Deniz Ayısı (Deniz İneği) Nasıl Bir Hayvandır? Nerede Yaşar? Özellikleri

0
Advertisement

Deniz Ayısı (deniz ineği veya manat) nasıl bir hayvandır, nerelerde yaşar, türleri ve özellikleri nelerdir? Bu sevimli hayvanların davranış ve beslenmeleri, üremeleri hakkında bilgi.

Deniz Ayısı (Deniz İneği)

Deniz ayısı, yumurta şeklinde kafası, yüzgeci ve düz kuyruğu olan büyük bir deniz memelisidir. Deniz ayıları, deniz inekleri olarak da bilinir. Bu isim, büyük boyları nedeniyle uygundur. Ancak ismine rağmen fillerle daha yakından ilgilidirler. Hantal yaratıklar gibi görünseler de, Deniz ayıları hızlı ve zarif bir şekilde yüzebilirler.

deniz ayısı

Kaynak: pixabay.com

Deniz ayıları, boyut olarak 8 ila 13 fit (2,4 ila 4 metre) arasında değişir ve 440 ila 1,300 lbs (200 ila 590 kilogram) ağırlığında olabilir. Yüzmelerine güç veren büyük, güçlü kuyrukları vardır. National Geographic’e göre, deniz ayısı genellikle yaklaşık 5 mil (8 km / saat) yüzer, ancak hıza ihtiyaç duyduklarında kısa patlamalarda 24 km / saate kadar yüzebilirler.

Yetişme ortamı

Üç tür deniz ayısı vardır: Amazon deniz ayısı (Trichechus inunguis); Batı Hint deniz ayısı veya Amerikan deniz ayısı (Trichechus manatus); ve Afrika deniz ayısı (Trichechus senegalensis). İsimleri yaşadıkları bölgeleri gösterir. Tipik olarak, deniz ayıları birkaç ülkenin kıyılarındaki nehirlerde, denizlerde ve okyanuslarda kalır. Afrika deniz ayısı, kıyı boyunca ve Batı Afrika’nın nehirlerinde yaşar. Amazon deniz ayısı, Kolombiya, Peru ve Ekvador’daki kaynak sularından Brezilya’daki Amazon ağzına kadar Amazon Nehri’nin drenajında ​​yaşıyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne (IUCN) göre, menzillerinin yaklaşık 2,7 milyon mil kare (7 milyon kilometre kare) olduğu tahmin ediliyor. IUCN’ye göre, Batı Hint deniz ayısı Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde ve doğusunda yaşıyor, ancak birkaç “serseri” nin Bahamalar’a ulaştığı biliniyor.

Deniz Ayısı

Kaynak: pixabay.com

Alışkanlıkları

Deniz ayıları genellikle tek başlarına veya çiftler halinde yüzerler. Bölgesel değiller, bu yüzden bir lidere veya takipçilere ihtiyaçları yok. Deniz ayıları bir grupta görüldüğünde, bu ya bir çiftleşme sürüsü ya da büyük bir besin kaynağına sahip sıcak bir alanı paylaşan türlerin gayri resmi bir buluşmasıdır. Bir grup deniz ayısı, kümelenme olarak adlandırılır. Bir kümelenme genellikle yaklaşık altı kişiden fazla büyümez.

Beslenme

Deniz ayıları (Manatlar) otoburdur. Denizde deniz otlarını tercih etme eğilimindedirler. Nehirlerde yaşadıklarında tatlı su bitki örtüsünü tüketirler. Deniz ayıları ayrıca yosun da yer. National Geographic’e göre, bir deniz ayısı kendi ağırlığının onda birini 24 saatte yiyebilir. Bu 130 lbs’ye eşit olabilir. (59 kg).

Advertisement
Deniz Ayısı

Kaynak: pixabay.com

Yavrulama

Çiftleşme sırasında, inek olarak adlandırılan dişi bir deniz ayısı, boğa denilen bir düzine veya daha fazla erkek tarafından takip edilecektir. Boğa grubuna çiftleşme sürüsü denir. Erkek çiftleştikten sonra, gençlerin yetiştirilmesinde rol almaz.

Bir dişi deniz ayısı yaklaşık 12 aylık hamilelik geçirir. Buzağı veya bebek deniz ayısı su altında doğar. Anne, buzağının hava almak için su yüzeyine çıkmasına yardım eder ve yaşamın ilk bir saatinde buzağı kendi başına yüzebilir. Beş yıl içinde, genç deniz ayısı cinsel olarak olgunlaşacak ve kendi yavrusuna sahip olmaya hazır olacak. Deniz ayıları genellikle yaklaşık 40 yıl yaşarlar.

