Billie Holiday Kimdir? Blues Kraliçesi Billie Holiday Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Billie Holiday kimdir ve ne yapmıştır? Blues Kraliçesi Billie Holiday’in hayatı, çalışmaları ve müzik kariyeri hakkında bilgi.

Billie Holiday

Billie Holiday

Billie Holiday, 7 Nisan 1915’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrinde doğdu. Çocukluğu ve gençliğinin bir bölümünü Baltimore bölgesinde geçiren Holiday’in babası gezgin bir müzik sanatçısıydı. Billie Holiday annesi tarafından büyütüldü. Maddi sıkıntılardan dolayı çocukluğunda eğitim alamadı.

Billie, 15 yaşındayken çalışmaya başladı. 16 yaşına geldiğinde annesiyle birlikte Harlem’e taşındı. Maddi açıdan büyük problemler yaşayan Billie ve annesi o dönem iş arayışı içerisindeydi. Billie Holiday para kazanmak ve annesine destek olabilmek

için Harlem’deki kulüplerde dansçı olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı kulüplerden birinde ondan şarkı söylenmesi istendi. Billie Holiday kulüpteki piyanoya eşlik etti ve o gece orada olan herkesi oldukça memnun eden bir performans sergiledi. Buradaki başarısının ardından Holiday, Harlem’deki en popüler şarkıcılardan biri oldu. Harlem’de artık herkes ondan bahsediyordu.

Billie Holiday, bu başarısının ardından New York’un 133. Cadde’deki ünlü caz bar Pod’s & Jerry’s’de sahne almaya başladı. Bu mekanda şarkı söylediği akşamlardan birinde o dönemin meşhur caz şarkıcılarından ve gitaristlerinden John Hammond onu dinlemeye geldi ve Billie Holiday’in performansından etkilendi. John Hammond daha sonra Billie Holiday’e yardımcı olabilmek için onu dönemin en başarılı caz şarkıcıları ile tanıştırdı. Hammond’un sağladığı yardımla Billie o dönem Benny Goodman, Teddy Wilson, Duke Ellington, Ben Webster ve Lester Young gibi önemli isimlerle birlikte çalışma ve şarkı söyleme fırsatı buldu. Özellikle bu isimlerden Lester Young ile iyi anlaştılar ve başarılı bir ikili oldular.

Advertisement

Billie Holiday

Kariyerinin Parlaması

Billie Holiday’in kariyerinin en parıltılı olduğu dönemler 1930’lar ve 40’lardı. 1930’lu yıllarda Billie Holiday, 100’den fazla kayıt yaptı. Ancak Billie Holiday’in bu başarılı dönemleri uzun sürmeyecekti. Holiday’in ağır uyuşturucu ve alkol problemleri gün yüzüne çıktı. Bu problemler Billie’ye oldukça zarar vermeye ve sahne performanslarını etkilemeye başlamıştı.

Billie yaşadığı dönemde toplumsal sorunlara da sessiz kalmıyordu. Eserlerinde ırkçılık, eşitsizlik ve yoksulluk gibi birçok toplumsal sorunu dile getiriyordu. Bunlardan en çok bilineni “Strange Fruit” adlı eseriydi. 1930’da Yahudi ve aktivist olan Abel Meeropol tarafından yazılan bu şiir dönemin en etkileyici isyanlarından biriydi. “Strange Fruit” ağaçta ölü olarak asılan iki siyahi genç için yazılmıştı. 1937’de “Bitter Fruit” adıyla bir dergide yayınlanan şiir o dönem ve sonrasında birçok siyah şarkıcı tarafından söylendi. Blues tarzı şarkılarıyla meşhur olan Robert Gordon anti-faşizm çalışmalarıyla o dönem oldukça tanınan biriydi. Robert Gordon bir gün Billie Holiday’den şarkı söylemesini rica etti. Billie ise bu tekli kabul edip Café Society’de bu şarkıyı kendisine has bir tarzla yeniden yorumlayıp söyledi. Holiday’in söylemiş olduğu şarkı diğer versiyonlarına göre daha çok beğenildi.

Blues türünü kendi yaşam tarzı edinen Billie Holiday çok kısa bir sürede başarıyı elde etmiş ve caz tarihinin en başarılı seslerinden birisi olmuştur. “Summer Time” gibi bazı yorumları klasikler arasında yerini almıştır. Karmaşık hayatına rağmen yaptığı çalışmalar günümüzde bile bir çok sanatçıya ilham vermektedir.

Billie Holiday yaşadığı birçok maddi ve manevi sıkıntıya rağmen pes etmemiş ve daima ilerlemiş biri olarak örnek alınması gereken bir sanatçıdır. Yaşam tarzı her ne kadar iyi olmasa da sanatından ve yapmış olduğu işlere bakacak olursak kendisi büyük bir saygıyı hak etmektedir. Billie Holiday’in ölümünün ardından kendisinin son albümü “Last Recording” yayınlandı.

Advertisement


Leave A Reply