Diastema (Dişler Arası Boşluk) Neden Gelişir? Tedavisi ve Önlenmesi Nasıldır?

0
Advertisement

Diastema nedir? Dişler arasındaki boşluk neden oluşur, zararlı mıdır? Diastema nasıl tedavi edilir, önlemek mümkün müdür, hakkında bilgi.

Diastema

Diastema, dişler arasındaki boşluğu ifade eder. Bu boşluklar ağızda herhangi bir yerde oluşabilir, ancak bazen iki üst ön diş arasında fark edilir. Bu durum hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Çocuklarda, kalıcı dişleri büyüdüğünde boşluklar kaybolabilir.

Diastema

Bazı boşluklar küçük ve zar zor fark edilirken, diğer boşluklar daha büyüktür ve bazı insanlar için estetik bir konudur. Boşluğun görünüşünü beğenmezseniz, onu kapatmanın veya boyutunu azaltmanın yolları vardır.

Diastemin nedenleri

Diasteminin tek bir nedeni yoktur, bunun yerine birkaç olası faktör vardır. Bazı insanlarda bu durum dişlerinin büyüklüğü ve çene kemiğinin büyüklüğü ile ilgilidir. Bir kişinin dişleri çene kemiği için çok küçük olduğunda boşluklar oluşabilir. Sonuç olarak, dişler birbirinden çok uzakta aralıklıdır. Dişlerinizin ve çene kemiğinizin boyutu genetik tarafından belirlenebilir, bu nedenle diastema ailelerden geçebilir.

İki üst ön dişinizi sınırlayan dokunun aşırı büyümesi durumunda diastema da geliştirebilirsiniz. Bu aşırı büyüme, bu dişler arasında bir ayrılığa neden olarak bir boşluğa neden olur.

Advertisement

Bazı kötü alışkanlıklar da dişler arasındaki boşluğu tetikleyebilir. Başparmağını emen çocuklar bir boşluk oluşturabilir, çünkü emme hareketi ön dişlere baskı uygulayarak ileri çekmelerine neden olur.

Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, diastema yanlış yutma reflekslerinden gelişebilir. Dil yutkunurken ağzın çatısına yerleşmek yerine, ön dişlere doğru itebilir. Dişhekimleri buna dil baskısı demektedir. Bu zararsız bir refleks gibi görünebilir, ancak ön dişlere çok fazla baskı uygulanması ayrılmaya neden olabilir.

Diastemiler ayrıca bir tür enfeksiyon olan diş eti hastalığından da gelişebilir. Bu durumda, iltihaplanma diş etlerini ve dişleri destekleyen dokuları tahrip eder. Bu, diş kaybına ve dişler arasındaki boşluklara neden olabilir. Dişeti hastalığı belirtileri arasında kırmızı ve şişmiş diş etleri, kemik kaybı, gevşek dişler ve diş eti kanamaları bulunur.

Diastema tedavisi

Altta yatan nedene bağlı olarak bir diastema tedavisi gerekli olabilir veya olmayabilir. Bazı insanlar için bir diastema estetik bir sorundan başka bir şey değildir ve diş eti hastalığı gibi bir sorunu göstermez.

Diastema

Diş telleri diastema için yaygın bir tedavidir. Dişlere baskı yapan ve yavaşça birlikte hareket eden, boşluğu kapatan teller ve braketler vardır. Görünmez veya çıkarılabilir teller bazı diastema vakalarını da düzeltebilir.

Advertisement

Diş telleri istemiyorsanız, dişleriniz arasındaki boşlukları doldurmak için estetik prosedürler hakkında doktorunuzla konuşun. Kaplamalar veya yapıştırma başka bir seçenektir. Bu prosedür, gülüşünüzün görünümünü iyileştirmek için boşlukları doldurabilen veya dişlerin üzerine oturan diş renkli bir kompozit kullanır. Bu prosedür aynı zamanda çatlamış veya yontulmuş bir dişi sabitlemek için de yararlıdır. Ayrıca, eksik bir dişin yerini alabilecek veya bir boşluğu düzeltebilecek bir diş köprüsü için aday olabilirsiniz.

İki üst ön dişinizin üzerindeki diş etleri aşırı uzarsa ve bir boşluğa neden olursa, fazla dokuyu çıkarmak için yapılan cerrahi boşluğu düzeltebilir. Daha büyük boşlukları tamamen kapatmak için desteklere ihtiyacınız olabilir.

Doktorunuz size dişeti hastalığı teşhisi koyarsa, bir boşluğu kapatmak için tedavi görmeden önce enfeksiyonu durdurmak için tedavi almalısınız. Diş eti hastalığının tedavisi değişir, ancak diş etlerinin üstünden ve altından sertleştirilmiş plak (tartar) çıkarmak için ölçeklendirme ve kök planlaması içerebilir. Bu, hastalığa neden olan bakterileri ortadan kaldırır.

Şiddetli diş eti hastalığı, diş etlerinde derin biriken tartarı çıkarmak için ameliyat gerektirebilir. Ameliyat ayrıca kemik ve doku rejenerasyonunu da içerebilir.

Diastemanın önlenmesi

Diastema için tedavi arayanlar için görünüm olumludur. Birçok prosedür boşluğu başarıyla kapatabilir. Ek olarak, dişeti hastalığı tedavileri kemik sağlığını iyileştirebilir ve iltihabı durdurabilir.

Bazı diastemalar önlenemez. Ancak bir boşluk geliştirme riskini azaltmanın yolları vardır. Bu, çocuklarınızın parmak emme alışkanlığını kırmasına yardımcı olmak, uygun yutma reflekslerini öğrenmek ve iyi ağız hijyeni uygulamaktır. Düzenli olarak fırça ve diş ipi kullandığınızdan emin olun ve düzenli temizlik ve diş muayeneleri için yılda iki kez bir diş hekimine danışın.


Leave A Reply