlendiriliyor. Hikayenin atmosferi ürkütücü ve sonunda kimin galip geleceği ya da herhangi birinin gerçek saiklerinin ne olduğu belirsiz. Hakikat arayışının tehlikeli olacağını biliyoruz.

Collins’in öyküsü, gizem türündeki ilklerden biri olarak müjdelendi ve edebiyatta tuhaf suç dramalarına odaklanan  hareketin bir parçasıydı. Gizemin kıvrımları ve dönüşleri, nefesimizi sonuna kadar tutmamızı sağlar.


Leave A Reply