Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

0
Advertisement

Bitcoin nedir, ne işe yarar? Bitcoin nerede ve nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir? Bitcoin hakkında gerçekler ve bilgiler.

Bitcoin

Kaynak : Pixabay

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, kriptokrasi kullanan, açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürülen bir dijital ödeme sistemidir. 2008’de, kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran programcılar tarafından yaratılıp, 2009’da piyasaya sürülmüştür. Bitcoin, tek bir yöneticiye sahip olmadığı için eş merkezli bir para birimi olup ilk, merkezi olmayan dijital para birimi olarak kabul edilmektedir. 2015 Şubat’ına kadar, bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye istekli 100 binden fazla satıcı vardı. Kriptokrasiyal ödeme yöntemini kullanan yaklaşık 6 milyon insanın çoğunluğu bitcoin kullanıcılarıdır.

Bu para birimini tek bir varlık kontrol etmez.

Bitcoin

Kaynak : Pixabay

Kafa karıştırıcı? Evet, çoğu insan ilk başta öyle düşünüyor. Genel para birimi ve para kavramı, bir bankanın onu kontrol etmesi, küresel pazara dayalı değerinde artışlar ve düşüşler olması ve onu fiziksel olarak tutabilmenizdir. Bitcoin tüm bunlara meydan okuyor.

Aslında, bu para birimi için kullanılan yazılım olarak bitcoin kullanan herkes tarafından kontrol edilir

Sınırlı sayıda bitcoin vardır.

Faturaları fiziksel olarak basmaya veya madeni paraları basmaya gerek olmadığı için sonsuz sayıda bitcoin olabileceğini düşünürdünüz. Ancak bu, paranın değerini düşürür ve değersiz kılar.

Bunun yerine tam olarak 21.000.000 madeni para var.

Advertisement

Bitcoin’in ayarlanmış değeri yoktur.

Bitcoin

Kaynak : Pixabay

Bir dolarlık banknota bakarsanız, bunun sadece üzerinde bir numara olan bir kağıt parçası ve 1 $ “değerinde” olduğunu söyleyen bazı süslü resimler olduğunu bilirsiniz. Aslında, biz var dediğimiz için değeri vardır. Bitcoin’ler de aynı şekildedir.

Bu küçük dijital kod parçaları yalnızca paraya değer çünkü insanlar olduklarını söylüyorlar ve onlar için gerçek mal / hizmet ticareti yapmak istiyorlar. Bitcoin ne kadar popüler olursa, her bir bitcoin’e o kadar fazla değer verilecektir.

Tüm işlemleri görebilirsiniz

Bitcoin ile ilgili benzersiz olan şey, işlemler ve miktarlarla ilgili olarak tamamen şeffaf olmasıdır. Her şey blok zincirinde görülebilir ve Bitcoin topluluğu arasında çok fazla güven ve güvenlik aşılayan şey bu tam açıklıktır.

Çok az ücretle veya hiç ücret ödemeden para gönderebilirsiniz

Tayland’daki bir arkadaşınıza para göndermek istiyorsanız ve Birleşik Krallık’taysanız, banka havalesi ücretleri, para birimi dönüştürme ücretleri ve daha fazlasını ödemeniz gerekebilir. Ek olarak, arkadaşınızın paranın mevcut olması için birkaç gün beklemesi gerekebilir.

Bitcoinlerde, çok az işlem ücreti vardır veya hiç yoktur ve para neredeyse anında kullanılabilir!

Bitcoin’ler dijital cüzdanlarda tutulur

Bitcoin

Kaynak : Pixabay

Çevrimiçi banka hesabınıza giriş yaptığınızda ve bakiyenizi gördüğünüzde olduğu gibi, kaydolduğunuzda oluşturulan bir bitcoin cüzdanınız da vardır. Bu cüzdan fiziksel bir cüzdan gibidir, ancak çok daha güvenlidir.

Advertisement

Eğer onu kaybederseniz, sonsuza kadar kaybolur; ancak insanların cüzdanınızdan siz onlara vermeden para alması imkansızdır. Ek olarak, bir bitcoin adresi biliyorsanız, kaç bitcoin’e sahip olduklarını görebilirsiniz.

Bir cüzdanı kaybetmek, bu bitcoinlerin sonsuza dek kaybedileceği anlamına gelir.

M-cüzdandaki bitcoin’ler blok zincirine kaydedildikleri için hala var olsalar da, cüzdan kaybolduğu için artık harcanamazlar. Bu bitcoinlerin kendilerine özgü anahtarları vardır ve bu nedenle bir cüzdanla kaybolurlarsa, esasen dolaşımdan sonsuza kadar çıkarılırlar.

Bitcoin ile gerçekten bir şeyler satın alabilirsiniz.

Bitcoinler ilk başta biraz saçma gelebilir, ancak aslında gerçek şeyler satın almak için kullanılan gerçek bir para birimidir. Hem çevrimiçi mağazalarda hem de fiziksel mağazalarda, öğeler için ödeme olarak bitcoin kabul eden çeşitli tüccarlar vardır.

Bitcoin kabul eden popüler çevrimiçi mağazalar arasında Newegg, Overstock, Microsoft, Dell ve daha fazlası bulunur. Mağazalar arasında Reeds Jewellers, One Shot Hotels, Holiday Inn (New York’ta bulunur) ve hatta yerel pizza mekanları, restoranlar ve daha fazlası bulunur.

Bir kumar bağımlılığını finanse etmek, altın külçe satın almak ve hatta bir hayır kurumuna bağış yapmak için bile bitcoin kullanabilirsiniz!

Bitcoin Hakkında Bilgiler

 • Bitcoin, online veya şahsen, ürün ya da hizmet satın almak için kullanılabilir.
 • Bitcoin yasadışı olan ve olmayan maddeleri satın almak için kullanılmıştır.
 • Bitcoin ile yapılan yasadışı satın alımlardan bazıları, uyuşturucu, silah, sahte belge ve suikastçıların hizmetleri alım satımı ile ilgilidir.
 • James Howells, 2013 yılında içinde 7,5 milyon dolar değerinde bitcoin bulunan sabit disk sürücüsünü attı.
 • Tayland, 2013 yılında bitcoinleri yasakladı. Bunu yapan ilk ülke oldu.
 • Kasım 2013’te bir bitcoin, bir altın onsundan daha değerli oldu. 2010 yılında bir bitcoin 4 sent değerinde idi.
 • Berlin’de Kreuzberg adlı bir alışveriş bölgesinde bitcoin kullanılıyor.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı yerlerde, insanlar limuzin hizmetleri için bitcoin kullanıyorlar.
 • 2013’te, Black Friday alışverişinde, müşterilerin ödemede bitcoin kullanabilecekleri 200’den fazla işletme vardı.
 • 2013 yılının Aralık ayında Çin, banka ticaretinde bitcoinleri yasakladı.
 • Bitcoin’i ödeme olarak kabul eden ilk müzisyen Spice Girls’ten Mel B idi.
 • Lamborghini, bitcoin’i arabaları için ödeme olarak kabul eden ilk otomobil üreticisiydi.
 • Hollanda’da yaşıyorsanız, pizza satın almak için bitcoin kullanabilirsin.
 • Bitcoin ticareti için gerekli olan bilgiler bir cüzdan içinde saklanır. Bu, tüketiciye ait bitcoin anahtarlarının bir toplamıdır.
 • Bitcoin’i kabul eden bazı şirketler arasında PayPal, Steam, Expedia, Dish Network ve TigerDirect bulunur.


Leave A Reply