Cebu Adası Nerededir? Cebu Adasının Coğrafi Özellikleri ve Tarihçesi

0
Advertisement

Filipinler’de bulunan Cebu Adası hakkında temel bilgilerin yer aldığı sayfamız. Cebu adası için temel veriler, coğrafi özellikler ve Cebu adasının tarihi.

Cebu Adası

Cebu Adası

Cebu Adası, Filipinler’in orta kesiminde ada, kent ve aynı adı taşıyan yönetim birimi. Yüzölçümü isa sadece 6.5 kilometrekaredir. Büyük Okyanus’ta; doğusunda Leyte ve Bohol adaları, batısında Negros Adası yer alır. Negros’ tan Tanon Boğazı ile Bohol’dan Bohol Boğazı ile ayrılır. Kuzeydoğudan güneybatıya uzunluğu 224 km, genişliği 32 km’dir. Merkeze doğru alçak bir sıradağ gözlemlenir. İklimi oldukça kurak olan adanın önemli kentleri; Cebu, Bogo, Mandaue, Opon ve Naga. Yerli dil konuşulur.

Topraklarının % 76’sın da mısır ekilir. Bunun yanı sıra, pirinç, yer fıstığı, şekerkamışı, hindistancevizi ve kenevir öteki üretim etkinlikleridir. Ada, ülkenin iki ana bakır madeninden birine sahiptir. Cebu liman kenti, adanın en büyük yerleşim yeri olup önemli bir ticaret merkezidir.

Cebu Adası Hakkında Ana Veriler

  • Ada, 9° 25′ ve 11° 15′ kuzey enlemleri ile 123° 13′ ve 124° 5′ doğu boylamları arasında yer almaktadır.
  • Saat dilimi GMT + 8 saattir . Yerel saate göre gün doğumu 6:00 civarında ve gün batımı 18:00 civarında.
  • 4.422 km² veya 1.867 mil karelik bir alana sahiptir ve onu takımadaların en büyük dokuzuncusu yapar. Kuzey-güney 225 kilometre (140 mil) uzunluğunda ve doğu-batı 35 kilometre genişliğindedir.
  • Yaklaşık 3 milyon nüfuslu bir nüfusa sahiptir.
  • Başlıca nüfus merkezleri Cebu City , Bogo , San Remigio , Medellín ve Daanbantayan’dır .
  • Sakinlerine Cebuanos denir ( Cebuano’da : Sugbuanon’da )

Coğrafi Değerler

  • Cebu Adası , 350 milyon yıl önce Karbonifer döneminde kuruldu.
  • Sismoloji ve Volkanizma : Volkanizma ve sismik aktivite ile karakterize edilen bir takımadada, Cebu adası hareketsiz bölgeye aittir, bu nedenle sadece küçük depremler yaşar. Son yılların en büyüğü, Richter ölçeğine göre Bohol’da 7,2 büyüklüğündeki büyüklüğü ile 2013 yılında olmuştur .
  • Orografi : Cebu adası, adanın kuzeyinde bazı düz alanlar olmasına rağmen, bitki örtüsü olmayan, bin metreden daha yüksek yüksekliklere sahip yaylaların baskınlığı ile karakterizedir.
  • Hidrografi : Orografisi ve yoğun ormansızlaşması nedeniyle, yağışların yaklaşık %60’ı yüzey akışından gelir .

Cebu Adası Tarihi

Hispanik keşif ve kolonizasyon aşamasında, iki aşama ayırt edilebilir:

Macellan : Mart 1521’de Macellan , sekiz gün sonra birkaç yüz kişiyle vaftiz edilen adanın şefi tarafından iyi karşılanarak “Zubu” veya “Sugbu” adlı bir balıkçı köyüne çıktı. Minnettarlık içinde ve ittifakı doğrulamak için Macellan , ölümüyle sonuçlanacak olan komşu Mactan adasına saldırdı.

Legaspi : 1563’te İspanya Kralı II. Philip , Yeni İspanya valisi Luis de Velasco’ya Filipinler’in ilk adı olan ve oradan ayrılan Miguel López de Legazpi’ye emanet edilen “San Lázaro takımadaları”na bir sefer düzenlemesini emretti. 21 Kasım 1564’te Meksika , Filipin takımadalarının ilk müjdecileri olan kozmograf ve denizci Fray Andrés de Urdaneta ve diğer dört Augustinians eşliğinde bu sefer gerçekleşmiştir.

Advertisement

Mart 1565’te Legazpi Filipinler’e geldi. 27 Nisan 1565’te 380 silahlı adam ve denizciden oluşan bir gruba önderlik ederek Cebu adasına çıktı ve İspanyol kraliyet ailesi adına onu ele geçirdi. 8 Mayıs 1565’te, Hispanik egemenliklerin başkenti ve 1571’de Manila’nın kuruluşuna kadar Filipinler’in genişlemesi ve fethinin üssü olarak kurulan şu anki Cebu Şehri olan Villa de San Miguel’i kurmaya başladı.


Leave A Reply