Bruce Lee Nasıl Öldü? Bruce Lee’nin Ölümü Arkasındaki Karanlık Sır Ne?

0
Advertisement

Dünyanın en ünlü dövüş ustası aktörlerinden Bruce Lee’nin ölümünün sırrı yıllar sonra da gizemini koruyor. Aslında neden öldü, iddialar neler?

20 Temmuz 1973’te Hong Konglu aksiyon yıldızı Bruce Lee, aktris Betty Ting Pei’nin evinde yatakta uzanmış ve tepkisiz halde bulundu. Bir ambulans onu bir Çin hastanesine götürdü, ancak çok geçti: Lee’nin varışta öldüğü açıklandı. 32 yaşındaydı. Karısı Linda, cesedini Seattle’a geri verdi ve Chuck Norris ve Steve McQueen gibi Hollywood armatürleri cenazesinde tabut taşıyorlardı.

bruce lee

Kaynak: wikimedia.org

Ancak cenaze törenini boyunca aynı soru dolaştı: Bruce Lee’ye gerçekte ne oldu? Bu, bugün hâlâ yanıtlamakta zorlandığımız bir soru ve aldığımız yanıtlar son derece rahatsız edici.

Ancak bunları ele almak için en baştan başlamalıyız.

Efsanenin Doğuşu

Bruce Lee’nin kısa kariyerinin aksiyon sineması üzerindeki etkisini abartmak zor. Kendi başına bir film yıldızı olan Lee Hoi-chuen’de doğan genç Bruce, daha çocukken oyunculuk yapmaya başladı. San Francisco’da doğmuş olmasına rağmen, Lee’nin ailesi, oğullarının doğumundan kısa bir süre sonra Hong Kong’a geri döndü.

16 yaşında Lee, ünlü usta Yip Man’ın altında Kung Fu’nun Wing Chun stilini incelemeye başladı. İki yıl sonra, inanılmaz derecede başarılı bir dövüş sanatçısı olan Lee, Amerika’ya geri döndü ve Seattle’a yerleşti. Liseyi bitirip Washington Üniversitesi’ne kaydolduktan sonra müstakbel eşi Linda Emery ile tanıştı. Çiftin kısa süre sonra iki çocuğu oldu: Brandon ve Shannon Lee.

Advertisement

Bu süre zarfında Lee, öğrencileri kendi Kung Fu tarzında eğitmeye başladı ve Green Hornet televizyon dizisinde Kato’nun yardımcısı olarak rol alarak yavaş yavaş Hollywood aksiyon filmi pazarını kırmaya çalıştı – ama bu yeterli değildi. Aldığı rollerden memnun olmayan Lee, Hong Kong’a geri döndü. Bir kez orada, kısmen babasının kendi şöhreti ve kısmen de Green Hornet’in aslında denizaşırı ülkelerde büyük bir başarı elde etmesi nedeniyle hızla bir yıldız oldu; Çin’deki insanlar buna basitçe “Kato Şovu” adını verdiler.

Ama en iyisi – ve en kötüsü – henüz gelmedi.

Yıldızlık belki de çok hızlı geldi. Tanınmış Hong Kong stüdyosu Golden Harvest ile çalışan Lee, The Big Boss’ta ilk başrolünü kaptı ve daha sonra, kendisinin yazıp yönettiği bir film olan Fists of Fury ve Way of the Dragon’da kolayca başka roller üstlendi. Tüm başarısıyla Hollywood sonunda kapıyı çaldı: Warner Brothers, onun en ünlü eseri haline gelen Enter the Dragon’da oynamasını istedi.

Aynı zamanda onun son tamamlanan filmiydi.

Ölüm Oyunu

Enter the Dragon’un çekimleri 1973’ün ilk yarısında tamamlandı – ancak son derece başarılı yayın tarihinden sadece altı gün önce Lee öldü. Ölümünün ilk şoku geçtikten sonra, daha fazla soru yüzeye çıktı. Aktris Betty Ting Pei’nin evinde ne işi vardı? Son anlarında nasıl hissetti ve davrandı? Ve hepsinden önemlisi, onu ne ya da kim öldürdü?

