Çocuklarda Suni Solunum Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Çocuklarda suni solunum yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde solunumu başlatmak için bilinmesi gerekenler.

ÇOCUKLARDA SUNİ SOLUNUM :

Ağızdan ağza yapılan yapay solunumda olduğu gibi yapılır. Küçük çocuklarda ilk yardımcı ağzını hastanın ağız ve burunu iyice kapatacak şekilde yerleştirdikten sonra soluk verir.

cocuklarda-suni-solunum

İster ağızdan ağza isterse ağızdan buruna ya da ağızdan burun ve ağza yapılan yapay solunumlarda ilk yardımcı ağzını doğrudan doğruya hasta ya da yaralının ağız ya da burnunu iyice örtecek şekilde koyduğu gibi ağız ya da burun üzerine bir bez koyduktan sonra da yapay solunum yapabilir. Bu bez yapılacak olan suni solunuma engel olmamaktadır. Çoğu kez böyle bir mendil veya bezi bulmak olanağı olmadığı gibi kaybedilecek zaman ile kurtarma işlemini geciktirmiş olursunuz.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE SOLUNUMU BAŞLATMA YÖNTEMLERİ :

Advertisement

Yeni doğan bebeklerde solunum yetersizliği nedeniyle ölümlere sık olarak rastlanmaktadır. İlk soluk alma olduktan sonra akciğerlerdeki hava kesecikleri genişler. Solunumun başlayamadığı durumlarda hafifçe topuklarına vurma, deriyi ovma, sıra ile sıcak ve soğuk uygulama alkolle deriyi ovma ile solunum başlayabilir.


Leave A Reply