Çiya (Chia) Tohumu Nedir, Kullanımı, Faydaları, Zararları

0

Çiya (Chia) tohumu nedir? Çiya (Chia) tohumu nasıl ve neden kullanılır? Çiya (Chia) tohumunun faydaları ve zararları nelerdir?

Chia tohumu zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirmekle beraber mutfakta da oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Çiya tohumu çok yönlü bir kullanım olanağı sunmakla beraber sayısız fayda sağlayan bir bitkidir. Tabi ki yan etki oluşturacak tarafları da vardır. Önemli olan nasıl kullanılacağını ve ne kadar kullanılması gerektiğini bilmektir. Kullanımdaki kolaylığı, diğer gıdalarla karıştırılabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca pişmiş, pişmemiş olsun fark etmez yemeklerde kullanımı mevcuttur. Yemekler ile birlikte tatlılarda, pudinglerde de kullanım olanağı vardır. Bu açıdan bakıldığı zaman çok geniş bir kullanım alanı ve kolaylığı mevcuttur. Genelde yoğurt, yulaf veya salata benzeri yiyeceklere karıştırılarak tüketilen chia tohumu, puding süslemelerinde veya reçellerde de kullanılmaktadır. Sağlıklı bir besin olması zaten avantaj iken bu şekilde pek çok yiyeceğe karıştırılabiliyor olması da ayrıca bir avantaj sunmaktadır. Ekmek yapımında, sulu yemeklerde veya güveçlerde, çay veya süt içeceklerinde de rahatlıkla kullanımı söz konusudur.

Çiya Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çiya tohumunun pek çok faydası vardır. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmede ve kalp-damar sağlığının korunmasında oldukça faydalıdır. Bununla birlikte Çiya tohumu metabolizmayı hızlandırır. Zengin ve besleyici olmasına karşın kalorisi oldukça düşüktür. Bu açıdan oldukça faydalı ve kilo kontrolünde de olumlu katkı sağlayan bir besindir. en bilinen özelliği esansiyel yağ asitleri bakımından zengin bir besin olduğudur. Bu zenginlik beynin işlevini desteklemeye ve iyileştirmeye yaramaktadır. Enerji veren ve daha sağlıklı olmaya fayda sağlayan Çiya tohumu aynı zamanda saç ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Kolay sindirilen ve sindirim sistemini de pürüzsüz bir hale getiren Çiya tohumu, diğer besinlere karıştırılarak tüketildiği için kolaylıkla tüketilebilir. Keskin ve rahatsız edici bir tat oluşmaz. Aynı zamanda kişiler sevdikleri yiyecek veya içeceklere Çiya tohumunu serpiştirerek hem damak tatlarını korurlar hem de sağlık açısından çok zengin olan bu besini tüketmiş olurlar. chia tohumu kullanıcı yorumları sayfamızdan çiya kullananların yorumlarını inceleyebilirsiniz. Çiya tohumunun faydaları olduğu kadar yan etkisinin olduğu durumlar da vardır. Bu durumlar;

  • Şişkinlik,
  • Hamilelik,
  • Prostat kanseri,
  • Alerji,
  • Bağımlılık riski,

İlaçlarla kullanımı şeklindedir. Bu yan etki olabilecek durumları ayrıntılı olarak ele almak gerekir.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Çiya tohumu nadiren şişkinlik ve gaz problemine neden olabilmektedir. Bu nedenle tüketimi sınırlı olmalıdır. Hamile bayanlar da aynı sınırlamayı yapmalıdırlar. Net olarak bilinen bir zarar olmasa da hamilelikte ve emzirme süreci boyunca Çiya tohumu tüketilmemelidir. chia zararları bakımından oldukça sağlıklıdır. Bilinen bir yan etkiye neden olmamaktadır. Chia tohumu içerdiği yüksek alfa-linolenik asitler nedeni ile prostat kanseri oluşmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte alerjik reaksiyonlar da neden olduğu başka bir durum olarak ortaya çıkabilir. Kişiler eğer hardal veya hardal tohumuna karşı alerjik reaksiyonlar veriyorsa yüksek ihtimal Çiya tohumuna da alerjik reaksiyon göstereceklerdir. Kişiler Çiya tohumu tüketirken öncelikle alerjilerinin olup olmadığını gözlemlemeli ve alerjileri ortaya çıkarsa Çiya tohumu tüketmemelidirler. Bunlarla beraber Çiya tohumu kişilerde bağımlılık yapabilir. Bu nedenle az miktarlarda ve belli aralıklarla tüketmek daha sağlıklıdır. Çiya tohumunun bazı ilaçlarla etkileşim yaptığı da bilinir. Bu nedenle tansiyon veya diyabet ilaçları kullanan kişiler Çiya tohumu tüketmekten kaçınmalıdırlar.


Leave A Reply