Bize Değer Kazandıran Şeyler Yaptığımız İşlerdir Konulu Kompozisyon

1
Advertisement

Bize değer kazandıran şeyler yaptığımız işlerdir ile ilgili kompozisyon örneği. Bize değer kazandıran şeyler yaptıklarımızdır konulu yazı.

Bize Değer Kazandıran Şeyler Yaptığımız İşlerdir

İnsanları yücelten, bir kişilik kazanmasını sağlayan, saygı değer yapan yaptığı, başardığı işlerdir. Hayatını buluşları ile, süsleyen kişiler yaptıkları işlere göre değer taşır. Bunun aksi de kişiye önemsizlik verdiren bir niteliktir.

Topluma faydalı olan insanlar, aileleri, memleketleri, hatta dünya için bir övünçtür. Tanınmış ünlü kişiler insanlık için çalışan, bu uğurda canlarını veren, vermiş olanlardır; dersek gerçeği söylemiş oluruz. Namlı sanatkârlar, mucitler, devlet adamları, ilim adamları böyle mutlu kişilerdir.

İnsanın değeri, yaptığı işlerle ölçülür. Etrafımıza şöyle bir bakmakla bunu daha iyi açıklamış oluruz. Tarihin sayfalarını süsleyen Sokrates, Mimar Sinan, Madam ve Mösyö Curi’ler, Fatih Sultan Mehmet, Atatürk’ü biran gözönünde canlandırmak, değerin, yapılan, yaptırılan işlerle sıkı sıkıya bağlantılı olduğunu açıkça ispatlayan delillerdir.

Öğrencilikte, ödevlerine bağlı olanlarla, her işi zamanında başaranlar bir üst sınıfa yükseliyorlarsa, onları üst sınıfa yükselten öğretmenleri değil, yaptıkları işlerdir. Hayata atıldığımız, bir meslek, iş sahibi olduğumuz zamanlarda bizi yücelten veya başarısızlığa sürükleyen yaptığımız işler, çalışkanlığımız, azmimiz veya adamsendeciliğimizdir. Atalarımız “işleyen demir daima parıldar” demekle çok büyük bir öğüt vermişlerdir. Çünkü kendilerini takdirle andığımız değerli kişiler yaptıkları işlerle değer kazanan kişilerdir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply