Çocuk Kalbi Kitap Özeti Konusu Karakterler, Edmondo De Amicis

0
Advertisement

Edmondo De Amicis’in Çocuk Kalbi isimli kitabının konusu nedir? Çocuk Kalbi kitap özeti ve karakter analizi.

Çocuk Kalbi

Çocuk Kalbi

İtalyanca’da ‘kalp’ anlamına gelen Cuore (Türkçesi Çocuk Kalbi), bir Torino okulundaki genç bir çocuğun hayatının kurgusal günlüğüdür. Anlatıcı Enrico, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında İtalyan toplumunda büyümenin başarılarını ve başarısızlıklarını, zevklerini ve acılarını tasvir ederek sınıfta ve yerel sokaklarda yaşamı canlı bir şekilde yazıyor. Enrico’nun günlükleri, çalışkan, nazik, dürüst, sadık ve saygılı olmaya teşvik eden ebeveynlerinden mektuplarla doludur. Bu öğütler, özverili eylemleri, genç İtalyan vatandaşının özlem duyması gereken vatanseverliği, görev duygusunu ve aile sevgisini gösteren çocuklarla ilgili hikayelerle destekleniyor.

İtalyan bağımsızlık savaşı ve 1870’de İtalya’nın Birleşmesi sonrasında eski bir profesyonel asker olan de Amicis, kitabı bir İtalyan kimliği duygusu geliştirmek amacıyla yazdı. Cuore, filmler, büyük televizyon dizileri, radyo uyarlamaları, oyunlar ve çizgi romanlar dahil olmak üzere akla gelebilecek hemen hemen her ortama uyarlanmıştır. Hatta Japonya’da kült bir anime filmi haline geldi. Kitap üzerine ışıltılı bir monografi yazan Henry Miller’dan, onun hakkında bir şarkı besteleyen dünyaca ünlü tenor Andrea Bocelli’ye kadar, bu çocukluk hikayesi birçok kişiye ilham verdi ve bugün de vermeye devam ediyor.

Genel ortam, 1878 (Kral Umberto I’in taç giyme töreni yılı) ve 1886 (kitabın yayın yılı) arasındaki dönemde Torino’dur; daha doğrusu, anlatılan olaylar 17 Ekim 1881 ile 10 Temmuz 1882 arasında geçiyor. De Amicis’in açık pedagojik amacı, krallığın genç vatandaşlarına sivil erdemlerle, yani vatan sevgisiyle, saygı duyarak ilham vermektir. otorite ve ebeveynler için, alçakgönüllü ve mutsuzlar için fedakarlık, kahramanlık, sadaka ve dindarlık ruhu.

Okul yılının gelişimi, 17 Ekim 1881’den 10 Temmuz 1882’ye kadar kronolojik sırayla izlenir: her ay, Enrico’nun günlüğünde, ona büyümesi için yararlı etik ve pedagojik tavsiyeler veren, aile üyelerinden gelen notlar serpiştirilmiştir. Bu bölümlere, Enrico’nun öğretmeni tarafından aylık olarak sunulan ve çeşitli bölgelerden İtalyan çocukların maceralarını, genellikle dramatik sonuçlarla takip eden dokuz hikaye ekleniyor. Günlük, başka bir şehirde dördüncü sınıfa devam etmek zorunda kalacak olan Enrico’nun arkadaşlarından ayrılmasıyla sona erer.

Advertisement

Çocuk Kalbi

Kısa Özet

Roman, Torino’da 11 yaşındaki bir ilkokul öğrencisi olan Enrico Bottini’nin, işçi sınıfı kökenli sınıf arkadaşlarıyla çevrili üst sınıf bir geçmişe sahip olduğunu söylediği gibi bir günlük şeklinde yazılmıştır. Tüm kronolojik ayar, 1881-82 üçüncü sınıf sezonuna tekabül ediyor (Enrico, İtalya kralı II. , 1882’de oldu).

Enrico’nun ebeveynleri ve ablası Silvia, günlüğünde yazıldığı gibi onunla etkileşim halindedir. Ona İtalyan eyaletlerinde rol model olarak görülmesi gereken birkaç farklı çocuk öyküsünü ele alan ev ödevi veren öğretmeninin yanı sıra – bu öyküler daha sonra Enrico onları okurken geldiği için kitapta verilmektedir. Her hikaye farklı bir ahlaki değer etrafında dönüyor, en önemlileri ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, aileye ve arkadaşlara büyük sevgi ve saygı duymak ve vatanseverlik. Bunlara “Aylık Hikayeler” denir ve her okul ayının sonunda işlenir.

Karakterler

 • Enrico: Her ebeveynin gönül rahatlığı ile örnek gösterebileceği; aynı zamanda bu günlüklerin de sahibidir.
 • Garrone: 14 yaşındaki okula 2 yıl geç başlamış iri bir çocuk Garrone her zaman Nelli’yi korur ve sever diğer çocukları da korur, okulun haylaz öğrencilerine karşı güçsüzleri korur, son olarak iyi kalpli biridir.
 • Derossi: Sınıf birinciliğine ambargo koymuş biridir. Hem çalışkan, hem de çok hanımefendi.
 • Stardi: Babasının tüm güvensizliklerine rağmen o, sınıfın en yüce gönüllüsüdür.
 • Garoffi: Ticaret kabiliyeti sayesinde büyüyünce zengin bir tüccar olmayı hak ediyor.
 • Coretti: Dükkânında odun satıp aile bütçesine katkıda bulunurken derslerini de ihmal etmeyen bir öğrenci.
 • Nelli: Çelimsiz vücudu yüzünden annesinin korunmasına her daim muhtaç olan öğrencidir.
 • Küçük Duvarcı: Yaptığı tavşan taklidi ile gönüllerde taht kurmuş bir isimdir. Babasının mesleğinden dolayı ona bu lakap takılmıştır.
 • Silvia: Enrico’ya çok değer veren; fakat ondan aynı karşılığı göremeyen pırlanta kalpli bir abla.
 • Votini: Babasının zenginliği yüzünden kendisini başkalarından üstün gören, kibirli bir çocuk.
 • Franti: Alaycı, derslerini çalışmayan, pasaklı, çok yaramaz ve tembel bir çocuk. Bu arada sınıfta çatapat yaptığı için okuldan kovulur. Saygısızlık yapar ve kavgacıdır.
 • Crossi: Ailesi fakirdir ama kendisi derslerine önem verir.
 • Öğretmen: İyi kalpli, kötü davranışları olan çocuklara iyi davranan adamdır adı bay Perboni’dir.
 • Robetti: Bir çocuğu ezilmekten kurtarıp kendini tehlikeye atan 2. sınıf öğrencisi ve bir topçu yüzbaşının oğludur.

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis (d. 21 Ekim 1846 — ö. 11 Mart 1908) İtalyan romancı, öykü yazarı ve şairdir. Önce seyahatnameleri, daha sonra çocuk ve okul hayatını konu edinen eserleri ile tanınmıştır. 1886 tarihinde yayımladığı Çocuk Kalbi adlı çocuk romanı, dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir.

1874 yılında ziyaret ettiği İstanbul’u anlatan Constantinopoli, İstanbul üzerine yazılmış seyahatnameler arasında önemli bir yere sahiptir.

Advertisement


Leave A Reply