Buhar Nedir? Sözlük Anlamı

0
Advertisement

Buhar ne anlama gelir? Buhar kelimesinin anlamı, hakkında kısa bilgi, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Isı etkisiyle sıvıların ve bazı katıların dönüştükleri gaz durumu
Buhar terimi daha çok suyun gaz hali için kullanılır ancak tüm cisimlerin gaz haline geçişine de buharlaşma denir. Cisimler ısıtılınca katı halden sıvı hale, daha da ısıtılınca sıvı halden gaz haline geçerler. Her cismin bir halden diğerine dönüşme sıcaklığı değişiktir. Basıncın buharlaşma üzerinde büyük etkisi vardır. Basınç azalınca buharlaşma kolaylaşır. Bu nedenle buharlaşma dereceleri belli basınçlar altında belirlenir. Örneğin su, 760 mm civa basıncı altında 100 derecede buharlaşmaya başlar, ancak 100 dereceden sonra sıvı halde kalamaz.
yok olmak, kaybolmak
Buhar elde etmekte kullanılan kazan
Buhar içerisindeki su damlacıklarını ayıran ve kuru buhar elde edilmesini sağlayan araç
Buhar basıncıyla işleyen makine
Buhar makinesi suyu basınçlı buhar haline getirerek ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren bir makine çeşididir. Kazan ve makineden oluşur. Kazan bir ocakla buhar kazanından meydana gelir. Kazan herhangi bir sıcak yakıtla ısıtılır. Isınan su buharlaşır, buhar sıcak bir depoda yüksek basınç altında biriktirilir. Sonra silindirlere gönderilir. Piston silindirin içinde, basınçlı buharın etkisiyle hareket eder; pistonun bağlı olduğu mil de bunu dönme hareketine çevirir. Böylece makine, harekete geçer.
Bu aktarma hareketi bir dişli mekanizmasıyla yada kasnak kayış donanımı ile sağlanır. Buhar makinesinin en çok kullanıldığı yer demiryolu ve deniz taşıtlarıdır. Buharlı makineler ve lokomotifler bu makineyle hareket ederler.İlk buhar makinesini James Watt yapmıştır.
Buharlı ısınma sisteminde, kalorifer dairelerinde buhar akışını kesmeye ve dengelemeye yarayan alet
Kendi sıvısı ile doyma durumunda olan buhar


Leave A Reply