Bilbilan Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bilbilan Yaylası nerededir? Artvin Ardanuç Bilbilan Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

BİLBİLAN YAYLASI

Yükseltileri yer yer 3 bin metrelere ulaşan Yalnızçam Dağları, orman örtüsünün bitip alpin çayırlıkların başladığı alanlarda geniş düzlüklere yer veriyor. İşte bu yeşil alanlar Artvin’in Ardanuç ile Ardahan ilinin merkez ve Göle ilçesinin sakinleri tarafından yayla olarak kullanılıyor. Kuşkusuz bu yaylalar içerisinde en kalabalık olanı Bilbilan’dır.

Vahşi bir doğa, yaşlı orman kuşağı, asırlık ahşap yayla evleri, şelaleler ve gölleri kapsayan yeşillikler içindeki Bilbilan, Artvin’in en ünlü yaylalarından birisidir. Ardanuç ilçe merkezinden 50, Ardahan il merkezinden ise 30 kilometrelik stabilize yolla ulaşılır yaylaya. Yaklaşık 2 bin 600 metre yükseklikte bulunan yerleşime, Ardanuç’tan Ardahan’a giden çiçeklerle bezeli bir yol ulaştırıyor. Kıvrımlarla hayli yükselen yol önce Kutul Yaylasına, ardından Yalnızçam Geçiti’ni aşarak Bilbilan’a getiriyor konuklarını. Ardanuç’a yaklaşırken geçilen kasvetli Cehennem Deresi kanyonunun ardından yayla, insanı ferahlatan bir güzelliğe sahip. Ardahan tarafından ise tarihi yolu yüzyıllardır savunan Kinze Kalesinden sonra varılır.

Yerleşim ortasındaki hanlardan dolayı eskiden Bülbülhan olarak anılan yayla, yüzyıllardır kullanılan tarihi bir güzergâh üzerinde yer alıyor aynı zamanda. Oksijen deposu havası ve yemyeşil meralarıyla hayvancılık için son derece ideal bu mekân, yüzyıllardır kurulan pazarı ile yaz aylarında bir panayır yerine dönüşüyor. Yöre sakinleri büyük ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor. Her cumartesi kurulan pazarda, gıda ve ihtiyaç maddelerinin yanı sıra canlı hayvan alım-satımı yapılır.

Konaklama için bir otel, alışveriş için bakkallar ve et lokantaları bulunan yayla, berrak soğuk suları ve yemyeşil bitki örtüsünün yanında sütü, kaymağı ve yağı ile ünlüdür. Bilbilan çevresinde doğaseverler için mükemmel yürüyüş parkurları bulunuyor. Kuzeydoğusunda bulunan Karagöl parkuru iki saatlik bir etkinliktir. Geniş bir çanakta bulunan Karagöl ve üç küçük yareni, muhteşem bir manzara sergiliyor. Bir diğer rota ise, Yosataşı Tepesi eteklerindeki yaylanın ikinci Karagölüne uzanan rotadır. Tavget ile Geçitli yaylaları arasındaki Karagöl’e yürüyenler mavi mavi göz kırpan isimsiz dört buzul gölü daha görebilir.

Advertisement

Leave A Reply