Delaware Nerededir? Delaware Eyaleti Coğrafi ve Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Delaware Eyaleti hakkında bilgi, Delaware tarihi, bayrağı ve arması hakkında bilgi.

Delaware

Kaynak: commons.wikimedia.org

Delaware

Delaware; Amerika Birleşik Devletleri’nde eyalettir. Kuzeyden Pennsylvania, kuzeydoğudan New Jersey, güneyden ve batıdan Maryland eyaletleri, doğudan Delaware Körfezi ile çevrilidir.

  • Yüzölçümü: 5.294 km2.
  • Başlıca kentleri: Dover (27.630, merkez), Wilmington, Dewark, Elsmere.

Atlas Okyanusu kıyısında, Delaware ve Chesapeake körfezlerini ayıran yarımadanın kuzeydoğu bölümünü içeren eyalet, yüzölçümü açısından, Rhade Island’dan sonra ülkenin ikinci küçük eyaletidir.

Alçak düzlüklerden oluşan eyalet topraklarının en yüksek noktası Centerville (kuzeyde), 135 m’yi aşmaz. Yükselti, kıyı düzlüklerinde ancak 20 m dolayındadır. Deniz iklimi egemen olmakla birlikte, yaz (temmuz 24°C) kış (ocak 0°C) arasında sıcaklık farkı yüksektir. Yıllık ortalama yağış tutarı 1.076 mm’dir. Sınırlı tarım alanlarında (toplam 202 bin hektar büyüklüğünde 3.100 çiftlik) yetiştirilen başlıca ürünler, mısır ve soya fasulyesidir. Endüstri etkinlikleri, kuzeyde, özellikle Wilmington yöresinde toplanmıştır: Demir, çelik, kimya, ağır vasıta montajı, gemi yapım ve onarımı, dokuma. Konserve meyve ve sebze üretimi de önemli bir gelir kaynağıdır. Bir kıyı eyaleti olması nedeniyle, balıkçılık gelişmiştir. Başkent Dover’in yanı sıra; Wilmington, Newark, Elmesere Town, Milford City başlıca kentlerdir. Nüfusun % 82’sini Beyazlar, % 16’sını Zenciler, geri kalanını Kızılderili ve Asya kökenliler oluşturur. Halkın büyük bölümü Katolik ve Metodist kiliselerine üyedir. Ayrıca az sayıda Episkopal, Lutheryen ve Ortodoks vardır.

Tarih:

Bölgeye ilk yerleşenler, 17. yüzyılın başlarında İsveçli ve Hollandalı sömürgeciler oldu. Daha sonraları, İngilizlerle İsveçliler arasında baş-gösteren çatışmalar, İsveçlilerin yenilgisiyle son bulunca bölge 1682’de Pennsylvania topraklarına katıldı. 1704’te özerklik, 1775’te bağımsızlık kazandı. 1787’de, Birlik’e ilk üye olarak katılan Delaware, Güney yanlısı olmasına karşın, İç Savaş sırasında Birlik’ten ayrılmadı. Eyalet, Kongre’de, 1 temsilciler meclisi üyesi ve 2 senatörle temsil edilir. Eyalet meclisi; genel oyla 4 yıl için seçilen 21 üyeli senato ve 2 yıl için seçilen 41 üyeli temsilciler meclisinden oluşur.

Ekonomi

Delaware’in tarımsal üretimi kümes hayvanları, fidanlık bitkileri, soya fasulyesi, süt ürünleri ve mısır’dan oluşur. Eyaletin en büyük işverenleri: hükümet (Delaware Eyaleti, New Castle İlçesi), eğitim (Delaware Üniversitesi, Delaware Technical Community College), bankacılık (Bank of America, M&T Bank, JPMorgan Chase, Citigroup, Deutsche Bank), kimya, ilaç, teknoloji (DuPont de Nemours Inc., AstraZeneca, Syngenta, Agilent Technologies), sağlık hizmeti (ChristianaCare (Christiana Hospital), Bayhealth Medical Center, Nemours Children’s Hospital, Delaware), çiftçilik, özellikle Sussex ilçesinde tavuk yetiştiriciliği (Perdue Farms, Mountaire Farms, Allen Family Foods), perakende (Walmart, Walgreens, Acme Markets)

Advertisement

Leave A Reply