Deyim Maketi Nasıl Yapılır? Deyim Maketleri Yapılışları, Örnekler

0
Advertisement

Deyimlerin maketle anlatımı nasıl yapılır? Deyim maketi yapacak olanlar için deyim maketi örnekleri, açıklayıcı ipuçları, resimleri.

Deyim Maketi Nasıl Yapılır? Deyim Maketleri Örnekler

Başına Çorap Örmek

Makette, oyuncak bebeğin başına çorap geçirilmiş, şişler ve küçük bir yumak ile örülüyor havası verilmiş. Bu deyimin anlamı bir kimseyi, haberi olmadan kötü duruma sokmaktır.

Yağmur Yağarken Küpünü Doldurmak

Makette küçük küçük küpler yapılarak yapıştırılmış ve yağmur damlaları bu küplerin içine doluyor görüntüsü verilmiş. Bu deyimin anlamı, kazanma fırsatı varken ondan yararlanıp para ve mal biriktirmektir.

Advertisement

Taşı Sıksa Suyunu Çıkarır.

Makete batman yerleştirilmiş. Batman kullanılmasının amacı güçlü ve kuvvetli olduğunu vurgulamak. Batman taşı sıkıyor ve su damlıyor. Aşağıya da su birikintisi görüntüsü için mavi kağıt yapıştırılmış. Bu deyimin anlamı, çalışırsa istediğini elde ederdir.

Bir Eli Yağda Bir Eli Balda

Oyuncak bebeğin elleri birinin üzerinde yağ, diğerinin üzerinde bal yazan iki kaba sokulmuş. Bu deyimin anlamı bolluk içinde yaşıyor demektir.

Açtı Ağzını Yumdu Gözünü

Bu makette kartonlardan insan suratı yapılmış. Bu suratta ağız açık hatta dil görünüyor, gözler ise yumulmuş. Bu deyimin anlamı kızmak çok sinirlenerek ağır sözler sarf etmektir.

Advertisement

Kürek Kadar Dili Var

Bu makette oyuncak bir küreğin üzerine kartondan yapılmış büyük bir dil yerleştirilmiş. Dil kürek kadar gibi görünüyor. Bu deyimin anlamı hiçbir sözün altında kalmaz, her söze karşılık verirdir.

Dil Dökmek

Bu makette küçük bir oyuncak potun içinden kartondan yapılmış dil dökülüyor. Dil dökmek yalvarmak, yakarmak anlamındadır.

Zurnanın Zırt dediği yer

Bu makette kartondan bir zurna şekli verilmiş ve zırrt yazılmış. Bu deyimin anlamı işin en önemli, can alıcı noktası demektir.

Göz Dikmek

Bu makette göz şekli yapılmış ve bir oyuncak elinde iğne ile gözü dikiyor. Bu deyimin anlamı bir şeyi ne pahasına olursa olsun ele geçirmek istemektir.

Yukarıdaki resimde ocağına incir ağacı dikmek ve gözü yollarda kalmak deyimlerinin ve ayağını yorganına göre uzatmak atasözünün maketi yapılmış.İki Gözü İki Çeşme

Çok güzel bir maket çalışması olmuş. Bu deyimin anlamı çok ağlamaktır.

Advertisement
Leave A Reply