Dalton Hastalığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dalton hastalığı (renk körlüğü) nasıl bir hastalıktır? Dalton hastalığı belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

dalton-hastaligiDalton Hastalığı; Bir göz bozukluğudur, renk körlüğü de denir. Daha çok erkeklerde görülen bu hal kalıtım kanunlarına uyarak, babadan kızı yolu ile erkek torunlara geçer. Yaklaşık olarak erkeklerin %4’ünde bu çeşit bozukluklara rastlanmaktadır. Kadınlarda çok nadir görülür.

Renk görme kabiliyetinden büsbütün yoksun insanlar da vardır. Bunlara tam renk körü denir. Bu gibiler çevreyi bir fotoğraf makinası gibi görür, yani yalnız aydınlık, koyuluk farkını alır. Böyle bir kimseye çeşitli renkte yün yumaklar verilir, eş renkleri ayırması söylenirse, tam renk körü bir kimse yalnız aydınlı farklarını seçebildiği için değişi renkleri bir araya toplar. Meseli açık kırmızı, koyu mavi, açık kurşuniyi, ya da beyaz, açık mavi, mavimtırak yeşil onun için eşittir.

Tam renk körlüğü çok seyrek olmasına rağmen iki renk görme (dili romatik) bozukluk oldukça yaygın dır. Bu gibiler çok defa kırmızı ili yeşili ayırdedemezler. Buna kırmızı yeşil körlüğü, kısaca renk körlüğü (dalton hastalığı) denir. Böyle bir kimseye bir yaprak, ya da bir kiras gibi, önceden rengini öğrendiği bir şey gösterilirse doğru söyleyebilir ama, bu, kırmızıyla yeşili ayırdettiğinden değil, yaprağın yeşil, kirazın kırmızı olduğunu bildiğindendir.

Gözdeki renk bozukluğunu meydana çıkarabilmek için boyanmış örnekler kullanılır. Bu iş için çeşitli renkte yün yumaklar kullanılabileceği gibi muayene için hazırlanmış özel renkli şekiller de vardır.

Dalton hastalığı birçok meslekler için çok önemli bir bozukluk sayılır. Meselâ gemi, uçak, tren, otomobil kullananlar, bu gibi taşıtlarla ilgili görevi olanlar renk körlüğü bakımından sıkı bir muayeneden geçirilmeden çalıştırılamaz.

Advertisement

Leave A Reply