Dilin Bölümleri ve Dil Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dil ve bölümleri ile ilgili bilgiler. Dil nasıl tat alır ve dil sağlığı hakkında bilgiler.

Dilin Bölümleri

Dil tatma organımızdır. Aynı zamanda, konuşmaya da yarar. Ağızda yiyecekleri çiğneme, yutma gibi işleri sağlayan organların da en önemlisidir.

Dilimizin çok kıvrak bir yapısı vardır. Çizgili kastan yapılmıştır. Üstü sümükdoku ile kaplıdır. Bu dokudaki epitelyum hücrelerinde memecikler bulunur.

Dilimizin üzerinde başlıca dört çeşit memecik vardır:

Çanak biçimi memecikler : Dilimizin arka kesiminde bulunurlar. Sayıları 7-11 arasında değişir. Bunlar tadım memecikleridir.

Advertisement

Mantar biçimi memecikler. — Dilimizin ucunda, yanlarında bulunurlar. Bunlar da tadım memecikleridir. Bu i-ki çeşit memecikteki sinirler tadım duyusunu beynimize götürür.

Taç biçimi memecikler : Dilimizin üstünde, yanlarında bulunurlar. Dile sertlik sağlarlar.

İpliksi memecikler : Bunlar da dilimizin üstünde, yanlarındadır. Taç biçimi memecikler gibi, dilimize sertlik sağlarlar.

Dilimizin her yanı sıcaklığı, soğukluğu, sertliği, yumuşaklığı duyar. Dilimizin ucu tatlı ile ekşiyi, yanlan tuzlu, tatlı, ekşiyi, arkadaki çanak biçimi memecikler ise acıyı duymamıza yarar.

Dilimizin alt kesimi serbesttir. Bu kesim, ince, yumuşak bir sümükdokuyla kaplıdır. İki yanında, geriye doğru uzanan düzensiz kıvrımlar vardır. Sümükdokunun altında da, dilin toplardamarları bulunur. Dilin serbest olan kesimi, bütün dilimizin ancak dörtte biri kadardır.

NASIL TAT ALIRIZ?

Advertisement

Yalnız suda eriyebilen maddelerin tadını alabiliriz. Suda erimeyen maddelerin ise, tadı yoktur. Yediğimiz besinler, ağzımızda tükürük bezleri’nin salgıladığı özsular yardımıyla erir. Bu erimiş besin maddeleri tadım cisimcik-lerindeki duyu hücrelerini uyarır. Duyu hücreleri de, aldıkları uyartıyı beynimize iletirler.

SAĞLIĞIN AYNASI

Dilimiz çok kez sağlığımızın aynası gibidir. Hekimler birçok hastalıklarda önce dile bakarlar. Çünkü, dilimizdeki sümük dokunun görünüşü, birçok organlarımızın durumunu belirtir. Sağlam bir insanın dili ıslaktır, rengi pembedir; kadife gibi bir görünüşü vardır. Kimi hastalıklarda, dilimiz sarı, kimisinde de parlak kırmızı bir renge bürünür. Kimi hastalıklarda da, dilimizin üzerinde beyaz lekeler belirir.


Leave A Reply