Çorum, Yüzey Şekilleri, İklim ve Bitki örtüsü, Gezilecek Yerleri

0
Advertisement

Çorum ili nerededir? Çorum ilinin ilçeleri, iklimi, bitki örtüsü, yüzey şekilleri, özellikleri ile ilgili bilgi. Çorum ilinde gezilecek yerler neresidir?

  • Yüzölçümü: 12.820 km2.
  • İlçeleri: Merkez, Alaca, Bayat, Boğakale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Oğuzlar Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Uğurludağ.

Batı ve Orta Karadeniz sınırları içinde il ve aynı ilin merkezi kenttir. Güneydeki bir bölümü, İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak bölümünde kalan il, kuzeyde Sinop, Kastamonu, güneyde Yozgat, batıda Çankırı, doğuda Tokat ve Amasya illeriyle çevrilidir.

Çorum

Yüzey Şekilleri

İl toprakları genellikle dağlık yapıdadır. Kuzeyde Kuzey Anadolu Dağları’nın iç sıralarını oluşturan Köroğlu Dağları’nın doğu uzantıları üzerindeki Kösdağı (2.987 m), Öbek Tepe (2.013) m), Eriklidağ (2.404 m) başlıca yüksek noktalardır. Kuzeydoğu ve doğuda, Amasya il sınırındaki İnegöl Dağı (1.873 m) ile Eğerli Dağ (1.776 m); il merkezinin kuzeybatısındaki Kösedağ (1.781 m), Ilgınözü’nün batısındaki yer alan Urludağ (1.188 m), Cemilbey’in kuzeydoğusundaki Kırklar Dağı (1.812 m) öteki önemli dağlardır. Güneyde ise, İç Anadolu Yaylası’nın kuzeydoğu uzantısı yer alır. Bu yayla yüzeyi üzerinde akan Kızılırmak, Deliceırmak, Çorum Çayı’nm geniş vadi tabanları, ilin alçak düz ve ovalık bölümleridir.

En önemli ırmaklar, ili kabaca güneybatı, kuzeydoğu yönünde kesen Kızılırmak, Çankırı ili ile Ankara ili arasında sınır oluşturan Deliceırmak ve Yeşilırmak’ı besleyen Çorum Çayı’dır. Kızılırmak’ın il sınırları içindeki uzunluğu 182 km’dir. Köse Dağı ve Eğerli Dağı’ndan kaynaklanan, il merkezinin 3 km batısından geçen Çorum Çayı, Cemilbey’in doğusunda güneyden gelen Alaca Suyu ile birleşir. İli, kuzeydoğu-güneybatı yönünde geçer, Kırklar Dağı doğusunda Amasya il sınırlarına girerek Çekerek Irmağı’na katılır.

Çorum İlçeler Haritası

Çorum İlçeler Haritası

İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi arasında yer alan ilde, Karadeniz ikliminden çok, İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimi egemendir. Kışlar oldukça soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Günlük sıcaklık farkları yüksektir. Yıllık ortalama sıcaklık 10.9°C; en soğuk ay-0,4°C ortalamayla ocak; en sıcak ay 21.3°C ortalamayla temmuzdur. Bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık değeri -25.6°C’dir (4.1.1962). Sıcaklığın 0°’nin altında olduğu gün sayısı ortalama 98; yıllık yağış oranı 4.800 mm’dir.

Advertisement

Bitki örtüsü karasal iklimin özelliklerini yansıtır. Ormanlık alanlar ilin kuzey ve güneydoğusundaki dağlık bölgededir. İç kesimler, yüzyıllarca süren yok etmeler sonucu bozkır görünümü almıştır. Kuzeydeki ovalık alanların kenarlarından dağların eteklerine doğru meşe çalılıklarıyla başlayan bitki örtüsü, yükseklerde karaçam, sarıçam ve köknarlardan oluşan iğneyapraklı ağaçlara dönüşür. Kuzey Anadolu Dağları’nın iç sıralarım oluşturan bu dağlar üzerindeki ormanlar, kurakçıl yapıda ve ormanaltı örtüsünden yoksundur. Güneydoğudaki dağlık alan da meşe ormanlarıyla kaplıdır. Ormanlık alanların il yüzölçümündeki payı % 12’dir.