İlginç Gerçekler

  • Deniz ayıları 60 milyon yıldan daha uzun bir süre önce dört ayaklı kara memelilerinden evrimleştiği düşünülüyor. Amazon deniz ayısı dışında, kürek benzeri yüzgeçlerinde körelmiş ayak tırnakları var – karada yaşarken sahip oldukları pençelerin bir kalıntısı. Amazon türlerinin adı “inunguis” Latince “tırnaksız anlamına gelir.
  • Deniz ayılarının gözleri küçüktür, ancak görüşleri iyidir. Koruma için göz küresine çekilebilen özel bir zarları vardır. Dış kulak yapılarına sahip olmamasına rağmen işitme duyusu da iyidir çünkü Deniz ayılarının büyük iç kulak kemikleri vardır.
  • Deniz ayısının yaşamı boyunca, azı dişleri sürekli olarak değiştirilir – bu, onların aşındırıcı bitki örtüsü diyetlerine bir uyum sağlar.
  • Deniz ayıları sadece altı boyun omuruna sahiptir. Zürafalar da dahil olmak üzere diğer memelilerin çoğunda yedi tane var. Sonuç olarak, Deniz ayıları başlarını yana çeviremezler ve arkalarına bakmak için tüm vücutlarını döndürmeleri gerekir.
  • Yosun, yani fotosentetik organizmalar, genellikle Deniz ayılarının derisinde büyür.
  • Deniz ayıları asla karaya çıkmaz.
  • Deniz ayıları her zaman nefes almaya ihtiyaç duymaz. Yüzerken, birkaç dakikada bir, birkaç nefes almak için burunlarını su yüzeyinin üzerine sokarlar. National Geographic’e göre sadece dinleniyorlarsa nefes almadan 15 dakika su altında kalabilirler.
  • Deniz ayısına benzer bir hayvan, dugong’dur (Dugong dugon). Dugonglar da Sirenia sırasındadır, ancak farklı bir ailedendir, Dugongidae’dalar. Bu deniz ayısı kuzenleri, Hint ve Pasifik okyanuslarında bulunur. Kuyruklarında ve dişlerinde bir çentikleri var.
  • Deniz ayıları ve dugonglar deniz kızı efsanelerine ilham vermiş olabilir. Antik mitolojide sirenler, denizcileri gemilerini hain kayalara yönlendirmek için cezbeden büyüleyici şarkılar söyleyen canavarlar veya deniz perileriydi. Uzun bir deniz yolculuğundan sonra, denizciler muhtemelen deniz ayısı veya dugong gördüklerinde sirenler veya deniz kızları gördüklerini düşünmüş olabilirler.
Deniz Ayısı

Kaynak: pixabay.com

Sınıflandırma / taksonomi

Entegre Taksonomik Bilgi Sistemine (ITIS) göre deniz ayısının tam sınıflandırması şöyledir:

Krallık: Animalia , Alt krallık: Bilateria, Infrakingdom: Deuterostomia, Şube: Chordata, Altfilum: Omurgalı, Infraphylum: Gnathostomata,
Süper sınıf: Tetrapoda, Sınıf: Memeli, Alt sınıf: Theria, Infraclass: Eutheria, Order: Sirenia, Aile: Trichechidae, Cins: Trichechus,

Türler: Trichechus inunguis (Amazon deniz ayısı, Güney Amerika deniz ayısı), Trichechus manatus (Batı Hint deniz ayısı, Amerikan deniz ayısı, Karayip deniz ayısı), Trichechus senegalensis (Afrika deniz ayısı, Batı Afrika deniz ayısı)

Alt türler: Trichechus manatus latirostris (Florida deniz ayısı), Trichechus manatus manatus (Antillean deniz ayısı)

Advertisement

Koruma durumu

IUCN’nin Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi, tüm deniz ayılarını savunmasız veya nesli tükenmekte olan ve yüksek bir yok olma riskiyle karşı karşıya olarak listeliyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde nüfusun yüzde 30’a kadar azalması bekleniyor. Özellikle gizli Amazon deniz ayısı için sayılara ulaşmak zordur; IUCN, 10.000 manatının (deniz ayısı) tahminine dikkatle bakılması gerektiğini, çünkü rakamların küçük deneysel verilerle desteklendiğini söylüyor. Benzer şekilde, Afrika deniz ayısının tam sayısı bilinmemektedir, ancak IUCN, Batı Afrika’da 10.000’den az deniz ayısı olduğunu tahmin etmektedir.

Florida deniz ayısı ve Antille deniz ayısı, 1966 Nesli Tükenmekte Olan Türleri Koruma Yasası kapsamında sırasıyla 1967 ve 1970’te nesli tükenmekte olan olarak listelenmiştir; her bir alt tür için yetişkin bireylerin sayısının 2.500’den az olduğu tahmin ediliyordu ve popülasyonların önümüzdeki iki nesil veya yaklaşık 40 yıl içinde yüzde 20’den fazla azalması bekleniyordu.

Bununla birlikte, 31 Mart 2017’de ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS), Batı Hint deniz ayısı statüsünü nesli tükenmekte olan durumdan tehdit altına indirdi. FWS’ye göre, hem deniz ayısı nüfus sayısındaki önemli artışlar hem de habitat iyileştirmeleri, listeye alınmaya neden oldu.

Ancak denizayıları hala “tehdit altındaki türler” olarak kabul ediliyor. Durumun bir nedeni, deniz ayılarının çok yavaş çoğalmasıdır – kuşaklar arasındaki süre yaklaşık 20 yıldır. Ayrıca, Amazon ve Batı Afrika’da ağlarla trol yapan balıkçılar, bu yavaş hareket eden memeliler için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca Batı Afrika’da deniz ayısı eti için avlanır.

Kıyıdaki gelişmeden kaynaklanan yaşam alanı kaybı da hayatta kalmalarını etkiler. Deniz ayısı ayrıca sürat tekneleriyle çarpışmaya karşı savunmasızdır.


Leave A Reply