Caltanissetta Nerededir? İtalya’da Yer Alan Caltanissetta Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

İtalya’da bulunan Caltanissetta kenti hakkında genel bilgiler. Caltanissetta şehri İtalya’Nın hangi kısmında yer alır özellikleri ve tarihi.

Caltanissetta

Caltanissetta

Caltanissetta, İtalya’da, Sicilya Adası’nda kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Orta Sicilya’da, Palermo’nun 95 km güneydoğusunda, adanın kükürt madenciliği merkezidir. Maden suyu, potasyum ve kaya tuzu da çıkarılan kentte bir madencilik okulu vardır. Katedral ve 1154’te Norman Kralı II. Roger’in yaptırdığı manastır, başlıca tarihsel yapılardır.

Caltanissetta, İtalya’nın Sicilya merkezindeki ve Caltanissetta eyaletinin başkentindeki bir komündür. Sakinlerine Nisseni denir.

2017 yılında şehrin nüfusu 62.797 idi. Enna kentinden (912 m) sonra Sicilya’da ikinci en yüksek rakım (568 m) olan İtalya’nın alana göre ölçülen en büyük 14. komünüdür.

Koruyucu azizi Başmelek Mikail’dir.

Coğrafi Bilgileri

Kasaba, Salso nehri tarafından geçen küçük köy ve kasabaların bulunduğu tepelerin bulunduğu bir alanda yer almaktadır. Canicattì, Delia, Enna, Marianopoli, Mazzarino, Mazzarino, Mussomeli, Naro, Petralia Sottana, Pietraperzia, San Cataldo, Santa Caterina Villarmosa, Serradifalco ve Sommatino belediyeleri ile sınır komşusudur.

Advertisement
Bölge.

Caltanissetta, yakınlardaki Enna’yı da içine alan Salso nehrinin tüm vadisine hakimdir. Morfolojik olarak çok sert ve kireçtaşı ve kilden oluşan çevreye sahiptir. Şehir, tarihi merkezin ve Güney’in bir bölümünü oluşturan bir havza oluşturan üç tepe (Sant’Anna, Monte San Giuliano ve Poggio Sant’Elia) arasında yer almaktadır.

Tarih.

Caltanissetta’nın kökleri, daha sonra Castra Nicia (Fort Nicia) olarak adlandırılan Hamilcar’ın Carthage kuşatma gücünün amiral Nicia’sının sahaya bir kale kurduğu M.Ö. 406 yılına kadar uzanmaktadır.

İkinci Punic Savaşı’ndan sonra, Castra Nicia Roma egemenliğine girdi, ancak Sicilya’nın geri kalanında olduğu gibi, işgalcilerin etkisi yüzeysel kaldı.

Norman işgalinden sonra şehir Hohenstaufen, Anjou ve Aragon krallarının yönetimi altındaydı. Kentte II. Frederick Sicilya kralı ilan edildi. Şehir, III. Frederick döneminde (1355-1377) ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözmeyi amaçlayan başka bir Parlamentonun merkezi konumunda yer aldı.

8 Temmuz 1718’de şehir Piedmont askerleri tarafından saldırıya uğradı ve bu da nüfusa büyük bir can kaybına neden oldu. 1787’de Johann Wolfgang Goethe, Caltanissetta’yı ziyaret etti.

İtalya’nın Birleşmesinden sonra bölge, büyük ölçüde kükürt madenciliğinden dolayı ekonomik bir patlama yaşadı. Madenciliğe çeşitli talihsizlikler eşlik etti: 27 Nisan 1867’de Trabonella madenindeki yangında oluşan bir patlama nedeniyle 47 kişi öldü. Bir patlama nedeniyle 12 Kasım 1881’de Gessolungo madeninde 65 madenci öldü. 1911’de ise Deliella ve Trabonella madenlerinde 51 kişi daha öldü.

Advertisement

8 Nisan 1878’de şehire demiryolu ulaştı. Şehre ulaşımda yaşanan tarihi zorluklar bu şekilde sona erdi. Üç yıl sonra Kral Umberto, Savoy’dan eşi Margherita ve oğlu Victor Emmanuel III ile birlikte Caltanissetta’yı ziyaret etti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Sicilya’daki Müttefiklerin indirmesinin bir parçası olarak (Temmuz 1943’te), Caltanissetta 351 sivilin öldürüldüğü birkaç bombalama yaşandı. 10 Temmuz 1943’te ABD 3. Piyade birlikleri Licata’ya indi ve 8 gün sonra 18 Temmuz’da şehre girdiler ve işgal ettiler. ABD’nin 1. piyadesi birkaç saat sonra Gela’ya indi ve Scoglitti’nin yakınında bulunan 45. Piyade ile birleşmek için Catania’ya doğru ilerledi.


Leave A Reply