Ekonomisi

Halkın geçiminin büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu ilde, toprakların % 26’ı ekili-dikili alanlara ayrılmıştır. Tarımda nadas yaygın bir uygulamadır. Toplam 363.300 hektarlık tarım alanının 322.300 hektarında tahıl tarımı, 23.100 hektarında baklagiller, 5.200 hektarında endüstri bitkileri ekimi yapılır. Tahıl türleri içinde ilk sırayı alan buğdayı arpa izler. Kızılırmak, Devrez ve Çorum Çayı vadi tabanlarında pirinç ekimi yaygındır.. Baklagillerden mercimek, ünlü leblebisinin yapımı için nohut ve fasulye yetiştirilir. İlin Merkez, Alaca, Mecitözü, Osmancık ve Sunurlu ilçelerinde ekimi yapılan şekerpancarı, patates ve soğan yetiştiriciliği de önemlidir. Kızılırmak, Devre Çayı ve Çorum Çayı vadi tabanlarında yapılan sebzecilik, il ekonomisine önemli katkı sağlar. Sebzeler arasında domates ve kabak ön sırayı alır.

En çok yetiştirilen bostan ürünleri karpuz ve kavunun yanı sıra, meyvecilik de (elma, armut, erik, ceviz ve üzüm) önemlidir. Halkın bir başka gelir kaynağı olan otlak hayvancılığı yaygındır. Otlaklar, yüzölçümünün % 20’sini kaplar. Koyun besiciliği gelişmiştir. Büyükbaş hayvanlardan inek önemli bir yere sahiptir. Kümes hayvanları iç tüketime dönük yetiştirilir (yumurta verimi yılda 18 milyon). Yerli kovanlar bırakılıp yapay kovan kullanılmaya başlandıktan sonra arıcılık büyük gelişme göstermiştir.

Toplam 31.400 arı kovanından yılda 236 ton bal alınır. İl endüstri etkinlikleri açısından fazla gelişmemiştir. 1957’de işletmeye açılan çimento, yalnız dışsatım için üretilen salyangoz, un, bitkisel yağ, konservecilik, sebze, çeltik ve şarap fabrikaları başlıca endüstri kuruluşlarıdır. Ayrıca, mandıra, leblebi yapımevleri, halı, kilim, battaniye dokuma tezgâhları, kiremit-tuğla ocakları vb küçük işletmeler de vardır. İl maden yatakları açısından zengindir (bazıları işletilen linyit, manganez, demir, maden kömürü, pirit, bakır madenleri).

İl merkezi, Ankara-Samsun Karayolu üzerindedir. Çevre illerle (Amasya Sinop, Samsun, Kastamonu, Çankırı, Ankara, Yozgat) ve ülkenin öteki bölgeleriyle olan bağlantı bu yolla sağlanır. Karayolunun işlek oluşu, ilin kısa sürede gelişmesinde önemli rol oynamıştır. İl merkezinin Alaca ve Ortaköy ilçeleriyle stabilize, öteki ilçelerle asfalt karayolu bağlantısı vardır. İl merkezi Çorum, Ankara’ya 244 km, Samsun’a 173 km, Yozgat’a 102 km, Amasya’ya 92 km, Çankırı’ya 156 km uzaklıktadır.

Çorum’da Gezip Görülecek Yerler

Karadeniz’in İç Anadolu’ya açılan kapısıdır Çorum. 7 bin yıl öncesine ait tarihi ve kültürel öğelere rastlanan bu kentte yapılacak tatilde pek çok favori gezi noktaları bulunuyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış olan kadim Hititlerin ilk başkenti Hattuşaş, Çorumda bulunuyor. Bununla birlikte Hititlilerin dini merkezi sayılan ve Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezarı, Sfenksli Kapıları ve Helenistik döneme ait olan Kybele Kabartması da kaçırılmaması gereken tarihi gezi adresleri arasındadır. Şehre kendini siper etmiş ve yüzlerce yıllık tarihi ile Çorum Kalesi ve Kandiber Kalesi’ni de tatilinize dahil etmenizde fayda var.

Advertisement

Eğer doğayla bütünleşmeyi seven gezginlerdenseniz, Osmancık yolu üzerinde bulunan Çatak Tabiat Parkı’nda trekking yapma fırsatı, İncesu Kanyonu’nda kamp hayatı ve Kargı Yaylası’ndaki yeşilin her tonu sizi bekliyor. Şüphesiz Çorum denilince ilk akla gelen leblebidir. Leblebi ile ünlenmiş olan bu kentte ayrıca keşkek, İskilip dolması ve has baklava da tatmanızı önerdiğimiz lezzetler arasında. Çorum’un bir diğer ünlüsü de bakırcılar çarşısıdır. Burada birbirinden kıymetli birçok bakır süs eşyasını bulabilirsiniz. Çorum, tarihin en eski medeniyetlerini konuk etmiş, antik uygarlıkların başkenti olmuş şehirdir. Bu önemli geçmişi sayesinde 1830’lu yıllardan beridir pek çok Avrupalı gezgin ve yerli-yabancı birçok bilim adamının ilgi odağı olmuş bir kent Çorum…


Leave A Reply