Çevre Sorunlarının Çözümüne Yönelik Olarak Öneriler Neler Olabilir?

0
Advertisement

Her canlı hayatı boyunca birçok alan ile ilgili olarak çevreden fayda sağlamaktadır. Çevrenin ne durumda olduğu insanların sağlıklı olup olmamasıyla doğru orantılıdır.

çevre koruma

Kaynak: pixabay.com

Çevreden en çok faydalanan canlılar insanlar olmasına rağmen, çevreye en çok zarar veren canlılar da yine insanlar olmaktadır. Çevre sorunlarının en başına çevre kirliliği gelmektedir. Ayrıca ormanlarda ateş yakmak, ağaç kesmek de çevre sorunları arasında bulunmaktadır. Peki çevre sorunlarının çözümleri neler olmaktadır? İnsanlar çevre konularına çözüm ne şekilde bulabilirler?

Çevre kirliliği sonucunda kullandığımız sular, soluduğumuz hava ve içerisinde bulunduğumuz ortamlar kirlenmektedir. Bu durum insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çevre sorunlarına çözüm getirmek için öncelikle insanların bu konu ile ilgili bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Çevrenin her canlı için ne kadar önemli olduğu her insan tarafından bilinmelidir. İnsanlara bu bilinç kazandırıldak sonra daha dikkatli olunacaktır.

Çevre sorunlarının çözümü ile ilgili faaliyet göstermekte olan kurum ya da kuruluşların faaliyetlerinden daha fazla insanın haberdar olunması sağlanmalıdır. Bu faaliyetlerde yer alamayan insanlar ise öncelikle kendi içerisinde bulunduğu çevreyi temiz tutmak ile bu soruna çözüm bulabilirler. Ayrıca daha fazla ağaç dikmek çevrenin hem daha sağlıklı hem de daha güzel olmasını sağlamaktadır.

Çevre sorunlarının çözümü için insanlara ilkokuldan itibaren çevre ile alakalı bir ders verilebilir. Bu sayede insanlar küçük yaşta çevre ile ilgili bilinçli olur ve çevreye daha duyarlı bir insan olarak yetişirler.

Çevrenin gerçek değerini gerçekten anlayamayız. Ancak önemini anlamamıza yardımcı olabilecek bazı önemlerini tahmin edebiliriz. Canlıların çevrede sağlıklı kalmasında hayati bir rol oynar. Aynı şekilde dünyadaki yaşamı kontrol altında tutacak ekolojik dengeyi de sağlar. Yiyecek, barınak, hava sağlar ve büyük veya küçük tüm insan ihtiyaçlarını karşılar.

Advertisement
çevre koruma

Kaynak: pixabay.com

Ayrıca, insanların tüm yaşam desteği tamamen çevresel faktörlere bağlıdır. Ayrıca, dünyadaki çeşitli yaşam döngülerinin korunmasına da yardımcı olur. En önemlisi, çevremiz doğal güzelliğin kaynağıdır ve fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması için gereklidir.

Her şeyden önce, artan insan faaliyeti, doğal olmayan bir biçimde birçok felakete neden olan dünya yüzeyine daha fazla baskı uyguluyor. Ayrıca, doğal kaynakları birkaç yıl içinde yeryüzünden yok olacak bir hızla kullanıyoruz.
Sonuç olarak, bizi hayatta tutanın çevre olduğunu söyleyebiliriz. Çevre battaniyesi olmadan hayatta kalamayız.

Üstelik çevrenin yaşama katkısı da geri ödenemez. Ayrıca, çevre bizim için ne yaptıysa, karşılığında biz sadece ona zarar verdik ve bozduk. Çevreye ve dünyaya olan bakış açımızı tüm dünya insanları olarak komple kökten değiştirmeliyiz. Yoksa bilim insanlarının dediği gibi dönülemeyecek bir yola girmek üzereyiz.


Leave A Reply