Dean Martin Kimdir? İtalyan Aktörün Hayatı ve Sinema Televizyon Kariyeri

0
Advertisement

Dean Martin Kimdir ve ne yapmıştır? İtalyan aktör ve şarkıcı Dean Martin hayatı, biyografisi, filmleri hakkında bilgi.

Dean Martin

Dean Martin; İtalyan kökenli ABD’li sinema oyuncusu ve şarkıcıdır (Ohio/Stenbienville 1917- 1997).

Dean Martin

Kaynak: wikipedia.org

Asıl adı: Dino Crocetti. 1950’lerde Jerry Lewis ile ikili oluşturarak (ülkemizde “Canciğer Kardeşler”) başarılı komedilerde oynadı. The Young Lions (Genç Aslanlar) 1958 ve Some Came Running (Aşk Uğruna) 1959 gibi filmlerde çıktığı önemli dramatik rollerden sonra eğlendirici filmlere yöneldi. Seks komedilerinde, Westernlerde ve sonraları ajan filmi parodilerde şen, sorumsuz tipleri ustalıkla canlandırdı. Balad türünün önde gelen şarkıcılarından ve Las Vegas gazinolarının değişmez yıldızlarından biri olan Martin, “Frank Sinatra Çetesi” diye adlandırılan topluluğun da üyelerindendir. B. Wilder’in Kiss Me Stupid (Öpsene Budala) 1964, filminde kendi kimliğini ustaca alaya alan sanatçının öteki tanınmış filmleri: Rio Bravo (Kahramanlar Şehri) 1959, Who Was That Lady? (Kimdi o Kadın) 1960 Belit are Ringing (Çanlar Çalıyor) 1960, Sergerits Three 1961, Four for Texas (Her şey Aşk İçin) 1932, What a Way to Go 1964, The Silencers (1966, Bandolero (1968), Airport (Havaalanı), Something Big Cannonball Run (Yolun Sonu).

Kariyeri

Martin’in şarkıcılık kariyeri, bir kulüpte komedyen Jerry Lewis ile tanıştığında ve bir komedi-müzik çifti olarak takım kurmaya karar verdiğinde başladı. Kulüplerde başarılı oldular. Daha sonra onları ünlü yapan Arkadaşım Irma filminde rol aldılar. On yıl birlikte çalıştılar. Popüler bir radyo programı vardı. Daha çok film yaptılar. Martin, “That’s Amore” şarkısını söylediğinde kendi başına büyük bir başarı elde etti. Lewis ile olan ortaklığı 26 Temmuz 1956’da sona erdi. Son filmleri Hollywood or Bust, o Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girdi.

Martin, 1950’lerde ve 1960’larda bir grup eğlence (müzisyen ve oyuncu) olan Rat Pack’in bir parçasıydı. Resmi olmayan “liderleri” Frank Sinatra’ydı. (Sinatra, grubu kişisel olarak “The Summit” olarak adlandırdı.) Birçoğu Nevada, Las Vegas’ta birlikte filmler yaptılar ve canlı şovlar sergilediler.

Martin daha sonra kendi televizyon şovunu yaptı. Frank Sinatra tarafından kurulan bir plak şirketi olan Reprise Records için kayıtlar yaptı. Rock and roll döneminin zirvesinde, Martin hala rekorlara sahipti. “Herkes Bir Zaman Birini Seviyor”, The Beatles’ı Billboard satış listelerinin tepesinden bile düşürdü.

Advertisement

Martin, çoğunlukla komedi olan filmleri kendi başına yaptı. Dördü onu James Bond gibi bir casus olan “Matt Helm” olarak canlandırdı. Martin ayrıca Rio Bravo ve Airport gibi dramatik filmlerde rol aldı. Sahnede ya da televizyonda şarkı söylediğinde yanında hep bir kokteyl bardağı taşırdı. Çoğu insan, performansı sırasında viski içtiğini düşündü. Ancak, aslında tüm zaman boyunca elma suyu içti. Sahne dışında Martin, Jack Daniels viski ve kırmızı şarabın tadını çıkardı.

Televizyon programı 1975’te iptal edildi, ancak ünlülerin referans yemekleriyle alay eden bir dizi özel program olan The Dean Martin Celebrity Roasts ile televizyona devam etti. Diğer komedyenler ve oyuncular ortaya çıkar ve onur konuğunu övmek yerine onlarla dalga geçerdi. Yine de alayların hiçbiri ciddi değildi ve herkes genellikle kızartmalarda eğlenirdi. Programlar 1984 yılına kadar sürdü.


Leave A Reply