Doğum Sancısı Neden Olur?

0
Advertisement

Kadınlar doğum yapacakları sırada neden sancı duyarlar? Doğumlar neden sancılı olur? Bu konu hakkında bilgi.

Doğum Sancısı Neden Olur?

Doğumun mutlaka çok sancılı geçmesi gerekmez. Oysa basit kabilelerde ve köylüler arasında doğum çok basit ve kolay geçer. Birkaç yıl önce Balkan köylerinden birinde şöyle bir olay olmuş: Hamile kadının biri evinde yemek pişirirken ocağa biraz odun atmak gerekmiş, hemen bir mutfak bıçağı alarak çalı çırpı toplamaya çıkmış. Bu sırada karnına sancı girmiş, arkasından da çocuğun dışarı çıktığını görmüş. Göbek bağını kendisi bağlamış ve elindeki bıçakla kestikten sonra kaynanasını çağırarak çocuğu eline vermiş, sonunu bekledikten sonra evine giderek ertesi gün normal işlerini sürdürmüş.

Köylüler arasında gebelik ve doğumun bu kadar kolay geçmesinin çeşitli nedenleri vardır. Buralarda kadın daima açık havada, bol güneşte yaşar, aldığı gıdalarda bol vitamin vardır, iskeleti iyi gelişmiştir. Aynı zamanda çok ağır işlerde çalışması, karnındaki bebeğin çok büyümesini engeller. Bu yüzden doğum kolay olur.

Kent ve sanayi medeniyeti içinde yaşayan insanlarda doğum bu kadar basit olmamaktadır. Bu yörelerdeki kadınlarda gebelik ve doğumla ilgili adaleler, görevlerini mükemmel şekilde başaracak kadar gelişmemiştir. Kent hayatı sinirleri de gergin tutmaktadır.

Bu yüzden adaleler düzenli çalışamaz. Kentli kadınların güç doğum yapmalarının bir nedeni de budur.

Advertisement

Leave A Reply