Borneo Adası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dünyanın üçüncü en büyük adası olan Borneo hakkında bilgi. Borneo adası tarihi.

Borneo

Kaynak : pixabay.com

Dünyanın en büyük adalarından biridir. Yüzölçümü: 735.000 kilometrekaredir. Büyüklük bakımından Grönland ve Yeni Gine’den sonra üçüncü gelir. Güneydoğu Asya ile Avustralya arasındadır. Kuzeyde Güney-Çin Denizi doğuda Celebes (Selebes) Denizi ve Makassar Boğazı, güneyde Cava Denizi, batıda Karimata Boğazı ve Güney Çin Denizi’nin bir kısmı ile sınırlanmıştır.

Borneo’nun bir kısmı da çöllerle kaplıdır. Adanın iklimi sağlık için çok elverişsizdir. Ekvator adayı hemen hemen tam ortadan keser bu bakımdan sıcaklık pek fazladır.

Borneo maden bakımından dünyanın en zengin yerlerinden biridir. Petrol kaynakları çok zengindir. Elmas, altın, bakır, demir, manganez ve kalay madenleri de vardır. Borneo elmas’ı biraz sarı lekeli olmak bakımından Afrika elmasları kadar değerli değildir. Adanın önemli bir kısmı sık ekvator ormanlariyle kaplıdır. Adada yaşayan yabani hayvanların başlıcaları ayı, fil, gergedan, yaban öküzü ve timsahtır. Maymunların da hemen her çeşidine rastlanır.

Borneo

Kaynak : pixabay.com

Borneo’da Yaşayanlar

Borneo’nun bir kısım yerlilerini Dayaklar teşkil eder. Yarı vahşi bir hayat sürerler. Kısa boylu, basık burunlu, açık kahverengi derilidirler. Oturduları evlere “uzun ev” denir. Uzun evler ailelere mahsus olarak yapılan tek tip meskenlerin bir taraçayla birleştirilmiş şeklinden meydana gelir. Köylerin çoğunda yaşayanlar bir tek uzun evde otururlar. Bazı bölgelerdeki uzun evlerde 50 ailenin bir arada oturduğu olur. Uzunluğu 250 metreyi geçen bu uzun evler genel olarak dere kenarlarında yapılır. Uzun evlerde yaşıyanlar kendilerine bir baş tayin ederler.

Bunlar genel idare ve emniyetten sorumludur.

Advertisement

Tarihte Borneo

Avrupalılar Borneo’yu XVI. yüzyılın başlarında keşfettiler. Portekizliler daha sonra da İspanyollar ticaret amacıyla Borneo’ya gidip geliyorlardı. XVII. yüzyılda İngilizler adaya ayak bastılar. XVIII. yüzyılda da Hollandalılar bütün Borneo’nun ticari imtiyazını aldılar. O yüzyılın sonunda İngilizlerin Borneo üzerindeki hakimiyeti sönmeye başladı. Adanın büyük bir kısmını Hollandalılar 1947′ ye kadar idare ettiler. Bu kısım 1949’da Endonezya’ya katılmıştır.


Leave A Reply