20 Temmuz’da Lee, Hong Kong’da akşam yemeği için aktör George Lazenby ile buluşmayı planlıyordu, ancak önce senaryoları gözden geçirmek için yapımcı Raymond Chow ile birlikte Ting Pei’nin evine gitti. Oradayken baş ağrısı çekmeye başladı ve uzanıp uyumadan önce Ting Pei ona yaygın bir ağrı kesici olan Equagesic’i verdi. Artık bildiğimiz gibi, asla uyanmadı.

Advertisement

Tuhaf bir şekilde, Lee’nin cesedi, öldüğü ilan edildikten sonra morgda incelendiğinde, doktorlar görünür bir travma belirtisi bulamadılar ve kariyerinin zirvesinde aksiyon yıldızını neyin düşürmüş olabileceğine dair hiçbir ilk ipucu bulamadılar. Ancak otopsisi karanlık bir geçmişi ortaya çıkardı.

Bruce Lee’nin beyni, normal boyutunun %13’ünden fazlasına kadar aşırı derecede şişmişti ve doktorlar sonunda ölüm nedenini beyin ödemi olarak belirlediler. Tüyler ürpertici bir dönüşle, ölümünün önlenmiş olabileceğini anladılar: sadece iki ay önce Lee, Enter the Dragon üzerinde çalışırken benzer bir şişme olayı yaşadı ve şişmeyi azaltmak için hastaneye koştu. Trajik bir şekilde, bu sefer kimse işaretleri yeterince erken görmedi.

Otopsi, resmi olarak ölümünü “kaza sonucu ölüm” olarak belirledi – ve yine de sorular kaldı.

bruce lee

Kaynak: pixabay.com

Ailedeki Lanet

Bir süre için herkesin şişmeye neyin sebep olduğuna dair bir teorisi varmış gibi görünüyordu. Lee’nin yakın arkadaşı olan Raymond Chow ve Chuck Norris, ölümünün ağrı kesici Equagesic’teki bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığını hissettiler. Bu ne kadar makul olursa olsun, trajedinin modern araştırmacılarının başka fikirleri var.

Adli patolog Michael Hunter, Lee’nin sırt ağrısı için aldığı aşırı dozda kortizon nedeniyle Lee’nin “adrenal krizden” muzdarip olduğuna inanıyor. Son zamanlarda, yazar Matthew Polly, 1972’de Lee’nin ter bezlerinin kamerada hoş olmayan bir şekilde terlemesini önlemek için ameliyatla alınmasının ardından, yoğun fiziksel aktörün muhtemelen ölümcül bir sıcak çarpması yaşadığını belirledi. Ama daha da karanlık fısıltılar vardı.

O sırada en paniklemiş gözlemcilerden bazıları, tehlikeli Triad suç örgütünün bir şekilde Lee’yi yakaladığını savundu. Diğerleri, Lee ailesinin üzerinde uğursuz bir lanet olduğunu öne sürdü – bu, oğlu Brandon Lee’nin 1993’teki, erken ölümünden sonra daha da dokunaklı hale geldi. Yine de diğerleri, tamamen başka bir şeye dikkat çekti: Lee’nin soğuk cesedinin evinde bulunduğu, karısı olmayan çok çekici bir kadın. En azından bu açıklanabilir: 2013’te Ting Pei nihayet Lee’nin metresi olduğunu kabul etti, ancak ölüm gününde herhangi bir yakınlığı reddetti.

Ting Pei’nin itirafı, davayla ilgili rahatsız edici bir soruyu geride bıraktı, ancak daha pek çok soru kaldı – ve bunlar asla bilemeyeceğimiz sırlar.

Son Dövüş

Resmi olarak Bruce Lee, 20 Temmuz 1973’te, kendisini Pasifik’in her iki tarafında da ünlü yapacak olan filmin vizyona girmesinden hemen önce beyin ödeminden öldü, ancak beyninin şişmesine neyin sebep olduğu hala bir sır. Yine de, ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyon, aşırı ısınma veya tamamen başka bir şey yüzünden, Bruce Lee hala geri dönülemez bir şekilde öldü ve dünya en yetenekli aksiyon yıldızlarından birini kaybetti. Huzur içinde yat Bruce.


Leave A Reply